IX Respublika innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasi
Har yili muntazam ravishda o‘tkazib kelinayotgan va fan hamda ishlab chiqarish o‘rtasidagi kooperatsion aloqani ta’minlashning amaliy mexanizmiga aylanib ulgurgan Respublika innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasi korxonalar hamda ilmiy tashkilotlar va oliy ta’lim muassasalar orasida o‘zaro manfaatli kooperatsion aloqalar o‘rnatish imkonini yaratdi, bu esa o‘z navbatida tegishli tarmoq va sohalarning innovatsion rivojlanishiga turtki bo‘lmoqda.
O‘tkazilgan I-VIII yarmarkalar doirasida 3900 ga yaqin innovatsion g‘oya va texnologiyalar namoyish etilib, umumiy moliyaviy hajmi 112 milliard 600 million so‘m bo‘lgan 3100 dan ortiq shartnoma imzolangan. Shartnomalarning bajarilishi natijasida 1 trillion 800 milliard so‘mga yaqin bo‘lgan yangi mahsulotlar ishlab chiqarilgan, 59 nomdagi yangi mahsulot seriyali ishlab chiqarilmoqda, 54 ta shartnoma doirasida mahsulotlarning tajriba-sinov va sanoat namunalari yaratildi. Yuzlab korxona, fermer xo‘jaligi va tadbirkorlik sub’ektiga ilmiy xizmatlar ko‘rsatildi.
IX Respublika innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasida innovatsion ishlanmalar an’anaviy 5 ta yo‘nalish bo‘yicha namoyish etiladi.
“Sanoat”yo‘nalishi bo‘yicha jami 150 ta ishlanma, jumladan neftgaz, kimyo, tog‘-kon sanoati, paxtani qayta ishlash tarmog‘i hamda tadbirkorlar va kichik biznes uchun taqdim etiladi.
“Axborot texnologiyalari” yo‘nalishi bo‘yicha respublikamiz oliy o‘quv yurtlari hamda axborot texnologiyalari markazlari tomonidan keng doiradagi iste’molchilar uchun 75 ta yangi ishlanma va dasturiy mahsulot taqdim etiladi.
“Sog‘liqni saqlash va farmatsevtika” yo‘nalishi bo‘yicha 82 ta ishlanma, kasalliklarni davolashning yangi usullari va zamonaviy texnologiyalari, keksa yoshdagi aholi, shuningdek onalar va bolalar sog‘lig‘ini mustahkamlash va kasalliklarning oldini olishga yo‘naltirilgan yangi yondashuvlarlar taqdim etiladi.
“Qishloq xo‘jaligi” yo‘nalishi bo‘yicha Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, qayta ishlash tarmog‘i, oziq-ovqat sanoati korxonalari va fermer xo‘jaliklari e’tiboriga 121 ta ishlanma taqdim etiladi.
Davlat ilmiy-texnika dasturlari va loyihalari doirasida ishlab chiqilgan va tayyorlangan 20 ga yaqin qishloq xo‘jalik texnikasi va uskunasini namoyish etish rejalashtirilmoqda, ular, albatta, fermer xo‘jaliklari vakillarida qiziqish uyg‘otadi.
“Fan va ta’lim” yo‘nalishi stendlarida ta’lim, yosh avlodni tarbiyalash sohasida keyingi yillarda erishilgan yutuqlar, tayyorlangan ilmiy monografiya, darslik va ishlab chiqilgan ilg‘or pedagogik texnologiyalar, jami 16 ta ishlanma taqdim etiladi.
Atrof-muhit muhofazasi, tiklanishi va tozalanishini ta’minlovchi hamda qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishning samarali texnologiyalardan iborat respublikamiz ilmiy tashkilotlari va universitetlari tomonidan ishlab chiqilgan 50 dan ortik innovatsion ishlanma birinchi marta tashkil etilayotgan yangi "Ekotexnologiyalar" yo‘nalishida namoyish etiladi. Shuningdek, mahalliy ishlab chiqaruvchilar va tadbirkorlar uchun tashkil etilgan “YUqori texnologiyalar” (yoki “Hi Tech”) bo‘limida 30 ga yaqin eng ilg‘or innovatsion texnologiya taqdim etiladi.
Sanoat korxonalari, tadbirkorlar va kichik biznes vakillari uchun “Energiya va resurstejamkor texnologiyalar” yo‘nalishida energiya va resurslarni tejashning samarali usullari bo‘yicha 50 ta ishlanma taqdim etiladi.
Bundan tashqari, navbatdagi yarmarkada yosh olim va talabalarning 70 ta ishlanmasi, shuningdek yoshlarning innovatsion g‘oyalari III respublika tanlovi o‘tkaziladi.
Shunday qilib, IX Respublika innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasida 600 ta innovatsion g‘oya va ishlanma namoyish etiladi.
Manba: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo‘mitasi

IX Республиканская ярмарка инновационных идей, технологий и проектов
Проводимая на регулярной основе Республиканская ярмарка инновационных идей, технологий и проектов стала практическим механизмом по обеспечению кооперационных связей между наукой и производством. Инновационная ярмарка создает уникальную возможность эффективного объединения науки, образования, производства и бизнеса, и успешно сочетает в себе все уровни взаимодействия, поддерживающие участников инновационного процесса.
В рамках I-VIII ярмарок было представлено свыше 3900 отечественных разработок, всего заключено более 3100 договоров на общую сумму 112,6 миллиарда сум. В результате реализации договоров организовано серийное производство 59 наименований новой продукции, произведено 54 опытно-экспериментальных образцов, оказаны научно-технические услуги более 100 организациям, предприятиям и фермерским хозяйствам. Общий объем производства новой продукции составил более 1,8 трлн. сумов.
Экспозиция инновационных разработок в ходе IX ярмарки инновационных идей, технологий и проектов будет проводиться по традиционным 5-ти направлениям.
По направлению «Промышленность» будут представлены 150 разработок, для предприятий нефтегазовой, химической, горнодобывающей, перерабатывающей отраслей, а также предпринимателей и малого бизнеса.
По направлению «Информационные технологии» будут представлены 75 новейших разработок и программных продукций отечественных вузов и IT центров для широкого круга потребителей.
По направлению «Здравоохранение и фармацевтика» будут представлены 82 разработок, новых методов и передовых технологий лечения заболеваний человека, новых подходов, направленных на укрепление здоровья и профилактики заболеваний людей старшего поколения, а также матерей и детей.
К вниманию предприятий Минсельводхоза, пищевой промышленности и фермерских хозяйств по направлению «Сельское хозяйство» будут представлены 121 разработок.
Планируется экспонировать около 20 сельскохозяйственной техники и оборудования разработанной и изготовленной в рамках Государственных научно-технических программ и проектов, которые, несомненно, вызовут интерес представителей фермерских хозяйств.
На стендах направления «Наука и образование» будут представлены последние достижения в сфере образования, воспитания молодого поколения, научные монографии, учебники и передовые педагогические технологии, всего 25 разработок.
Разработанные отечественными научными организациями и университетами более 50 инновационных технологий, обеспечивающих охраны, восстановления и очистки окружающей среды, эффективных методов использования возобновляемых источников энергии будут представлены на стендах нового направления «Экотехнологии». Для местных производителей и предпринимателей на направление «Высокие технологии» (или «HighTech.») представляются около 30 самые передовые инновационные разработки.
К вниманию промышленных предприятий, предпринимателей и малого бизнеса на направление «Энерго и ресурсосберегающие технологии» будут представлены 50 разработок по энерго-и ресурсосбережению.
Кроме того, на очередной ярмарке будут представлены 70 разработок молодых ученых и студентов. Также, будет проведен III республиканский конкурс Инновационных идей молодежи.
Таким образом, в ходе IX Республиканской ярмарки инновационных идей, технологий и проектов будут демонстрированы 600 инновационных идей и разработок.
Источник: Комитет по координации развития науки и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан