Гидрометаллургия заводи қурилишига тамал тоши қўйилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Навоий давлат кончилик институтига ташриф буюрди. Бу ерда Ауминзо-Амантой олтин конлари негизида Навоий кон-металлургия комбинатининг 5-гидрометаллургия заводи қурилишининг бошланишига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Мамлакатимизнинг барча саноат тармоқларида бўлгани каби Навоий кон-металлургия комбинатида ҳам модернизация ишлари олиб борилмоқда. Президентимиз ташаббуси билан 2017-2026 йилларда комбинатда 27 лойиҳа амалга оширилиши белгиланган. 5-гидрометаллургия заводи уларнинг энг муҳимларидан биридир. Умумий қиймати 396 миллион АҚШ доллари бўлган ушбу лойиҳа йилига 5 миллион тонна рудани қайта ишлаш, 5 минг 300 га яқин иш ўрни яратиш имконини беради.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев янги гидрометаллургия заводи улкан иқтисодий-ижтимоий аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари Ауминзо-Амантой олтин конларида ўзлаштиришни бошлаш учун рамзий тугмани босди. Тадбирни видеоконференция орқали Томди туманида, 5-гидрометаллургия заводи бунёд этиладиган ҳудудда кузатиб турган комбинат мутахассислари конни портлатди.
Меҳнат фахрийси Баҳодир Бўронов, Навоий давлат кончилик институти талабаси Гулчирой Жўрақулова ва бошқалар шундай йирик саноат корхонасининг ташаббускори бўлгани ҳамда унинг қурилишини бошлаб бергани учун Президентимизга миннатдорлик билдирди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Навоий бўлимини ташкил этиш борасидаги лойиҳалар билан танишди.
Президентимизнинг 2017 йил 17 февралдаги “Фанлар академияси фаолияти, илмий-тадқиқот ишларини ташкил этиш, бошқариш ва молиялаштиришни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида фаолият бошлайдиган академиянинг минтақавий бўлими Навоий ҳудудини технологик ва ижтимоий ривожлантиришга қаратилган фундаментал, амалий ва инновация илмий-тадқиқотларини олиб боришга ихтисослашган бўлиб, унинг таркибида 5 илмий лаборатория иш олиб боради.
Жорий йилнинг III чорагида иш бошлайдиган илмий марказ фан ва ишлаб чиқариш интеграциясини ривожлантиришга, Навоий давлат кончилик институтида юқори малакали кадрлар тайёрлашга улкан ҳисса қўшади.
Саноат ривожи учун илм, инновация сув ва ҳаводек керак, деди Президентимиз. Бу ерда Фанлар академиясининг бўлимини ташкил этишни ҳаётнинг ўзи тақозо этди. Бундан мақсад илмга асосланиб маҳсулотларнинг таннархини камайтириш ва рақобатбардошлигини оширишдир. Шу боис тадқиқотларни замон талаблари асосида ташкил этиш, лаборатория ишларини такомиллаштириш зарур. Барча изланишлар истиқболга йўналтирилган бўлиши лозим.
Шавкат Мирзиёев яқин йилларда Навоий кон-металлургия комбинатида амалга ошириладиган лойиҳаларни кўздан кечирди.
2017-2026 йилларда Навоий кон-металлургия комбинатида 27 лойиҳа амалга оширилади. Қиймати 3 миллиард 63 миллион доллар бўлган мазкур лойиҳалар натижасида комбинатнинг ишлаб чиқариш қуввати 30 фоизга ортади. Қўшимча 31 мингга яқин иш ўрни яратилади.
Пистали конини ўзлаштириш ва 6-гидрометаллургия заводини қуриш, 2-гидрометаллургия заводи қувватини кенгайтириш, Мурунтов конини ўзлаштиришнинг 5-навбати, техноген чиқиндиларни қайта ишлаш мажмуаси қурилиши ва бошқа лойиҳалар ҳам намойиш этилди.

Foundation stone laid for hydrometallurgy plant
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has visited the Navoiy state ore extraction institute. Here a ceremony has been held to start the construction of the Navoiy ore extraction and metallurgy combine’s hydrometallurgy plant No 5 on the basis of the Auminzo-Amantoy gold deposits.
At the Navoiy ore extraction and metallurgy combine, like in all the branches of the country’s industry, modernization work is being done.
At the initiative of the President, 27 projects are to be carried out at the combine in 2017-2026. The hydrometallurgy plant is one of the most important of these projects.
This 396 million-dollar project will make it possible to process 5 million tonnes of ore a year and to create nearly 5 thousand 300 new jobs.
President Shavkat Mirziyoyev emphasized the great socio-economic importance of this new hydrometallurgy plant.
The Head of State pushed a symbolic button there to start development work in the Auminzo-Amantoy deposits. This event was watched via videoconferencing by specialists of the combine in Tomdi District’s territory where hydrometallurgy plant No 5 is to be built.
Labour veteran Bahodir Boronov; a student of the Navoiy state ore extraction institute, Gulchiroy Jorayeva; and others expressed gratitude to the President for being the initiator of this large industrial enterprise and for starting its construction.
The Head of State considered projects there relating to the establishment of Navoiy Region’s department of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan.
A Presidential resolution dated 17 February 2017 “On measures to further improve the work organization, management and financing of scientific research and the work of the Academy of Sciences” will be the basis for the start of the work of the regional department of the academy. It will specialize in doing fundamental, practical and innovative research directed towards the technological and social development of the territory of Navoiy. It will have 5 scientific laboratories working there.
This scientific centre, which will start working in the third quarter of this year, will make a big contribution to developing scientific and production integration and to training highly qualified specialists at the Navoiy state ore extraction institute.
Scientific knowledge and innovation are essential for industrial development, the President said. The establishment of the Academy of Sciences’ department here is a requirement of life itself. Its purpose is to reduce the cost of production and raise its competitiveness on the basis of scientific knowledge. Therefore, it is necessary to conduct research in line with modern requirements and to improve the laboratories’ work. All this research should be forward-looking.
President Shavkat Mirziyoyev looked at projects to be implemented at the Navoiy ore extraction and metallurgy combine in the next few years.
In the years 2017-2026, 27 projects will be implemented at the Navoiy ore extraction and metallurgy combine. The implementation of these projects worth 3 billion 63 million dollars will raise the combine’s production capacity by 30 per cent and create nearly 31 thousand additional jobs.
The development of the Pistali deposit, the construction of hydrometallurgy plant No 6, the expansion of the capacity of hydrometallurgy plant No 2, the fifth phase of the development of the Muruntov field and other projects were also presented.