“Vatanga qasamyod” monumenti ochilgan kun
Mustaqillik yillarida Prezidentimiz, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Islom Karimov rahnamoligida mamlakatimiz mudofaa tizimida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirildi.
Natijada jangovarligi, taktik mahorati jihatidan hech kimdan kam bo‘lmagan tezkor va ixcham, zamonaviy qurol-yarog‘ va texnika bilan ta’minlangan milliy armiyamiz shakllandi.
Bugun harbiy xizmat nafaqat burch, balki sadoqat, matonat va jasorat maktabi, milliy armiyamiz esa mamlakatimiz hududiy yaxlitligi va xalqimiz osoyishtaligining ishonchli kafolatidir.
Prezidentimiz Islom Karimov g‘oyasi va tashabbusi bilan Toshkent shahrida barpo etilgan «Vatanga qasamyod» monumenti el-yurtimizning Vatan himoyachilariga chuqur hurmat-ehtiromi, muhabbatining ifodasidir. Bu go‘zal majmuada askar davlatimiz bayrog‘ini ko‘ziga surtib, Vatan himoyasi uchun doimo tayyorligini bildirib, tiz cho‘kib qasamyod qilayotir. Uning yelkasi uzra mard va jasur o‘g‘lonni bag‘rida avaylab o‘stirgan Vatan timsoli – munis va mo‘tabar ona harbiy xizmatga otlangan farzandini duo qilib, unga oq yo‘l tilamoqda.
Biz oriyat va g‘ururni hamma narsadan ustun qo‘yadigan, lafzi halollikni sharaf deb biladigan, bir so‘zli xalqmiz. Shunday ekan, farzandlarimiz – Vatan himoyachilarining qasamyod qabul qilish marosimi shunchaki rasmiy tadbir emas. Bu asl o‘g‘lonlarimiz, mard va jasur yigitlarning o‘z xalqiga, Vataniga, Prezidentiga, ota-onasiga berayotgan va’dasi, lafzidir.
"Vatanga qasamyod" monumenti poyidan gulchambarlar arimaydi. Vatan himoyachilari kuni bayrami munosabati bilan bu yerga tashrif buyuruvchilar safi yanada ko‘paygan. Ular orasida yigitlik burchini o‘tayotgan askaru ofitserlar, oliy harbiy ta’lim muassasalari kursantlari, umumta’lim maktablari, litsey va kollejlar o‘quvchilari, oliy o‘quv yurtlari talabalari, ota-onalar, poytaxtimiz mehmonlarini ko‘rish mumkin.
– Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2012-yilda "O‘zbekiston Respublikasining tashqi siyosiy faoliyati konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida"gi qonun qabul qilindi, – deydi Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi a’zosi Komila Karomova. – Bu mamlakatimizning uzoq yillarga mo‘ljallangan tashqi siyosat strategiyasini belgilab beruvchi muhim siyosiy hujjatdir. Unga ko‘ra, O‘zbekiston tinchliksevar siyosat olib boradi: hech qanday harbiy blokka qo‘shilmaydi, o‘z hududida chet davlatlar harbiy bazalarini joylashtirmaydi, mamlakatimiz harbiy xizmatchilarining chet ellardagi harbiy operatsiyalarda ishtirok etishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
– “Vatanga qasamyod” monumenti poyiga gul qo‘yar ekanmiz, bizda ham haykalda tasvirlangan jasur askarday yurt himoyachisi bo‘lish istagi paydo bo‘ldi, – deydi poytaxtimizning Sergeli tumanidagi 277-umumta’lim maktabi o‘quvchisi Shohrux Mahmudov. – Kelgusida jonajon Vatanimiz koriga yaraydigan, jismonan va ma’nan barkamol inson bo‘lishga va’da beramiz.
Prezidentimiz Islom Karimov “Vatanga qasamyod” monumenti ochilishiga bag‘ishlangan marosimdagi nutqida ta’kidlaganidek, “...bugun hammamizga ayon bo‘lishi kerak – armiyamizning kuchiga kuch qo‘shadigan, vaqti kelganda, hal qiluvchi omilga aylanadigan qudratli bir vosita borki, uning nomi – harbiylarimizning ma’naviy-ruhiy tayyorgarligi, ularning baquvvat iroda, faol hayotiy pozitsiyaga ega bo‘lishi, eng muhimi, kim uchun va nima uchun harbiy burchini ado etayotganini chuqur anglashi va tushunishi demakdir”.
“Vatanga qasamyod” monumenti yoshlarimizni ona yurtga mehr-muhabbat, sadoqat, mardlik va jasorat ruhida tarbiyalashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Zero, Vatanni ko‘z qorachig‘idek asrash, uni himoya qilish mamlakatimizda yashayotgan har bir fuqaroning muqaddas va sharafli burchidir.

Day of opening of the monument “Vatanga qasamyod”
Large-scale reforms in the defense sphere have been carried out under the leadership of President, the Supreme Commander of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov.
A mobile, well-armed and technically equipped Army, meeting modern requirements and possessing high combat readiness has been created.
Today, military service has become not only constitutional, but also an honorable duty, and the national army has turned into a school, cultivating devotion, perseverance and courage, a reliable guarantee of the territorial integrity of the country and peaceful life of our people.
The Monument “Vatanga qasamyod” (An oath to the Motherland), built in Tashkent by the idea and the initiative of President Islam Karimov, is the embodiment of our deep respect and love for the defenders of the homeland. A soldier, bowing his knee and tenderly pressing his mouth to the national flag, is giving an oath of allegiance to the homeland, expressing readiness at any moment to rise to her defense. His mother, a symbol of the Motherland, who has nurtured and brought up such a brave and devoted son, blesses him.
We are the people, who put above all the honor and pride, loyalty to one's word. Therefore, for our people the adoption of the military oath is not just a formal event, this is an important moment in the life of a young man, when he swears allegiance to the motherland, the President and the people.
Flowers can be seen at the foot of the monument "Vatanga qasamyod" all year round. During the celebrations of the Day of Defenders of the Motherland in our country, the monument is visited by especially a lot of people. Here you can see soldiers, passing military service, cadets of higher military schools and officers, students of secondary schools, high schools and colleges, residents and visitors.
- The Law "On approval of the Concept of foreign policy of the Republic of Uzbekistan" was adopted in 2012 at the initiative of our Head of State, - says member of the Committee on defense and security of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Komila Karomova. - This concept is an important document in determining the foreign policy strategy of our country in the long term. According to it, Uzbekistan conducts a peaceful policy: it does not join military blocs, do not place the military bases of foreign countries on its territory, does not allow the participation of the military in our country in military operations abroad.
- By laying flowers at the monument "Vatanga qasamyod" we feel a strong desire to become a worthy defender of the country - says a student of secondary school №277 in Sergeli district of the capital Shohruh Makhmudov. - We promise that in the future will become useful to the Motherland, physically and spiritually harmonious developed individuals.
As President Islam Karimov said in his speech at the opening ceremony of the monument "Vatanga qasamyod", " … for all of us there is a powerful factor that adds strength to the armed forces and becomes decisive when necessary: that is, the moral and psychological training of servicemen, their unshakeable willpower and spirit, active civic stance and, what is most important, profound understanding of who and what they are fulfilling their military duty for."
The monument "Vatanga qasamyod" plays an important role in the education of youth in the spirit of love for their native country, loyalty, bravery and courage. After all, defending the motherland as the apple of an eye is a sacred and honorable duty of every citizen of our country.