Turkiya Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on 2018-yil 29-aprel – 1-may kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
O‘zbekiston Prezidentining 2017-yil 25-26 oktyabr kunlari Turkiyaga davlat tashrifi doirasida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi siyosiy muloqot davomi sifatida Toshkent shahrida ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘llari, ikki tomonlama munosabatlarning yangi istiqbollarini belgilash va rivojlantirishni muhokama qilish rejalashtirilgan. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik, jumladan, global va mintaqaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurashish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi.
Shuningdek, tashrif doirasida Turkiya Prezidenti O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining qo‘shma majlisida so‘zga chiqadi.
Prezidentlar O‘zbekiston va Turkiyaning yetakchi banklari, kompaniya va firmalari rahbarlarining qo‘shma biznes forumida ham ishtirok etadi.
Tashrif dasturidan Turkiya delegatsiyasining Buxoro shahrida bo‘lishi ham o‘rin olgan.
O‘zbekiston – Turkiya muzokaralari yakunida Prezidentlar ikki tomonlama munosabatlarning joriy holati va uni jadal rivojlantirish masalalari aks etgan Qo‘shma bayonotni imzolashi rejalashtirilgan.
Tashrif doirasida davlatlararo, hukumatlararo va idoralararo turli sohalarga oid salmoqli hujjatlar to‘plami hamda qator investitsiya kelishuvlari imzolanishi kutilmoqda.

Государственном визит в Узбекистан Президента Турции
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 29 апреля - 1 мая 2018 года нашу страну с государственным визитом посетит Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган.
В продолжение политического диалога на высшем уровне, состоявшегося 25-26 октября 2017 года в рамках государственного визита Президента Узбекистана в Турцию, в г. Ташкенте планируется обсудить пути дальнейшего наращивания многопланового сотрудничества, закрепления и развития новых перспективных тенденций в двусторонних отношениях. Отдельное внимание будет уделено региональной и международной повестке дня, в том числе вопросам противодействия глобальным и региональным вызовам и угрозам.
В соответствии с форматом государственного визита Президент Турции выступит на совместном заседании палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Лидеры двух стран также примут участие в совместном бизнес-форуме руководителей ведущих банков, компаний и фирм Узбекистана и Турции.
В программе визита посещение турецкой делегацией г. Бухары.
По итогам узбекско-турецкого саммита планируется принять Совместное заявление глав государств с оценками текущего состояния двусторонних отношений и их динамичного развития.
В рамках визита, как ожидается, будет подписан весомый пакет межгосударственных, межправительственных и межведомственных документов в различных сферах, а также ряд инвестиционных соглашений.