Termizda kurash bo‘yicha Prezident sovrini uchun xalqaro turnir bo‘lib o‘tadi. Shu yilning 26-29-may kunlari Termiz shahrida kurash bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun Hakim at-Termiziy xotirasiga bag‘ishlangan XIII xalqaro turnir bo‘lib o‘tadi.
Mustaqilligimiz asoschisi, O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov tashabbusi bilan xalqaro sport turi maqomini olgan kurash dunyo bo‘ylab keng rivojlanmoqda.
Bugun dunyoning 130 ga yaqin davlatida kurash keng ommalashmoqda. Kurash bo‘yicha jahon va qit’a chempionatlari, xalqaro turnirlar yuksak saviyada tashkil etilayotir. Bu musobaqalarda dunyoning barcha qit’asidan polvonlar o‘zbekona kamtarlik va mardonavorlik bilan ta’zim qilib, gilamga chiqmoqda, davra aylanib, kurash tushmoqda.
Kurash xalqaro assotsiatsiyasi, Osiyo, Yevropa, Panamerika, Afrika va Okeaniya kurash konfederatsiyalari tomonidan kurashning jahondagi nufuzini yanada oshirish, uni kelajakda yozgi Olimpiya o‘yinlari dasturiga kiritish bo‘yicha samarali ishlar olib borilmoqda.
2007-2008-yillarda Makao va Vetnamda o‘tgan II va III yopiq inshootlardagi Osiyo o‘yinlarida, 2009-yili Tailandda jangovar yakkakurashlar bo‘yicha I Osiyo o‘yinlarida, 2013-yili Janubiy Koreyada yopiq inshootlarda va jangovar yakkakurashlar bo‘yicha IV Osiyo o‘yinlarida, 2014-yili Tailandda va 2016-yili Vetnamda tashkil etilgan Osiyo sohil o‘yinlarida kurash bo‘yicha musobaqalar bo‘lib o‘tdi.
2015-yilning sentabr oyida Osiyo olimpiya kengashining Ashxobod shahrida o‘tkazilgan navbatdagi Bosh assambleyasida kurash 2018-yili Indoneziyaning Jakarta shahrida o‘tkaziladigan XVIII yozgi Osiyo o‘yinlari dasturiga rasman kiritildi.
Termiz shahri mezbonlik qiladigan kurash bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun Hakim at-Termiziy xotirasiga bag‘ishlangan an’anaviy XIII xalqaro turnirning nufuzi ham jahonaro keng e’tirof etilmoqda. Qator davlatlar polvonlari mazkur turnirda qatnashishga katta qiziqish bildirmoqda. Kurash xalqaro assotsiatsiyasidan ma’lum qilishicha, 1993-yildan buyon har ikki yilda o‘tkazilayotgan turnirda o‘tgan davr mobaynida dunyoning eng nomdor polvonlari kuch sinashgan.
Joriy yilgi musobaqada 50 davlatdan 150 dan ziyod sportchi va mehmon ishtirok etishi kutilayotgani ham turnirning nufuzi ortib borayotganidan dalolatdir. Turnir 73, 90 kilogramm va mutlaq vazn toifasida bo‘lib o‘tadi. Turnirning mukofot jamg‘armasi 56 ming dollar bo‘lib, mutlaq vaznda g‘olib bo‘lgan polvon O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini – 25 000 dollarga sazovor bo‘ladi. Ikkinchi o‘rin sohibi 10 000 dollar, ikkita uchinchi o‘rin sohiblari 5000 dollardan pul mukofoti bilan taqdirlanadi. Qolgan vazn toifasidagi g‘olib va sovrindorlarga ham yirik pul mukofotlari ta’sis etilgan.

XIII международный турнир по курашу памяти Хакима ат-Термизи
В Термезе 26-29 мая этого года пройдет XIII международный турнир по курашу памяти Хакима ат-Термизи на приз Президента Республики Узбекистан.
Сегодня кураш, который по инициативе основателя нашей независимости, Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова получил статус международного вида спорта, стремительно развивается во всем мире.
В настоящее время курашом занимаются почти в 130 странах мира. На высоком уровне проходят мировые и континентальные чемпионаты, международные турниры по курашу. На этих соревнованиях борцы со всех континентов мира выходят на ковер, по-узбекски почтительно кланяясь, а затем начинают борьбу, строго соблюдая все правила этого захватывающего вида спорта.
Международной ассоциацией кураша, конфедерациями кураша Азии, Европы, Панамерики, Африки и Океании ведется весомая работа по дальнейшему повышению мирового авторитета кураша, его включению в будущем в программу летних Олимпийский игр.
В 2007-2008 годах состязания по курашу прошли в рамках организованных в Макао и Вьетнаме II и III Азиатских игр в закрытых помещениях, в 2009 году - I Азиатских игр по боевым искусствам в Таиланде, в 2013 году - IV Азиатских игр в закрытых помещениях и по боевым искусствам в Южной Корее, в 2014 году - Азиатских пляжных игр в Таиланде и в 2016 году во Вьетнаме.
На очередной Генеральной ассамблее Олимпийского совета Азии, прошедшей в сентябре 2015 года в Ашхабаде, кураш был официально включен в программу XVIII летних Азиатских игр, которые пройдут в 2018 году в Джакарте (Индонезия).
Во всем мире также высоко признаются статус и престижность международного турнира по курашу памяти Хакима ат-Термизи на приз Президента Республики Узбекистан, который в этом году в тринадцатый раз пройдет в Термезе. Большой интерес к участию в нем проявляют палваны из многих стран. Как сообщили в Международной ассоциации кураша, за прошедшие годы на данном турнире, проводимом с 1993 года каждые два года, за победу боролись самые именитые спортсмены со всего мира.
В соревнованиях этого года ожидается участие свыше 150 спортсменов и гостей из 50 государств, что также свидетельствует о его все более возрастающем престиже. Турнир пройдет в весовых категориях 73, 90 килограммов, а также в абсолютной весовой категории. Призовой фонд турнира составляет 56 тысяч долларов, спортсмен, победивший в абсолютной весовой категории, удостоится приза Президента Республики Узбекистан - 25 тысяч долларов. Обладатель второго места получит 10 тысяч долларов, два спортсмена, занявшие третье место, - по 5000 долларов. Крупные денежные вознаграждения также будут вручены победителям и призерам в других весовых категориях.