Сиз билан учрашувимиз самарали бўлганидан ғоят хурсандман, менга ва ҳамкасбларимга кўрсатилган самимий ҳурмат учун Сизга ва Ўзбекистон ҳукуматига миннатдорлик билдираман. Ўзбекистондан қайтар эканман, мен ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки Ўзбекистон билан банкимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг янги босқичи бошланганини қўллаб-қувватлашимизни алоҳида таъкидламоқчиман.
Сиз ЕТТБ ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорликни бундан буён ҳам ривожлантиришга тайёр эканингиздан миннатдорман. Ўзбекистон ҳукуматининг мамлакат ва унинг халқи манфаатларига хизмат қиладиган, имкониятларни янада кенгайтириш ва тараққиётни таъминлашга қаратилган ислоҳотларни амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга тайёрмиз. Сизнинг раҳнамолигингизда ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси ЕТТБнинг кўплаб устувор йўналишлари билан ҳамоҳанг. Стратегияда демократик жараёнлар ва фуқаролик жамиятини мустаҳкамлаш, иқтисодиётни эркинлаштириш, ишбилармонлик муҳити ва қонун устуворлигини такомиллаштириш, шунингдек, қўшни давлатлар билан муносабатларни янада ривожлантириш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилганини таъкидламоқчимиз.
Мен ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари О.Раматов имзолаган Англашув меморандумида қисқа муддатга мўлжалланган ҳамкорлигимиз акс этган. Шу давр ичида ҳукуматингизнинг устувор йўналишларини ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистонда ЕТТБнинг мамлакатга доир ўрта муддатли стратегиясини биргаликда ишлаб чиқамиз. Айниқса, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик ва банк секторини қўллаб-қувватлаш, тезкор самарадорликка эришиш учун инвестиция муҳитини янада яхшилаш бўйича инвестицион, техник ва маслаҳатлашув лойиҳаларимизни қисқа фурсатларда ишга туширишни сабрсизлик билан кутамиз. Шу билан бирга, коммунал хизматлар, инфратузилма, энергетика ва бошқа соҳаларда узоқ муддат тайёргарликни талаб этадиган лойиҳаларни ҳам ишлаб чиқамиз.
Учрашувимиз чоғида таъкидлаганимдек, Ўзбекистон Стратегияда қайд этилган кенг кўламли ислоҳотлар дастурини амалга ошириши жараёнида ҳамкорлигимиз янада кенгайишига ишончим комил.
Лондонга борганимдан сўнг Директорлар кенгашига учрашувимиз ҳақида сўзлаб бераман ва яқин вақтларда Ўзбекистонга яна келиш ва Сиз билан учрашишни кутиб қоламан.

Я очень рад, что состоявшаяся с Вами встреча была столь плодотворной, и хотел бы выразить Вам и вашему правительству признательность за оказанный мне и моим коллегам теплый прием. Покидая Узбекистан, хочу подтвердить свою личную приверженность, как и Банка, новому началу партнерства между ЕБРР и Узбекистаном.
Я благодарю Вас за выраженную Вами готовность к будущему сотрудничеству между Банком и Республикой Узбекистан. Мы готовы поддержать усилия правительства Узбекистана в области реформ, направленных на обеспечение возможностей и роста, которые принесут пользу стране и ее гражданам. Ваша Стратегия действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах отражает многие приоритетные направления Банка. Мы отмечаем, что в ней особо подчеркнута значимость укрепления демократических процессов и гражданского общества, либерализации экономики, совершенствования делового климата и верховенства закона, а также укрепления отношений с соседями Узбекистана.
Меморандум о взаимопонимании, который я подписал с первым заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан А.Раматовым, отражает наш подход на краткосрочный период, в течение которого мы будем совместно разрабатывать среднесрочную Страновую Стратегию ЕБРР в Узбекистане с учетом приоритетов вашего правительства. Мы с нетерпением ждем скорейшего запуска наших инвестиционных, технических и консультативных проектов, особенно по поддержке малого и среднего бизнеса и банковского сектора, а также дальнейшего улучшения инвестиционного климата для достижения скорейших результатов. Одновременно мы будем разрабатывать проекты в сфере коммунальных услуг, инфраструктуры, энергетики и в других областях, которые требуют более длительной подготовки.
Как я уже отметил в ходе нашей встречи, я уверен, что по мере реализации Узбекистаном масштабной программы реформ, которая содержится в вашей Стратегии действий, возможности нашего сотрудничества расширятся.
По приезду в Лондон я планирую сообщить о нашей встрече Совету директоров и с нетерпением жду возвращения в Узбекистан в ближайшее время и новой встречи с Вами.