Қонун ижодкорлиги ва назорат-таҳлил фаолияти депутатлар диққат марказида
17 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Депутатлар кўплаб масалаларни кўриб чиқдилар. Хусусан, сифат жиҳатидан янги даражага кўтарилган ва ягона яхлит ҳужжат – 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ амалга оширилаётган изчил ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган қонун лойиҳалари муҳокама қилинди.
Парламент қуйи палатаси мажлисининг кун тартибига киритилган масалалар сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракати депутатлар гуруҳининг, Қонунчилик палатаси қўмиталарининг мажлисларида вазирликлар ва идоралар, фуқаролик жамияти институтларининг вакиллари иштирокида дастлабки тарзда ҳар томонлама ўрганиб чиқилган эди.
Мажлис давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини кафолатлаш масалаларига қаратилаётган катта эътибор алоҳида таъкидлаб ўтилди. Бунга эса, биринчи навбатда, қонунийликни, суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини ва судлар фаолиятида қонун устуворлигини таъминлаш орқали эришиш мумкин. Ушбу мақсадларни амалга ошириш учун муайян чоралар кўрилмоқда. Хусусан, сўнгги ойларда Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги, шунингдек, «Ўзбекистон Республикаси суд тизими тузилмасини тубдан такомиллаштириш ва фаолияти самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонлари қабул қилинди.
Амалий мулоқот чоғида парламент қуйи палатаси аъзолари Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонлари ва қарорларида белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш доирасида амалдаги қонун ҳужжатларининг такомиллаштирилиши фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлаш механизмларини мустаҳкамлашга қаратилганлигини қайд этиб ўтдилар. Ҳозирнинг ўзидаёқ мазкур қарорлар халқ томонидан кўтаринки руҳ билан қабул қилиниб, бу ҳақда мамлакатимизнинг турли ҳудудларига бўлган ташрифлар чоғида депутатлар мулоқот қилган минглаб фуқароларимизнинг фикрлари гувоҳлик бермоқда.
Шу сабабли депутатлар қонун лойиҳаларини ҳудудларда мавжуд бўлган муаммоларни ҳал этиш, одамларнинг турмуш сифатини яхшилаш, тадбиркорлик субъектларининг эркин фаолияти учун қулай шароитлар яратишни кўзлаб муҳокама қилдилар. Бунинг учун, биринчи навбатда, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари барча институтларининг самарали фаолиятини таъминлашда ҳакам ўрнини тутувчи суд тизимининг иши аниқ, бир маромда бориши зарур.
Парламент аъзолари таъкидлаганларидек, суд тизими бенуқсон ишлаши керак. Ўзбекистон Республикаси Конституциясига, «Судлар тўғрисида»ги қонунга ва бир қатор процессуал кодексларга киритилаётган, янгидан ташкил этилаётган маъмурий ва иқтисодий судларнинг тегишли ҳуқуқий базасини яратиши ва, шу билан бирга, қабул қилинган суд ҳужжатларини қайта кўриб чиқишга доир бир-бирини такрорловчи инстанцияларни чиқариб ташлаган ҳолда ишларни кўриб чиқиш тартибини соддалаштириши лозим бўлган ўзгартиш ва қўшимчалар айнан шунга қаратилган. Шунингдек, депутатлар томонидан «Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши тўғрисида»ги қонун қабул қилинди. Бугунги кунга қадар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Судьяларни танлаш ва лавозимларига тавсия этиш бўйича олий малака комиссияси суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини таъминлаш сиёсатини амалга ошираётган, суд кадрларини танлаш ва жойлаштириш учун масъул орган деб ҳисобланар эди. Бунда Комиссия, аниқ ҳуқуқий мақомга эга бўлмаган ҳолда, ўз фаолиятини жамоатчилик асосида амалга оширарди, судьяларга нисбатан интизомий жавобгарлик тўғрисидаги ишларни қўзғатиш, судьяларни рағбатлантириш чора-тадбирлари ташаббуси билан чиқиш юзасидан ваколатларга эга бўлмаган. Мазкур қонун ушбу камчиликларнинг ўрнини тўлдиришга ва конституциявий орган мақоми ҳам берилиб, ташкил этилган Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгашининг фаолиятини тартибга солишга қаратилган.
Умуман олганда, мажлис давомида таъкидланганидек, ўзгартиш ва қўшимчалар киритилганидан сўнг ягона олий орган – Олий суд раҳбарлигида судлар фаолиятининг, маъмурий суд иш юритуви ҳамда хўжалик иш юритувининг ўрнига – иқтисодий иш юритувининг мустаҳкам ҳуқуқий асослари яратилади.
Муҳокама қизиқарли баҳс тарзида ўтган бўлиб, бу кун тартибига киритилган қонун лойиҳаларини ҳар томонлама кўриб чиқиш имконини берди.
Сўнгра, депутатлар конституциявий ваколатларига мувофиқ сиёсий партияларнинг 2016 йилда ўз фаолиятини молиялаштириш манбалари тўғрисидаги ҳисоботларини эшитдилар. Ушбу масала бўйича барча сиёсий партиялар раҳбарлари сўзга чиқдилар. Таъкидланганидек, сўнгги йилларда энг муҳим давлат масалаларини ҳал этишда сиёсий партияларнинг роли ва таъсири, шунингдек, уларнинг парламентдаги фаолияти сезиларли даражада кучайди. Бунга сиёсий партияларни ривожлантириш, улар фаолиятини молиялаштириш механизмларини такомиллаштириш юзасидан яратилган мустаҳкам ҳуқуқий база имкон берди. Депутатлар сиёсий партияларнинг моддий-молиявий, ташкилий-кадрлар, бошқа имкониятлари ўз дастурий мақсадлари ва вазифаларини амалда ижро этишда катта аҳамиятга эга эканлигини қайд этиб ўтдилар, шунинг учун уларни ҳамма билиши ва уларнинг очиқ бўлиши жуда муҳимдир.
Муҳокама давомида билдирилган фикр-мулоҳазаларни инобатга олган ҳолда депутатлар сиёсий партияларнинг 2016 йилда ўз фаолиятини молиялаштириш манбалари тўғрисидаги ҳисоботларини маълумот учун қабул қилдилар.
Мажлис давомида депутатлар Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ваколатларига тааллуқли бошқа масалаларни ҳам кўриб чиқдилар.

Законотворчество и контрольно-аналитическая работа – в центре внимания депутатов
Депутаты рассмотрели широкий перечень вопросов. В частности, обсуждены законопроекты, направленные на правовое обеспечение последовательных реформ, которые вышли на качественно новый уровень и проводятся в соответствии с целостным единым документом – Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Вопросы, включенные в повестку дня заседания нижней палаты парламента, предварительно были всесторонне изучены на заседаниях фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана, комитетов Законодательной палаты с участием представителей министерств и ведомств, институтов гражданского общества.
В ходе заседания особо отмечалось высокое внимание, уделяемое со стороны Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, вопросам защиты прав, свобод, законных интересов граждан, гарантий деятельности субъектов предпринимательства, что достигается в первую очередь путем обеспечения законности, подлинной независимости судебной власти и верховенства закона в деятельности судов. Для реализации этих идей предпринимаются конкретные шаги. В частности, за последние месяцы приняты указы Президента «О мерах по дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, усилению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан», а также «О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан».
В ходе конструктивного диалога члены нижней палаты парламента отметили, что совершенствование действующего законодательства в рамках реализации мер, обозначенных в указах и постановлениях Президента Республики Узбекистан, направлено на укрепление механизмов обеспечения надежной защиты прав и свобод граждан. Уже сейчас данные решения воспринимаются народом с большим воодушевлением, о чем свидетельствуют мнения тысяч наших соотечественников, с которыми общаются депутаты в ходе посещений различных регионов страны.
В этой связи депутаты обсудили законопроекты через призму решения существующих в регионах проблем, улучшения качества жизни людей, создания благоприятных условий для свободной деятельности субъектов предпринимательства. Отмечалось, что для этого, прежде всего, необходима четкая, слаженная работа судебной системы, которая выступает в роли, так называемого, арбитра в обеспечении эффективной работы всех институтов государственной власти и управления.
Как сказали парламентарии, судебная система должна работать безукоризненно. Именно на это и направлены изменения и дополнения, вносимые в Конституцию Республики Узбекистан, Закон «О судах» и ряд процессуальных кодексов, призванные создать соответствующую правовую базу для вновь образуемых административных и экономических судов и вместе с тем упростить порядок рассмотрения дел, исключив дублирующие инстанции по пересмотру принятых судебных актов. Также депутатами принят Закон «О Высшем судейском совете Республики Узбекистан». До настоящего времени органом, осуществляющим политику обеспечения подлинной независимости судебной власти, ответственным за отбор и расстановку судейских кадров, являлась Высшая квалификационная комиссия по отбору и рекомендации на должности судей при Президенте Республики Узбекистан. При этом комиссия, не имея четкого правового статуса, осуществляла свою деятельность на общественных началах, не обладала полномочиями по возбуждению в отношении судей дел о дисциплинарной ответственности, инициированию мер поощрения судей. Данный закон призван восполнить эти пробелы и урегулировать деятельность созданного Высшего судейского совета Республики Узбекистан, которому также придается статус конституционного органа.
В целом, как отмечалось в ходе заседания, после внесения изменений и дополнений будут созданы надежные правовые основы работы судов во главе с единым высшим органом – Верховным судом, ведения административного судопроизводства и экономического – вместо хозяйственного.
Обсуждение прошло в формате заинтересованной дискуссии, что позволило всесторонне рассмотреть включенные в повестку дня проекты законов.
Далее депутаты в соответствии с конституционными полномочиями заслушали отчеты политических партий об источниках финансирования их деятельности в 2016 году. С докладами по данному вопросу выступили председатели всех политических партий. Как отмечалось, за последние годы значительно усилились роль и влияние политических партий в решении важнейших государственных вопросов, а также их деятельность в парламенте. Этому способствовала созданная надежная правовая база развития политических партий, совершенствования механизмов финансирования их деятельности. Депутаты подчеркнули, что материально-финансовые, организационно-кадровые, другие ресурсы политических партий имеют большое значение в практической реализации их программных целей и задач, поэтому очень важно, чтобы они были доступными и открытыми.
С учетом мнений, высказанных в ходе обсуждения, депутаты приняли к сведению отчеты политических партий об источниках финансирования их деятельности в 2016 году.
В ходе заседания депутаты обсудили и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Законодательной палаты.