Банк тизими барқарорлиги – иқтисодиётни модернизациялашни давом эттиришнинг кафолатидир
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитасининг 26 март куни бўлиб ўтган мажлисида Ўзбекистон Республикаси Марказий банки бошқаруви раисининг Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг 2016 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи дастлабки тарзда кўриб чиқилди.
Мажлисда сенаторлар, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, Марказий банк, манфаатдор вазирликлар ва идоралар вакиллари, тижорат банклари раҳбарлари, экспертлар, шунингдек оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Марказий банк бошқаруви раиси Ф.Муллажоновнинг ҳисоботида қайд этилганидек, Марказий банкнинг ўтган йилдаги фаолияти “Ўзбекистон Республикасининг Марказий банки тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига мувофиқ амалга оширилди ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йилда мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш якунларига ва 2016 йилги иқтисодий дастурнинг энг муҳим устувор йўналишларига бағишланган мажлисида Ўзбекистон Республикаси Президенти И. Каримов томонидан белгилаб берилган ҳамда Марказий банкнинг аввалги ҳисоботлари якунлари бўйича Олий Мажлис Сенатининг тегишли қарорларида қайд этилган вазифаларни сўзсиз бажаришга қаратилди.
Таъкидланганидек, ҳисобот йилида самарали пул-кредит сиёсатининг амалга оширилиши ташқи талабнинг паст суръатлари сақланган бўлса-да, мамлакатнинг иқтисодий ўсишини таъминлашга ва “2016 йилги монетар сиёсатнинг асосий йўналишлари”да белгиланган вазифаларни тўлиқ бажаришга кўмаклашди, инфляция даражаси тасдиқланган параметрлар доирасидан четга чиқмади ва 5,7 фоизни ташкил этди. Мамлакатнинг банк тизимини янада ислоҳ қилиш ва унинг барқарорлигини ошириш бўйича кенг кўламли ишлар бажарилди, бу эса юқори халқаро рейтинг кўрсаткичларига эришиш имконини берди.
Банк тизими капиталлашуви даражасини ошириш, унинг ликвидлигини ва барқарорлигини янада мустаҳкамлаш юзасидан кўрилган чора-тадбирлар натижасида ҳисобот йили давомида тижорат банкларининг умумий капитали 20,2 фоизга кўпайди ва 9,35 триллион сўмни ташкил этди. 2016 йил якунларига кўра банк тизими капиталининг етарлилик даражаси халқаро Базель қўмитаси томонидан белгиланган халқаро стандартлардан деярли 3 баравар, унинг ликвидлиги эса энг юқори индикатор баҳолардан 2 баравар юқори бўлди. 2016 йилда банклар депозитлари ҳажми ошиши таъминланди. 2016 йилда тижорат банклари депозитларининг умумий ҳажми 25,2 фоизга кўпайди ва 44,6 трлн. сўмни ташкил этди. Бу, ўз навбатида, банклар активлари ҳажмларининг 15,2 трлн. сўмга ёки 23,3 фоизга ошишига ижобий таъсир кўрсатди. Банклар активларининг ҳажмлари 2017 йилнинг 1 январь ҳолатига кўра 80,4 трлн. сўмни ташкил этди.
2016 йилга мўлжалланган устувор вазифаларни бажариш доирасида тижорат банклари томонидан кенг кўламли чора-тадбирлар кўрилди. Бунинг натижасида иқтисодиётнинг реал секторига йўналтирилган банкларнинг кредит маблағлари қолдиқлари ҳажмлари 25,1 фоизга ошди ва 53,4 трлн. сўмни ташкил этди. Ҳисобот йилида тижорат банклари томонидан инвестиция лойиҳаларини бажариш учун 12,2 триллион сўм миқдорида кредитлар ажратилди, бу эса 2015 йилга нисбатан 1,2 баравар кўпроқдир.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларини молиявий қўллаб-қувватлашга доир тадбирларнинг амалга оширилиши натижасида 2016 йилда тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми 2015 йилга нисбатан 1,3 баравар ошди ва 15,8 трлн. сўмни, шу жумладан микрокредитлар 3,3 трлн. сўмни ташкил этди. Тижорат банклари томонидан коллежларнинг битирувчиларига ўз бизнесини ташкил этиши учун қарийб 362,1 миллиард сўм миқдорида имтиёзли кредитлар берилди, бу эса 2015 йилдагидан 1,3 баравар кўпроқдир.
Шунингдек касб-ҳунар коллежлари битирувчиларининг бизнес-лойиҳаларини молиявий қўллаб-қувватлашга доир ишлар давом эттирилди. Масалан, тижорат банклари томонидан коллеж битирувчиларига ўз бизнесини ташкил этиши учун қарийб 362,1 миллиард сўм миқдорида имтиёзли кредитлар берилди, бу эса 2015 йилдагидан 1,3 баравар кўпроқдир.
Умуман олганда, 2016 йилда банк тизимида ўтказилган аниқ мақсадга қаратилган тадбирлар иқтисодиётнинг юқори ўсиш суръатларини сақлашга ва аҳоли фаровонлиги янада оширилишини таъминлашга кўмаклашди.
Республика банк тизимида эришилган ижобий натижалар халқаро рейтинг агентликлари берган баҳоларда ўз аксини топди. Охирги етти йил давомида “Мудис” рейтинг агентлиги Ўзбекитсон банк тизимига “барқарор” рейтингини бермоқда.
Ҳисоботни муҳокама этиш чоғида сенаторлар Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг фаолиятини янала такомиллаштиришга қаратилган талифлар ва тавсияларни билдирдилар. Хусусан, банк-молия тизимининг барқарорлигини сақлаш, омонатчилар, қарздорлар ва кредиторлар манфаатлари ҳимоя қилинишини таъминлаш, уй хўжаликларига мамлакат аҳолисини тадбиркорлик фаолиятига жалб қилиш учун хонадонларга имтиёзли микрокредитлар бериш, республика минтақаларини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурларида назарда тутилаётган лойиҳаларни молиялаштириш кўламлари ва ҳажмларини кенгайтириш мақсадида банклар ва бошқа молиявий муассасалар фаолиятини назорат қилиш самарадорлигини оширишга доир ишларни кучайтириш тавсия этилди. Шунингдек сенаторлар Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганлигининг 24 йиллигига бағишланган тантанали йиғилишда ва Олий Мажлис палаталарининг қўшма мажлисида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев қилган маърузаларда банк тизими олдига қўйилган вазифаларнинг бажарилишини таъминлаш бўйича тегишли чора-тадбирлар кўриш зарурлигини ҳам таъкидладилар.
Дастлабки муҳокама якунларига кўра Сенат қўмитасининг ушбу масалани Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг навбатдаги ялпи мажлиси кун тартибига киритиш учун уни Сенат Кенгаши мажлиси муҳокамасига киритиш тўғрисидаги қарори қабул қилинди.

Стабильность банковской системы – залог продолжения модернизации экономики
26 марта т.г. на заседании Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам бюджета и экономическим реформам, на котором предварительно рассмотрен отчет председателя правления Центрального банка Республики Узбекистан о деятельности Центрального банка Республики Узбекистан в 2016 году.
В заседании приняли участие сенаторы, представители Кабинета Министров Республики Узбекистан, Центрального банка, заинтересованных министерств и ведомств, руководители коммерческих банков, эксперты, а также представители средств массовой информации.
В отчете председателя правления Центрального банка Ф.Муллажанова было отмечено, что деятельность Центрального банка за предыдущий год осуществлялась в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О Центральном банке Республики Узбекистана» и была направлена на безусловное выполнение задач, определенных Президентом Республики Узбекистан И. Каримовым на заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год и соответствующими решениями Сената Олий Мажлиса, принятыми по итогам предыдущих отчетов Центрального банка.
Отмечалось, что осуществление в отчетном году эффективной денежно-кредитной политики способствовало обеспечению экономического роста страны в условиях сохранения низких темпов внешнего спроса и полного выполнения задач, определенных «Основными направлениями монетарной политики на 2016 год», уровень инфляции не превысил пределы утвержденных параметров и составил 5,7 процента. Проведена широкомасштабная работа по дальнейшему реформированию и повышению устойчивости банковской системы страны, что позволило достижению высоких международных рейтинговых показателей.
В результате принятых мер по повышению уровня капитализации банковской системы, дальнейшему укреплению ее ликвидности и устойчивости, в течение отчетного года совокупный капитал коммерческих банков возрос на 20,2 процентов и составил 9,35 триллиона сумов. По итогам 2016 года уровень достаточности капитала банковской системы почти в 3 раза превышает международные стандарты, определенные международным Базельским комитетом, а ее ликвидность – в 2 раза выше самых высоких индикаторных оценок. В 2016 году был обеспечен рост объема депозитов банков. Общий объём депозитов коммерческих банков в 2016 году увеличился на 25,2 процента и составил 44,6 трлн. сум. Это, в свою очередь, оказало позитивное влияние на увеличение объемов активов банков на 15,2 трлн. сум или 23,3 процента и по состоянию на 1 января 2017 года составило 80,4 трлн. сум. В рамках реализации приоритетных задач на 2016 год, коммерческими банками осуществлен ряд масштабных мер, в результате чего объемы остатков кредитных вложений банков, направленных в реальный сектор экономики, выросли на 25,1 процента и достигли 53,4 трлн. сум. В отчетном году коммерческими банками на осуществление инвестиционных проектов были выделены кредиты в сумме 12,2 триллиона сумов, что на 1,2 раза больше по сравнению с 2015 годом.
В результате осуществления мероприятий по финансовой поддержке субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства объем кредитов, выделенных в течение 2016 года коммерческими банками, увеличился по сравнению с 2015 годом в 1,3 раза и составил 15,8 трлн. сум, в том числе микрокредиты – в объеме 3,3 трлн. сум. На организацию собственного бизнеса выпускникам колледжей коммерческими банками выданы льготные кредиты в объеме около 362,1 миллиардов сумов, что в 1,3 раза больше, чем в 2015 году.
Также, была продолжена работа по финансовой поддержке бизнес-проектов выпускников профессиональных колледжей. Так, коммерческими банками выпускникам колледжей выданы льготные кредиты на организацию собственного бизнеса в объеме около 362,1 миллиардов сумов, что в 1,3 раза больше, чем в 2015 году.
В целом, проводимые целенаправленные мероприятия в банковской системе в 2016 году способствовали обеспечению сохранения высоких темпов роста экономики и дальнейшего повышения благосостояния населения.
Положительные результаты, достигнутые в банковской системе республики, нашли свое отражение в оценках международных рейтинговых агентств. В течение последних семи лет рейтинговое агентство “Мудис” присваивает банковской системе Узбекистана рейтинг “стабильная”.
В ходе обсуждения отчета сенаторы высказали предложения и рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование деятельности Центрального банка Республики Узбекистан. В частности, рекомендовано усилить работу по повышению эффективности надзора за деятельностью банков и других финансовых учреждений с целью поддержания стабильности финансово-банковской системы, обеспечения защиты интересов вкладчиков, заемщиков и кредиторов, выделения домашним хозяйствам льготных микрокредитов для вовлечения населения страны в предпринимательскую деятельность, расширения масштабов и объемов финансирования проектов, предусматриваемых программами социально-экономического развития регионов республики. Сенаторы также подчеркнули необходимость принятия соответствующих мер по обеспечению выполнения задач, поставленных перед банковской системой в докладах Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева на торжественном собрании, посвященном 24-ой годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан и на совместном заседании палат Олий Мажлиса.
По итогам предварительного обсуждения принято решение Комитета Сената о внесении данного вопроса на обсуждение заседания Кенгаша Сената для последующего его включения в повестку дня очередного пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.