Ўзбекистон – Хитой ҳукуматлараро комиссияси мажлиси
Тошкентдаги Халқаро ҳамкорлик марказида 24 март куни Ўзбекистон – Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитасининг Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича кичик қўмитаси мажлиси бўлиб ўтди.
Тадбирда икки мамлакатнинг иқтисодиёт, савдо, сармоя, нефть-газ, экспорт, машинасозлик, электротехника, қишлоқ ва сув хўжалиги, юқори технологиялар, сайёҳлик, озиқ-овқат саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби соҳалар учун масъул вазирлик ва идоралари, фирма ва компаниялари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий алоқалар, инвестициялар ва савдо вазири, комиссия ҳамраиси Элёр Ғаниев мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик изчил ривожланиб бораётганини, бунда икки давлат раҳбарларининг учрашувларида эришилган келишувлар муҳим ҳуқуқий асос бўлаётганини алоҳида таъкидлади.
Хитой Халқ Республикаси Ўзбекистоннинг йирик савдо ва сармоявий шерикларидан биридир. 2016 йилда мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 4,2 миллиард АҚШ долларини ташкил этди. Ўзбекистондаги лойиҳаларга жалб қилинган Хитой инвестициялари ва кредитлари ҳажми 6,5 миллиард доллардан ошади.
Хитой компаниялари ва банклари иштирокида мамлакатимизда Қамчиқ довонида 19,2 километрлик темир йўл туннелини ишга тушириш, Деҳқонобод калийли ўғитлар заводи ва Қўнғирот сода заводини қуриш, Хоразм вилоятида замонавий экскаватор ва бульдозерлар ишлаб чиқариш, телекоммуникациялар ва ахборот технологияларини ривожлантириш сингари саноат ва инфратузилма ривожи учун муҳим лойиҳалар, “Жиззах” эркин иқтисодий зонасида инвестициявий лойиҳалар амалга оширилган.
Бугунги кунда “Ангрен” эркин иқтисодий зонасида автомобиль ва қишлоқ хўжалиги техникаси шиналари ва конвейер лентаси ишлаб чиқариш заводини ҳамда “Навоийазот” акциядорлик жамияти негизида поливинилхлорид, каустик сода ва метанол ишлаб чиқариш мажмуасини қуриш каби муҳим инвестициявий лойиҳалар амалга оширилмоқда. Энергетика, нефть-газ, ирригация ва мелиорация соҳаларида, инфратузилмаларни модернизация қилиш борасида ва иқтисодиётнинг бошқа тармоқларида қўшма лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
– Хитой Ўзбекистон билан ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратади, – деди Хитой Халқ Республикаси тижорат вазири ўринбосари, комиссия ҳамраиси Фан Айцин. – Хитой ишбилармонларининг Ўзбекистондаги шериклари билан ҳамкорлик ўрнатишга, мавжуд алоқаларни янада мустаҳкамлашга қизиқиши йил сайин ортиб бормоқда. Ўзбекистон кўплаб соҳаларда, жумладан, илм-фан, маданият ва сайёҳлик каби жабҳаларда улкан салоҳиятга эга. Савдо, иқтисодиёт, соғлиқни сақлаш, қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, техника ва технологиялар йўналишларида узоқ муддатли алоқаларни йўлга қўйиш ва кенгайтиришдан манфаатдормиз.
Йиғилишда мамлакатимизда иқтисодиётни модернизациялаш ва диверсификациялаш, иқтисодиётда давлат иштирокини босқичма-босқич камайтириш, акциядорлик жамиятларига хорижий инвестицияларни кенг жалб қилиш, тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самаралари қайд этилди.
Хитой делегацияси мамлакатимизнинг саноат салоҳияти, хорижий инвестицияларни жалб қилишнинг пухта ишлаб чиқилган механизми, иқтисодий зоналардаги кенг имкониятлар ва имтиёзлар билан таништирилди.
Анжуманда ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини янада ошириш, қўшма корхоналар сонини ва ўзаро савдодаги маҳсулотлар турини кўпайтириш масалаларига эътибор қаратилди.
Хитой делегацияси аъзолари мамлакатимизнинг турли вазирлик ва идораларида ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада фаоллаштиришга оид масалалар юзасидан музокаралар ўтказди.

Заседание Узбекско-Китайского межправительственного комитета
В столичном Международном бизнес-центре 24 марта состоялось заседание Подкомитета по торгово-экономическому сотрудничеству Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству.
В мероприятии приняли участие представители министерств и ведомств, фирм и компаний двух стран, ответственных за такие сферы, как экономика, торговля, инвестиции, нефтегазовая отрасль, экспорт, машиностроение, электротехника, сельское и водное хозяйство, высокие технологии, туризм, пищевая промышленность, производство строительных материалов.
Министр внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, сопредседатель подкомитета Элёр Ганиев особо отметил последовательное развитие торгово-экономического сотрудничества между нашими странами и то, что при этом важной правовой основой служат договоренности, достигнутые в ходе встреч глав двух государств.
Китайская Народная Республика является одним из крупных торговых и инвестиционных партнеров Узбекистана. В 2016 году объем товарооборота между нашими странами составил 4,2 миллиарда долларов США. Объем привлеченных в проекты Узбекистана китайских инвестиций и кредитов превысил 6,5 миллиарда долларов.
С участием компаний и банков Китая в нашей стране реализованы важные проекты по задействованию железнодорожного туннеля Камчик, протяженностью 19,2 километра, строительству Дехканабадского завода калийных удобрений и Кунградского содового завода, производству в Хорезмской области современных экскаваторов и бульдозеров, развитию телекоммуникаций и информационных технологий, а также инвестиционные проекты в Свободной экономической зоне “Джизак”.
В настоящее время в СЭЗ “Ангрен” осуществляются такие важные инвестиционные проекты, как строительство завода по производству автомобильных шин, конвейерных лент и шин для сельскохозяйственной техники, а также создание комплекса по производству поливинилхлорида, каустической соды и метанола на базе АО “Навоийазот”. Разрабатываются совместные проекты в сферах энергетики, нефти и газа, ирригации и мелиорации, модернизации инфраструктур и других.
– Китай уделяет особое внимание развитию сотрудничества с Узбекистаном, – сказал заместитель министра коммерции Китайской Народной Республики, сопредседатель подкомитета Фан Айцин. – С каждым годом возрастает интерес китайских предпринимателей к установлению контактов с узбекскими партнерами, дальнейшему укреплению имеющихся связей. Узбекистан имеет огромный потенциал во многих сферах, в том числе науке, культуре, туризме. Мы заинтересованы в налаживании и расширении долгосрочных связей в области торговли, экономики, здравоохранения, сельского хозяйства, животноводства, техники и технологий.
На заседании отмечались весомые результаты широкомасштабных реформ по модернизации и диверсификации экономики в нашей стране, поэтапному снижению присутствия государства в экономике, широкому привлечению иностранных инвестиций, поддержке и развитию предпринимательской деятельности.
Китайская делегация была ознакомлена с промышленным потенциалом нашей страны, тщательно разработанным механизмом привлечения иностранных инвестиций, широкими возможностями и льготами для работы в свободных экономических зонах.
На форуме было обращено внимание на дальнейшее повышение объема взаимного товарооборота и расширение видов продукции во взаимной торговле, увеличение числа совместных предприятий.
Члены делегации Китая провели переговоры в различных министерствах и ведомствах нашей страны по вопросам дальнейшей активизации взаимосвязей.