2017 йил 27 март куни Олий Мажлис Сенати Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитасининг Ўзбекистон Республикаси Божхона кодексини рўёбга чиқаришга қаратилган қонуности ҳужжатлари қабул қилиниши устидан ўтказилган мониторинг натижалари муҳокамасига бағишланган мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисда сенаторлар, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳамда манфаатдор вазирлик ва идоралар вакиллари, Молия ва Адлия вазирликлари, Давлат божхона қўмитаси раҳбарлари ва бошқарма бошлиқлари, шунингдек оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Сенаторлар томонидан ўтказилган мониторинг давомида Ўзбекистон Республикаси Божхона кодекснинг 129 та моддасида 174 та ҳаволаки норма мавжудлиги, уларнинг 105 таси мазкур Кодекс қабул қилингунга қадар амалда бўлган турли ҳил норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар (Ўзбекистон Республикаси қонунлари, кодекслар, Олий Мажлис палаталари қарорлари, Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорлари ва фармонлари, Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари, идоравий-меъёрий ҳужжатлар) билан тартибга солинганлиги аниқланганлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Божхона кодексининг айрим нормалари ижросини таъминлашга қаратилган ишларни амалга ошириш, қолган 24 та ҳаволаки моддалар бўйича ўз вақтида қонуности ҳужжатларини қабул қилиш ҳамда уларнинг ижроси механизмларини белгилаш натижасида Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси томонидан битта Ўзбекистон Республикаси Президенти фармони, саккизта Вазирлар Маҳкамаси қарори, шунингдек саккизта Давлат божхона қўмитаси қарори лойиҳаси ишлаб чиқилиб, белгиланган тартибда қабул қилиш учун киритилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Божхона кодексининг 15 тадан ортиқроқ хаволаки нормаси бўйича қонуности ҳужжатлари қабул қилинмаган.
Жумладан, Давлат божхона қўмитаси томонидан ишлаб чиқилган “Халқаро йўл ташкилоти дафтарчасини қўллаган ҳолда юкларни халқаро ташиш тўғрисидаги божхона конвенцияси талабларига мувофиқ автотранспорт воситасига юкларни божхона пломбалари ва муҳрлари остида халқаро ташишга рухсат бериш тартиби тўғрисида”ги, “Давлат фойдасига воз кечиш божхона режимига жойлаштирилган товарларни давлат мулкини бошқариш бўйича ваколатли органга топшириш қоидалари тўғрисида”, “Божхона чегараси орқали олиб ўтилаётган, эркин реализация қилиш тақиқланган ёки муомаласига қонун ҳужжатларига мувофиқ лицензия ёки рухсатнома асосида йўл қўйиладиган гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар, прекурсорлар ва бошқа ашёлар назорат остида етказиб берилаётганда, бу товарларни тўлиқ ёки қисман олиб қўйилиши ёки алмаштирилиши тўғрисидаги тартибни тасдиқлаш ҳақида” ҳамда “Ўзбекистон Республикаси божхона органлари байроғи ва фарқлаш белгиси тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги, шунингдек Божхона кодексида назарда тутилган рухсат бериш тартиб-таомиллари бўйича бошқа ҳужжатлар лойиҳалари бугунги кунга қадар қабул қилинмаган.
Муҳокама давомида сенаторлар томонидан айрим қонун ҳужжатларини Кодекс ва бошқа янги қабул қилинган қонун ҳужжатлари талабларига мувофиқлаштиришнинг тезкор жараёни, шунингдек Давлат божхона қўмитасининг айрим норматив ҳужжатларида мавжуд бўлган нормалар зиддиятини аниқлаш бўйича таклиф ва тавсиялар билдирилди.

Мониторинг за исполнением таможенного кодекса
27 марта 2017 года состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам обороны и безопасности, на котором были обсуждены итоги проведенного мониторинга по принятию подзаконных актов, направленных на реализацию Таможенного кодекса Республики Узбекистан.
В заседании приняли участие сенаторы, представители Кабинета Министров Республики Узбекистан и заинтересованных министерств и ведомств, руководители и начальники управлений министерств финансов и юстиции, Государственного таможенного комитета, а также представители средств массовой информации.
Сенаторы отметили, что в ходе мониторинга принятия подзаконных актов по Таможенному кодексу Республики Узбекистан выявлено, выявлено, что в 129 статьях Таможенного кодекса Республики Узбекистан содержится 174отсылочных норм, из них в 105 статьях регулируются разными нормативно-правовыми актами (законы, кодексы, решения палат Олий Мажлиса, указы и постановления Президента, постановления Кабинета Министров, нормативно-правовые акты Республики Узбекистан,) действовавшими до принятия данного кодекса.
В результате проведенной работы, направленной на обеспечение исполнения некоторых норм Таможенного кодекса Республики Узбекистан, определению механизмов и своевременного принятия подзаконных актов по оставшимся 24 статьям отсылочных норм, Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан разработаны проектыодного Указа Президента Республики Узбекистан, восьми постановлений Кабинета Министров, а также восьмирешений Государственного таможенного комитета и внесены в установленном порядке для принятия. Вместе с тем, по более 15 отсылочным нормам Таможенного кодекса Республики Узбекистан не приняты подзаконные акты.
В частности, до сегодняшнего дня не приняты разработанные Государственным таможенным комитетом проекты нормативно-правовых актов «О порядке выдачи разрешения в соответствии с требованиями Таможенной конвенции о международной перевозке грузов с применением книжки МДП о допущении автотранспортного средства к международной перевозке грузов под таможенными пломбами и печатями»,«О правилах передачи товаров, помещенных под таможенный режим отказа в пользу государства, в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом», «Об утверждении порядка о полной или частичной изъятии или заменены наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и других предметов, свободная реализация которых запрещена либо оборот которых допускается по лицензии или разрешению в соответствии с законодательством, при осуществлении контролируемой поставки перемещаемых через таможенную границу» и «Об утверждении Положения о флаге и опознавательном знаке таможенных органов Республики Узбекистан», а также другие акты по разрешительным процедурам, предусмотренных в Таможенном кодексе.
В ходе обсуждения сенаторы высказали ряд предложений и рекомендаций по вопросам ускорения процесса приведения в соответствие некоторых законодательных актов требованиям Кодекса и другим принятым новым законодательным актам, в том числе на выявление наличия противоречия норм в отдельных нормативных актах Государственного таможенного комитета.