ShHT Davlat rahbarlari kengashining majlisi
Toshkentda shu yilning 23-24-iyun kunlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov raisligida Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining yubiley majlisi bo‘lib o‘tadi.
ShHT Davlat rahbarlari kengashi majlisida Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev, Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmon ishtirok etishi rasman tasdiqlangani ta’kidlandi.
Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G‘ani, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Mo‘g‘uliston Prezidenti Saxiagiyn Elbegdorj, Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Mamnun Husayn, Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi, Eron Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri Muhammad Zarif kuzatuvchi davlatlar, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov raislik qiluvchi mamlakat mehmoni sifatida ishtirok etadi.
Majlisda ShHT Bosh kotibi Rashid Alimov va ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori Yevgeniy Sisoyev ham qatnashadi.
ShHT sammitida xalqaro hamkor tashkilotlar rahbarlari – Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi o‘rinbosari Jefri Feltman, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedev, Kollektiv xavfsizlik shartnomasi tashkiloti Bosh kotibi Nikolay Bordyuja, ASEAN Bosh kotibi Le Liong Min, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashning ijrochi direktori Gun Szyanvey ham ishtirok etadi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari A.Nosirovning ma’lum qilishicha, tadbirda ishtirok etish uchun Toshkentga ShHTga a’zo davlatlar, xalqaro tashkilotlar, shuningdek, chet el ommaviy axborot vositalarining qariyb 1000 vakili tashrif buyuradi.
Bo‘lajak ShHT sammiti davlat rahbarlarining yubiley majlisi bo‘lib, Shanxay hamkorlik tashkiloti tashkil topganining 15-yilligiga bag‘ishlanadi.
Davlat rahbarlari majlis kun tartibiga muvofiq, ShHT doirasida serqirra va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada chuqurlashtirish masalalarini muhokama etadi, shuningdek, dolzarb mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashadi.
Davlat rahbarlari uchrashuvi yakunida asosiy hujjat – ShHT o‘n besh yilligining Toshkent deklaratsiyasi qabul qilinadi. Unda tashkilotning so‘nggi o‘n besh yillik faoliyati, a’zo davlatlarning ShHTni rivojlantirish istiqbollariga nisbatan kelishilgan yondashuvlari, shuningdek, joriy xalqaro hamda mintaqaviy vaziyat bo‘yicha pozitsiya o‘rin oladi.
Davlat rahbarlari 2025-yilgacha ShHTni rivojlantirish strategiyasini amalga oshirishga doir 2016-2020-yillarga mo‘ljallangan harakat rejasi va ShHTni rivojlantirish, unga a’zo davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan qator boshqa hujjatlarni tasdiqlaydi.
ShHTning bo‘lajak sammiti O‘zbekistonning tashkilotga raisligining so‘nggi tadbiridir. O‘zbekiston raisligida ShHT faoliyatini yanada takomillashtirish, tashkilot doirasida siyosat, xavfsizlik, iqtisodiyot va gumanitar aloqalar sohalarida o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish borasida salmoqli ishlar amalga oshirildi. Davlat rahbarlari kengashining bo‘lajak majlisi kun tartibini mazmunan boyitishga alohida e’tibor qaratildi.
ShHT sammiti arafasida Toshkentda tashkilotga a’zo davlatlarning turli vazirlik va idoralar rahbarlarining qator uchrashuvlari o‘tkaziladi. ShHTga a’zo davlatlar madaniyat vazirlarining 21-22-iyun kunlari bo‘lib o‘tadigan navbatdagi yig‘ilishida madaniyat va san’at sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama etish rejalashtirilgan.
22-23-iyun kunlari ShHT Ishbilarmonlar kengashi boshqaruvi va Banklararo birlashma kengashining ham majlislari o‘tkaziladi. Ularning doirasida tashkilotga a’zo va kuzatuvchi davlatlarning ishbilarmon hamda moliyaviy doiralar vakillarining savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik sohasida ishtirokini faollashtirish haqida fikr almashish mo‘ljallanmoqda.
ShHT sammiti hujjatlari bo‘yicha yakuniy kelishish maqsadida 20-22-iyun kunlari ShHTga a’zo davlatlar milliy koordinatorlari kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda.

SCO Heads of State Council meeting
On 23-24 this year a jubilee meeting of the Heads of State Council of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) will take place in Tashkent under the presidency of President of Uzbekistan Islam Karimov. In this regard the Ministry of foreign affairs of the Republic of Uzbekistan organized a press briefing for representatives of national and foreign mass media at the International Press-centre of the SCO summit.
As noted, the Heads of SCO member-states- President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, President of the People's Republic of China Xi Jinping, President of the Kyrgyz Republic Almazbek Atambayev, President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon have officially confirmed their participation at the meeting.
Observer-states would be represented by President of the Islamic Republic of Afghanistan Ashraf Ghani, President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, President of Mongolia Tsakhiagiin Elbegdorj. President of the Islamic Republic of Pakistan Mamnoon Hussain, Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi, Minister of foreign affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Zarif, as well as the guest of the presiding country- President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
SCO Secretary General Rashid Alimov and director of the Executive committee of the Regional anti-terrorist structure of the SCO Yevgeniy Sisoev will also join in the meeting.
Heads of partner international organizations- Under-Secretary-General of the United Nations Jeffrey Feltman, chairman of the Executive committee- Executive secretary of the Commonwealth of Independent States Sergey Lebedev, Secretary General of the Collective Security Treaty Organization Nikolay Bordyuzha, Secretary General of ASEAN Le Luong Minh and the Executive director of the Conference on interaction and confidence building measures in Asia Gong Jianwei have also confirmed their participation at the SCO summit.
Deputy minister of foreign affairs of the Republic of Uzbekistan A.Nasirov informed that about 1000 representatives of SCO member-states, international organizations, as well as foreign mass media will arrive in Tashkent to partake in this event.
The upcoming SCO summit is a jubilee meeting of the Heads of State and is dedicated to the fifteenth anniversary of the Shanghai Cooperation Organization’s foundation.
In accordance with the summit agenda, the Heads of State will discuss the issues of further deepening multifaceted and mutually beneficial cooperation within the frameworks of the SCO, as well as exchange views on regional and international problems.
The main concluding document of the meeting of the Heads of State will be the Tashkent declaration on SCO’s fifteenth anniversary, which will contain the assessment of the activity of the organization for the last 15 years, agreed approaches of the member-states on the prospects of SCO development, as well as the position in regards the current international and regional situation.
The Heads of State will also approve the Action Plan for 2016-2020 on implementing the SCO development strategy till 2025 and a number of documents, directed towards developing SCO and strengthening collaboration among member-states.
The forthcoming SCO summit, in its essence, is a concluding event within Uzbekistan’s presidency, during which the Uzbek side has put considerable efforts on further improving the activity of the SCO, deepening interaction within the frameworks of the organization in the spheres of politics, security, economy and humanitarian ties.
On the eve of the SCO summit in Tashkent a number of meetings of heads of ministries and agencies of SCO member-states will take place. On 21-22 June a regular conference of the ministers of culture of SCO member-states will take place, during which the issues of further developing cooperation in the sphere of culture and arts will be discussed.
A meeting of the Executive Board of the Business council and the Council of Interbank association of the SCO will take place on 22-23 June, in which the participants will exchange views on increasing the participation of business and financial circles of the member and observer-states in trade, economic and investment cooperation.
A meeting of the Council of national coordinators of the SCO member-states will take place on 20-22 June to reach final agreements on the documents at the SCO summit agenda.