Шавкат Мирзиёев: тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш – давр талаби
Президентимиз Қизилтепа туманидаги Тошработ маҳалласига ташриф буюриб, вилоятда енгил саноатни ривожлантиришга қаратилган қатор лойиҳалар билан танишди.
Навоий вилоятида пахта толасини чуқур қайта ишлаш ва жаҳон бозори талабларига мос экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш, аҳоли учун янги иш ўринлари яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Миллий банк кредити ҳисобига Навоий шаҳрида “Бахт текстиль”, “Бахт Навоий”, Қизилтепа туманида “Тошработ текстиль” ва Навбаҳор туманида “Навбаҳор текстиль” масъулияти чекланган жамиятлари томонидан замонавий ва энерготежамкор технологик ускуналар асосида сифатли ип-калава ишлаб чиқариш йўлга қўйилмоқда.
Умумий қиймати қарийб 70 миллион долларни ташкил этувчи ушбу лойиҳаларни амалга ошириш учун хорижий инвесторлар ҳам жалб этилмоқда. Корхоналарга Швейцариянинг “Ритер” компаниясида ишлаб чиқарилган юқори самарадорликка эга замонавий дастгоҳлар олиб келиб ўрнатилади.
Лойиҳа амалиётга татбиқ этилгач, вилоятдаги пахта толаси тўлиқ қайта ишланади, ип-калавадан тайёр мато ишлаб чиқариш 70 фоизга, турли матолардан трикотаж маҳсулотлар ишлаб чиқариш 50 фоизга етади. Йилига 7,6 минг тонна сифатли ип калава ишлаб чиқариш қувватига эга “Бахт текстиль” корхонаси маҳсулотларининг 80 фоизини экспортга йўналтириш мўлжалланмоқда.
Президентимиз мазкур лойиҳалар билан танишар экан, ҳудудларда етиштирилаётган пахта толасини ўша ернинг ўзида қайта ишлаш тадбиркорларга кенг қулайликлар яратиб, харажатларнинг қисқариши, аҳолининг даромади ошишига хизмат қилишини таъкидлади.
Пахта толасидан тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини босқичма-босқич ошириб бориш, тармоқдаги мутахассислар салоҳиятини кучайтириш, шу билан бирга, коллеж битирувчиларини ишга жалб этиш бўйича зарур кўрсатма ва топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари Кармана туманидаги “Камилла груп” масъулияти чекланган жамиятида Италия технологияси асосида тайёр чарм ишлаб чиқаришни ташкил этиш лойиҳасини кўздан кечирди.
Ушбу лойиҳа ишга тушгач, йилига 20 миллион квадрат дециметр тайёр чарм ишлаб чиқариш ва 3,2 миллион долларлик маҳсулотни экспорт қилиш имкони пайдо бўлади. Корхонада 40 иш ўрни яратилади.
Президентимиз ушбу лойиҳаларнинг самарадорлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратди. Вилоятда саноат маҳсулотлари етиштиришни кўпайтириш ва уни қайта ишлашни кенгайтириш пировард натижада халқимизнинг турмуш даражасини юксалтиришда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.

Шавкат Мирзиёев: увеличение производства готовой продукции - требование времени
Президент нашей страны посетил махаллю "Тошработ" в Кызылтепинском районе, ознакомился с рядом проектов, направленных на развитие легкой промышленности в области.
В Навоийской области уделяется особое внимание глубокой переработке хлопкового волокна, производству экспортоориентированной продукции в соответствии с требованиями мирового рынка, созданию новых рабочих мест. За счет кредита Национального банка внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан в ООО “Бахт текстиль”, “Бахт Навоий” в городе Навои, “Тошработ текстиль” в Кызылтепинском районе и “Навбахор текстиль” в Навбахорском районе налажен выпуск качественной пряжи на современном и энергосберегающем технологическом оборудовании.
Для реализации данных проектов общей стоимостью около 70 миллионов долларов также привлекаются и иностранные инвестиции. На предприятия будут завезены и установлены высокоэффективные современные станки производства швейцарской компании “Ритер”.
Практическое осуществление проекта позволит полностью перерабатывать заготавливаемое в области хлопковое волокно. В итоге производство из пряжи готовой ткани достигнет 70 процентов, выпуск трикотажных изделий - 50 процентов. Намечается экспорт 80 процентов продукции предприятия "Бахт текстиль", мощность производства которого составляет 7,6 тысячи тонн качественной пряжи в год.
Президент нашей страны, знакомясь с данными проектами, отметил, что переработка на месте заготавливаемого в регионах хлопкового волокна создаст широкие возможности для предпринимателей, послужит сокращению расходов производителей, росту доходов населения.
Шавкат Мирзиёев дал конкретные поручения по поэтапному увеличению объемов производства готовой продукции из хлопкового волокна, укреплению кадрового потенциала отрасли и привлечению к работе выпускников колледжей.
Глава нашего государства ознакомился с проектом производства полностью обработанной кожи на основе итальянской технологии в ООО “Камилла груп” в Карманинском районе.
С его задействованием появится возможность производства 20 миллионов квадратных дециметров обработанной кожи в год и экспорта этой продукции на 3,2 миллиона долларов. На предприятии будет создано 40 рабочих мест.
Президент нашей страны обратил особое внимание на обеспечение эффективности данных проектов. Подчеркнуто, что увеличение в области выпуска готовой промышленной продукции имеет важное значение в повышении уровня жизни и благосостояния нашего народа.