IX Respublika innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasi
Har yili muntazam ravishda o‘tkazib kelinayotgan va fan hamda ishlab chiqarish o‘rtasidagi kooperatsion aloqani ta’minlashning amaliy mexanizmiga aylanib ulgurgan Respublika innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasi korxonalar hamda ilmiy tashkilotlar va oliy ta’lim muassasalar orasida o‘zaro manfaatli kooperatsion aloqalar o‘rnatish imkonini yaratdi, bu esa o‘z navbatida tegishli tarmoq va sohalarning innovatsion rivojlanishiga turtki bo‘lmoqda.
O‘tkazilgan I-VIII yarmarkalar doirasida 3900 ga yaqin innovatsion g‘oya va texnologiyalar namoyish etilib, umumiy moliyaviy hajmi 112 milliard 600 million so‘m bo‘lgan 3100 dan ortiq shartnoma imzolangan. Shartnomalarning bajarilishi natijasida 1 trillion 800 milliard so‘mga yaqin bo‘lgan yangi mahsulotlar ishlab chiqarilgan, 59 nomdagi yangi mahsulot seriyali ishlab chiqarilmoqda, 54 ta shartnoma doirasida mahsulotlarning tajriba-sinov va sanoat namunalari yaratildi. Yuzlab korxona, fermer xo‘jaligi va tadbirkorlik sub’ektiga ilmiy xizmatlar ko‘rsatildi.
IX Respublika innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasida innovatsion ishlanmalar an’anaviy 5 ta yo‘nalish bo‘yicha namoyish etiladi.
“Sanoat”yo‘nalishi bo‘yicha jami 150 ta ishlanma, jumladan neftgaz, kimyo, tog‘-kon sanoati, paxtani qayta ishlash tarmog‘i hamda tadbirkorlar va kichik biznes uchun taqdim etiladi.
“Axborot texnologiyalari” yo‘nalishi bo‘yicha respublikamiz oliy o‘quv yurtlari hamda axborot texnologiyalari markazlari tomonidan keng doiradagi iste’molchilar uchun 75 ta yangi ishlanma va dasturiy mahsulot taqdim etiladi.
“Sog‘liqni saqlash va farmatsevtika” yo‘nalishi bo‘yicha 82 ta ishlanma, kasalliklarni davolashning yangi usullari va zamonaviy texnologiyalari, keksa yoshdagi aholi, shuningdek onalar va bolalar sog‘lig‘ini mustahkamlash va kasalliklarning oldini olishga yo‘naltirilgan yangi yondashuvlarlar taqdim etiladi.
“Qishloq xo‘jaligi” yo‘nalishi bo‘yicha Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, qayta ishlash tarmog‘i, oziq-ovqat sanoati korxonalari va fermer xo‘jaliklari e’tiboriga 121 ta ishlanma taqdim etiladi.
Davlat ilmiy-texnika dasturlari va loyihalari doirasida ishlab chiqilgan va tayyorlangan 20 ga yaqin qishloq xo‘jalik texnikasi va uskunasini namoyish etish rejalashtirilmoqda, ular, albatta, fermer xo‘jaliklari vakillarida qiziqish uyg‘otadi.
“Fan va ta’lim” yo‘nalishi stendlarida ta’lim, yosh avlodni tarbiyalash sohasida keyingi yillarda erishilgan yutuqlar, tayyorlangan ilmiy monografiya, darslik va ishlab chiqilgan ilg‘or pedagogik texnologiyalar, jami 16 ta ishlanma taqdim etiladi.
Atrof-muhit muhofazasi, tiklanishi va tozalanishini ta’minlovchi hamda qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishning samarali texnologiyalardan iborat respublikamiz ilmiy tashkilotlari va universitetlari tomonidan ishlab chiqilgan 50 dan ortik innovatsion ishlanma birinchi marta tashkil etilayotgan yangi "Ekotexnologiyalar" yo‘nalishida namoyish etiladi. Shuningdek, mahalliy ishlab chiqaruvchilar va tadbirkorlar uchun tashkil etilgan “YUqori texnologiyalar” (yoki “Hi Tech”) bo‘limida 30 ga yaqin eng ilg‘or innovatsion texnologiya taqdim etiladi.
Sanoat korxonalari, tadbirkorlar va kichik biznes vakillari uchun “Energiya va resurstejamkor texnologiyalar” yo‘nalishida energiya va resurslarni tejashning samarali usullari bo‘yicha 50 ta ishlanma taqdim etiladi.
Bundan tashqari, navbatdagi yarmarkada yosh olim va talabalarning 70 ta ishlanmasi, shuningdek yoshlarning innovatsion g‘oyalari III respublika tanlovi o‘tkaziladi.
Shunday qilib, IX Respublika innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasida 600 ta innovatsion g‘oya va ishlanma namoyish etiladi.
Manba: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo‘mitasi

IX Republican fair of innovative ideas, technologies and projects
Annually held Republican fair of innovative ideas, technologies and projects has become a practical mechanism to ensure the cooperation ties between science and industry. Innovation Fair presents a unique opportunity to effectively integrate science, education, production and business, and successfully combines all levels of interactions, which supports the participants in all the innovation process.
Within the I-VIII Innovation Fairs were presented over 3900 local developments, where were signed more than 3,100 contracts, which worth 112.6 billion sums. As a result of signed agreements were produced 59 kinds of new serial products, produced 54 pilot samples, provided scientific and technical services to more than 100 organizations, companies and farms. Total production of new products amounted to more than 1.8 trillion. sums.
Exposition of innovations during the IX fair of innovative ideas, technologies and projects will be carried out according to traditional, 5 directions.
In the direction "Industry" will be presented 150 developments for oil and gas, chemical, mining and processing industries, as well as entrepreneurs and small businesses.
In the direction of "Information Technology" will be presented 75 of the latest developments and software products of local universities and IT centers for a wide range of consumers.
In the direction of "Health Care and Medicines" will be presented 82 developments of new methods and advanced technology treatment of human diseases, new approaches aimed at promoting health and preventing diseases of the older generation, as well as mothers and children.
To the attention of companies Ministry of Agriculture, the food industry and farmers in the direction of "Agriculture" will be presented 121 developments. It is planned to exhibit about 20 agricultural machinery and equipment developed and manufactured within the state scientific and technical programs and projects which are mainly interested by farmers.
In the direction "Science and Education" will present the latest achievements in the field of education, education of young generation, scientific monographs, textbooks and advanced teaching technologies, in total 25 developments.
Moreover, will be demonstrated more than 50 innovative technologies and developments by local research institutions and universities, in the field of conservation, restoration and environmental clean technologies, and efficient methods for the use of renewable energy sources will be presented in a new direction, "Ecotechnologies".
For local producers and entrepreneurs in the direction of "High-Tech" will be represented about 30 cutting-edge innovative technologies.
To the attention of the industrial enterprises, entrepreneurs and small businesses, in the direction of the "Energy saving technologies" will be presented 50 researches on energy and resource saving.
In addition, will be demonstrated 70 developments of young scientists and students. Also, there will be held 3rd Republican contest of innovative ideas of young scientists.
Overall, in the IX Republican fair of innovative ideas, technologies and projects will be demonstrated about 600 developments and technologies.
Source: Coordinating Committee for Development of Science and Technology under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan