Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш тўғрисида
Республикамизни жуда мураккаб ва оғир йилларда бошқариб, юртимиз тараққиёти йўлида фидокорона хизмат қилган, ижтимоий ва ижодий фаолияти билан миллий адабиётимиз ва маданиятимиз ривожига катта ҳисса қўшган атоқли давлат арбоби, таниқли ёзувчи Шароф Рашидовнинг ёрқин хотирасини улуғлаш ҳамда таваллудининг 100 йиллигини муносиб нишонлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, “Нуроний” жамғармаси, Республика Маънавият тарғибот маркази, “Маҳалла” хайрия жамоат фонди ва жамоатчилик вакилларининг халқимизнинг оташқалб фарзанди Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини мамлакатимиз миқёсида кенг нишонлаш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг қарорига мувофиқ Жиззах вилояти Жиззах туманига Шароф Рашидов номи берилгани маълумот учун қабул қилинсин.
3. Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш бўйича ташкилий қўмита (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита деб аталади) таркиби иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Ташкилий қўмита бир ой муддатда Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш бўйича тегишли чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқсин.
Ушбу режада:
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси, Ўзбекистон Бадиий академияси ва Жиззах вилояти ҳокимлиги билан биргаликда Жиззах вилояти Шароф Рашидов туманида унинг хотирасига бағишланган ёдгорлик мажмуасини барпо этиш ва ҳайкалини ўрнатиш;
халқимиз, айниқса, ёш авлодимизни атоқли давлат арбоби ва адиб Шароф Рашидовнинг ҳаёти ва фаолияти билан яқиндан таништириш мақсадида Жиззах шаҳрида унинг мемориал уй-музейини ташкил этиш ва музей ҳудудини ободонлаштириш;
Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан адибнинг “Сайланма” китобини;
Шароф Рашидов ҳаёти ва фаолиятига бағишланган “Халқимизнинг оташқалб фарзанди” номли хотира китобини нашрга тайёрлаш ва чоп этиш;
Шароф Рашидовнинг ҳаёти ва ижтимоий-ижодий фаолияти ҳақида ҳужжатли фильм яратиш;
Ўзбекистон Фанлар академияси, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Республика Маънавият тарғибот маркази билан ҳамкорликда “Шароф Рашидовнинг Ўзбекистон тарихида тутган ўрни” мавзусида илмий конференция ўтказиш;
мамлакатимиздаги олий, ўрта махсус, касб-ҳунар ва умумий ўрта таълим муассасалари, ҳарбий қисмлар, меҳнат жамоалари ва маҳаллаларда таниқли адиб ва олимлар, санъаткорлар иштирокида хотира тадбирлари ташкил этиш;
2017 йил ноябрь ойининг биринчи ўн кунлигида Жиззах ва Тошкент шаҳарларида Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигига бағишланган хотира кечасини ўтказиш тадбирлари назарда тутилсин.
5. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш билан боғлиқ тадбирларни кенг ёритиш тавсия этилсин.
6. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов зиммасига юклансин.

О праздновании 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова
2017-03-27 | Документы
В целях возвеличивания светлой памяти и достойного празднования 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля, известного писателя Шарафа Рашидова, возглавлявшего нашу республику в чрезвычайно сложные и тяжелые годы, самоотверженно трудившегося во имя ее развития, своей общественной и творческой деятельностью внесшего большой вклад в развитие национальной литературы и культуры:
1. Одобрить предложение Министерства культуры Республики Узбекистан, Союза писателей Узбекистана, Фонда “Нуроний”, Республиканского центра духовности, благотворительного общественного фонда “Махалла” и представителей общественности о широком праздновании в нашей стране 100-летия со дня рождения выдающегося сына нашего народа Шарафа Рашидова.
2. Принять к сведению присвоение имени Шарафа Рашидова Джизакскому району Джизакской области согласно постановлению Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
3. Утвердить состав организационного комитета по празднованию 100-летия со дня рождения Шарафа Рашидова (далее – Организационный комитет) согласно приложению.
4. Организационному комитету в месячный срок разработать план соответствующих мероприятий по празднованию 100-летия со дня рождения Шарафа Рашидова.
В этом плане предусмотреть:
создание Министерством культуры Республики Узбекистан, Министерством финансов, Государственным комитетом по архитектуре и строительству, Академией художеств Узбекистана и хокимиятом Джизакской области в Шараф-Рашидовском районе Джизакской области мемориального комплекса Шарафа Рашидова и установление памятника;
в целях широкого ознакомления нашего народа, особенно молодого поколения, с жизнью и деятельностью выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова организацию в городе Джизаке его мемориального дома-музея и благоустройство прилегающей к музею территории;
подготовку и издание Союзом писателей Узбекистана сборника "Избранное" писателя;
подготовку и издание книги памяти "Выдающийся сын нашего народа", посвященной жизни и деятельности Шарафа Рашидова;
создание документального фильма о жизни и общественно-творческой деятельности Шарафа Рашидова;
совместное проведение Академией наук Узбекистана, Союзом писателей Узбекистана, Республиканским центром духовности научной конференции "Роль Шарафа Рашидова в истории Узбекистана";
организацию в высших, средних специальных, профессиональных и общих средних образовательных учреждениях, воинских частях, трудовых коллективах и махаллях страны мероприятий, посвященных памяти Шарафа Рашидова, с участием известных литераторов, ученых и артистов;
проведение в первой декаде ноября 2017 года в городах Джизаке и Ташкенте вечера памяти, посвященного 100-летию со дня рождения Шарафа Рашидова.
5. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать мероприятия, связанные с празднованием 100-летия со дня рождения Шарафа Рашидова.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова.