Toshkent shahrida Xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tadi
2017-yilning 11-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Xalqaro munosabatlar axborot-tahliliy markazi, BMT Rivojlanish dasturi Vakolatxonasi va YXHT loyihalari Kordinatorining ofisi ishtirokida Toshkent shahrida “Markaziy Osiyo – O‘zbekiston tashqi siyosatining asosiy ustuvor yo‘nalishi” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazadi.
Tashkilotchilar bergan ma’lumotga ko‘ra, forumda keng jamoatchilikni O‘zbekiston Respublikasining chegaradosh davlatlar bilan do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlashga yo‘naltirilgan zamonaviy mintaqaviy siyosati mohiyati va mazmuni, shuningdek Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlashning muhim masalalari bo‘yicha mamlakat pozitsiya va yondashuvlari haqida xabardor qilish rejalashtirilmoqda.
Tadbirga Oliy Majlis deputatlari, Markaziy Osiyo davlatlaridan ekspertlar va tahlilchilar, Toshkent shahridagi diplomatik korpus, O‘zbekistonning qo‘shni davlatlardagi elchilari, respublika vazirlik va idoralari, ilmiy-tahliliy markazlari vakillari hamda jurnalistlar taklif qilingan.

Международная конференция в г.Ташкенте
11 августа 2017 года Министерство иностранных дел Республики Узбекистан при участии Информационно-аналитического центра международных отношений, Представительства ПРООН и офиса Координатора проектов ОБСЕ проводит в г.Ташкенте международную конференцию «Центральная Азия – главный приоритет внешней политики Узбекистана».
Как сообщили организаторы, на форуме планируется информировать широкую общественность о сути и содержании современной региональной политики Республики Узбекистан, направленной на укрепление отношений дружбы и добрососедства с сопредельными государствами, а также позиции и подходах страны по ключевым вопросам обеспечения безопасности и устойчивого развития в центральноазиатском регионе.
На мероприятие приглашены депутаты Олий Мажлиса, эксперты и аналитики из стран Центральной Азии, дипкорпус в г.Ташкенте, послы Узбекистана в соседних странах, представители министерств и ведомств, научно-аналитических центров республики, а также журналисты.