Шавкат Мирзиёев: тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш – давр талаби
Президентимиз Қизилтепа туманидаги Тошработ маҳалласига ташриф буюриб, вилоятда енгил саноатни ривожлантиришга қаратилган қатор лойиҳалар билан танишди.
Навоий вилоятида пахта толасини чуқур қайта ишлаш ва жаҳон бозори талабларига мос экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш, аҳоли учун янги иш ўринлари яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Миллий банк кредити ҳисобига Навоий шаҳрида “Бахт текстиль”, “Бахт Навоий”, Қизилтепа туманида “Тошработ текстиль” ва Навбаҳор туманида “Навбаҳор текстиль” масъулияти чекланган жамиятлари томонидан замонавий ва энерготежамкор технологик ускуналар асосида сифатли ип-калава ишлаб чиқариш йўлга қўйилмоқда.
Умумий қиймати қарийб 70 миллион долларни ташкил этувчи ушбу лойиҳаларни амалга ошириш учун хорижий инвесторлар ҳам жалб этилмоқда. Корхоналарга Швейцариянинг “Ритер” компаниясида ишлаб чиқарилган юқори самарадорликка эга замонавий дастгоҳлар олиб келиб ўрнатилади.
Лойиҳа амалиётга татбиқ этилгач, вилоятдаги пахта толаси тўлиқ қайта ишланади, ип-калавадан тайёр мато ишлаб чиқариш 70 фоизга, турли матолардан трикотаж маҳсулотлар ишлаб чиқариш 50 фоизга етади. Йилига 7,6 минг тонна сифатли ип калава ишлаб чиқариш қувватига эга “Бахт текстиль” корхонаси маҳсулотларининг 80 фоизини экспортга йўналтириш мўлжалланмоқда.
Президентимиз мазкур лойиҳалар билан танишар экан, ҳудудларда етиштирилаётган пахта толасини ўша ернинг ўзида қайта ишлаш тадбиркорларга кенг қулайликлар яратиб, харажатларнинг қисқариши, аҳолининг даромади ошишига хизмат қилишини таъкидлади.
Пахта толасидан тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини босқичма-босқич ошириб бориш, тармоқдаги мутахассислар салоҳиятини кучайтириш, шу билан бирга, коллеж битирувчиларини ишга жалб этиш бўйича зарур кўрсатма ва топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари Кармана туманидаги “Камилла груп” масъулияти чекланган жамиятида Италия технологияси асосида тайёр чарм ишлаб чиқаришни ташкил этиш лойиҳасини кўздан кечирди.
Ушбу лойиҳа ишга тушгач, йилига 20 миллион квадрат дециметр тайёр чарм ишлаб чиқариш ва 3,2 миллион долларлик маҳсулотни экспорт қилиш имкони пайдо бўлади. Корхонада 40 иш ўрни яратилади.
Президентимиз ушбу лойиҳаларнинг самарадорлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратди. Вилоятда саноат маҳсулотлари етиштиришни кўпайтириш ва уни қайта ишлашни кенгайтириш пировард натижада халқимизнинг турмуш даражасини юксалтиришда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.

Shavkat Mirziyoyev: increasing production of finished goods is a requirement of our times
The President of our country paid a visit to the “Toshrabot” mahalla in Qiziltepa district, where he was presented several projects, aimed at development of textiles in the region.
A particular attention is attached to deep processing of cotton fibre, manufacturing export-oriented goods in accordance with the requirements of the world market, creating new jobs. Thanks to loans from the National Bank of Uzbekistan on foreign economic activity, manufacturing of high-quality yarn with modern and energy-efficient technological equipment is to be organized at “Bakht textile”, “Bakht Navoiy” LLC in Navoiy city, “Toshrabot textile” LLC in Qiziltepa district and “Navbahor textile” LLC in Navbahor district.
Foreign investments also are to be attracted to implement these projects worth over 70 million US dollars. The factories will be equipped with highly-efficient modern machines, manufactured by Rieter, a Swiss company.
Practical implementation of the projects will allow to fully process the cotton fibre, produced in the region. Thus, production of finished fabric from yarn will reach 70 percent, the output of knitted goods 50 percent. 80 percent of “Bakht textile” products, the production capacity of which is 7.6 thousand tons of quality yarn per year, is to be exported.
President of our country, getting acquainted with these projects, highlighted that the processing of cotton fiber in the regions will create broad opportunities for entrepreneurs, will reduce the costs for producers, and increase the incomes of the population.
Shavkat Mirziyoyev gave specific instructions on gradual increase in the production of finished products from cotton fiber, strengthening the capacity of the industry and attracting college graduates to work.
The Head of state got acquainted with the project of manufacturing fully processed leather based on Italian technology in "Camilla Group" LLC in Karmana district.
With its commissioning, it will be possible to produce 20 million square decimeters of processed leather per year and export products for 3.2 million US dollars. 40 workplaces will be created at the enterprise.
The President of our country paid special attention to ensuring the effectiveness of these projects. It is emphasized that the increase in the output of finished industrial products is of great importance in raising the standard of living and well-being of our people.