O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi delegatsiyasi Tojikiston Respublikasiga tashrifi
2018-08-14
2018 yilning 14-15 avgust kunlari O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirining birinchi o‘rinbosari A.Qo‘ldoshev boshchiligidagi delegatsiya Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi Favqulodda vaziyatlar va Fuqaro mudofaasi qo‘mitasi bilan hamkorlikda Hay’at kengashida ishtirok etish uchun Tojikiston Respublikasiga tashrif buyuradi.
Ma’lumki, joriy yilning 9 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning Tojikiston Respublikasiga tashrifi doirasida tomonlar o‘rtasida Favqulodda vaziyatlarni oldini olish hamda oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha hamkorlik bitimi imzolangan.
Mazkur tashrif doirasida aholi va hududlarni favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish sohasida hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilinadi. Shuningdek, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, O‘zbekiston Fanlar Akademiyasi, ikki mamlakatning gidrometeorologik xizmatlari vakillari bilan “Yuqori tog‘li hududlardagi ko‘llarning holatini o‘rganish, ularning yorib chiqib ketishi bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlar” mavzusida hamkorlikda davra suhbati o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Визит делегации МЧС Узбекистана в Республику Таджикистан
Делегация Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан во главе с первым заместителем министра А.Кулдашевым вылетает в Республику Таджикистан для участия в совместной коллегии между МЧС Республики Узбекистан и Комитет по чрезвычайным ситуациям и гражданской обороне при Правительстве Республики Таджикистан, проводимый в период с 14 по 15 августа 2018 года.
Как известно, 9 марта 2018 года по итогам визита Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева в Республику Таджикистан было подписано Соглашение между Правительством Республики Таджикистан и Правительством Республики Узбекистан о сотрудничестве в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
В рамках визита планируется обсуждение приоритетных направлений сотрудничества в области защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций. Также в ходе визита планируется проведение совместного научного круглого стола на тему: «Состояние высокогорных прорывоопасных озёр и риски возможных чрезвычайных ситуаций, связанных с прорывом плотин высокогорных озер», с участием представителей МЧС, Академии наук, гидрометеорологических служб двух стран.