Гидрометаллургия заводи қурилишига тамал тоши қўйилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Навоий давлат кончилик институтига ташриф буюрди. Бу ерда Ауминзо-Амантой олтин конлари негизида Навоий кон-металлургия комбинатининг 5-гидрометаллургия заводи қурилишининг бошланишига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Мамлакатимизнинг барча саноат тармоқларида бўлгани каби Навоий кон-металлургия комбинатида ҳам модернизация ишлари олиб борилмоқда. Президентимиз ташаббуси билан 2017-2026 йилларда комбинатда 27 лойиҳа амалга оширилиши белгиланган. 5-гидрометаллургия заводи уларнинг энг муҳимларидан биридир. Умумий қиймати 396 миллион АҚШ доллари бўлган ушбу лойиҳа йилига 5 миллион тонна рудани қайта ишлаш, 5 минг 300 га яқин иш ўрни яратиш имконини беради.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев янги гидрометаллургия заводи улкан иқтисодий-ижтимоий аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари Ауминзо-Амантой олтин конларида ўзлаштиришни бошлаш учун рамзий тугмани босди. Тадбирни видеоконференция орқали Томди туманида, 5-гидрометаллургия заводи бунёд этиладиган ҳудудда кузатиб турган комбинат мутахассислари конни портлатди.
Меҳнат фахрийси Баҳодир Бўронов, Навоий давлат кончилик институти талабаси Гулчирой Жўрақулова ва бошқалар шундай йирик саноат корхонасининг ташаббускори бўлгани ҳамда унинг қурилишини бошлаб бергани учун Президентимизга миннатдорлик билдирди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Навоий бўлимини ташкил этиш борасидаги лойиҳалар билан танишди.
Президентимизнинг 2017 йил 17 февралдаги “Фанлар академияси фаолияти, илмий-тадқиқот ишларини ташкил этиш, бошқариш ва молиялаштиришни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида фаолият бошлайдиган академиянинг минтақавий бўлими Навоий ҳудудини технологик ва ижтимоий ривожлантиришга қаратилган фундаментал, амалий ва инновация илмий-тадқиқотларини олиб боришга ихтисослашган бўлиб, унинг таркибида 5 илмий лаборатория иш олиб боради.
Жорий йилнинг III чорагида иш бошлайдиган илмий марказ фан ва ишлаб чиқариш интеграциясини ривожлантиришга, Навоий давлат кончилик институтида юқори малакали кадрлар тайёрлашга улкан ҳисса қўшади.
Саноат ривожи учун илм, инновация сув ва ҳаводек керак, деди Президентимиз. Бу ерда Фанлар академиясининг бўлимини ташкил этишни ҳаётнинг ўзи тақозо этди. Бундан мақсад илмга асосланиб маҳсулотларнинг таннархини камайтириш ва рақобатбардошлигини оширишдир. Шу боис тадқиқотларни замон талаблари асосида ташкил этиш, лаборатория ишларини такомиллаштириш зарур. Барча изланишлар истиқболга йўналтирилган бўлиши лозим.
Шавкат Мирзиёев яқин йилларда Навоий кон-металлургия комбинатида амалга ошириладиган лойиҳаларни кўздан кечирди.
2017-2026 йилларда Навоий кон-металлургия комбинатида 27 лойиҳа амалга оширилади. Қиймати 3 миллиард 63 миллион доллар бўлган мазкур лойиҳалар натижасида комбинатнинг ишлаб чиқариш қуввати 30 фоизга ортади. Қўшимча 31 мингга яқин иш ўрни яратилади.
Пистали конини ўзлаштириш ва 6-гидрометаллургия заводини қуриш, 2-гидрометаллургия заводи қувватини кенгайтириш, Мурунтов конини ўзлаштиришнинг 5-навбати, техноген чиқиндиларни қайта ишлаш мажмуаси қурилиши ва бошқа лойиҳалар ҳам намойиш этилди.

Заложен фундамент строительства гидрометаллургического завода
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Навоийский государственный горный институт. Здесь состоялась торжественная церемония, посвященная началу строительства 5-го гидрометаллургического завода Навоийского горно-металлургического комбината на базе Ауминза-Амантайского золото-рудного месторождения.
Как и во всех промышленных отраслях нашей страны, на Навоийском горно-металлургическом комбинате ведется работа по модернизации производственных мощностей. По инициативе главы нашего государства на комбинате намечена реализация 27 проектов в период 2017-2026 годов. Среди них строительство 5-го гидрометаллургического завода - один из важнейших. Данный проект общей стоимостью 396 миллионов долларов США создаст возможность для переработки 5 миллионов тонн руды в год, организации около 5300 рабочих мест.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев отметил колоссальное социально-экономическое значение нового гидрометаллургического завода.
Глава нашего государства нажал символическую кнопку старта освоения Ауминза-Амантайских золото-рудных месторождений. Специалисты комбината, наблюдавшие за мероприятием в режиме видеоконференции в Тамдынском районе, где будет возведен 5-й гидрометаллургический завод, осуществили подрыв рудника.
Ветеран труда Баходир Буронов, студентка Навоийского государственного горного института Гулчирой Журакулова и другие выразили благодарность Президенту нашей страны за инициирование и начало строительства такого крупного промышленного предприятия.
Глава нашего государства ознакомился с проектами по организации Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
Региональное отделение академии, которое начнет свою деятельность на основе постановления Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Академии наук, организации, управления и финансирования научно-исследовательской деятельности" от 17 февраля 2017 года, будет специализироваться на ведении фундаментальных, прикладных и инновационных научных исследований, направленных на технологическое и социально-экономическое развитие Навоийской области, в его составе будут осуществлять деятельность 5 научных лабораторий.
Научный центр, который приступит к работе в III квартале текущего года, внесет огромный вклад в развитие интеграции науки и производства, подготовку высококвалифицированных кадров в Навоийском государственном горном институте.
Для развития промышленности научные разработки и инновации необходимы, как воздух и вода, сказал Президент нашей страны. Сама жизнь диктует необходимость создания здесь отделения Академии наук. Цель этого заключается в снижении себестоимости и повышении конкурентоспособности продукции на научной основе. Поэтому необходимо организовать исследования в соответствии с современными требованиями, совершенствовать лабораторную работу. Все изыскания должны работать на перспективу.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, которые будут осуществлены в ближайшие годы на Навоийском горно-металлургическом комбинате.
В результате реализации в 2017-2026 годах на Навоийском горно-металлургическом комбинате 27 проектов общей стоимостью 3 миллиарда 63 миллиона долларов на 30 процентов возрастет производственная мощность комбината. Будут созданы дополнительно около 31 тысячи рабочих мест.
Были также презентованы проекты по освоению месторождения Пистали и строительству 6-го гидрометаллургического завода, расширению мощностей 2-го гидрометаллургического завода, запуску 5-й очереди освоения месторождения Мурунтау, возведению комплекса по переработке техногенных отходов и другие проекты.