2017 йил 16 март куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди. Уни Комиссия раиси М.Абдусаломов бошқарди.
Жорий йилнинг 14 март куни ўтказилган Жиззах вилояти давлат ҳокимияти вакиллик органлари депутатларининг бўшаб қолган ўринга Олий Мажлис Сенати аъзоси сайлови бўйича қўшма мажлиси баённомасига асосан Мамаризо Нурмуратов Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзоси этиб рўйхатга олинди.
Шунингдек, мажлисда Шокиржон Умидовнинг халқ депутатлари Сурхондарё вилояти Кенгаши томонидан депутатлик ваколати тугатилганлиги муносабати билан унинг сенаторлик ваколатини муддатидан илгари тугатиш тўғрисидаги масала ҳам кўриб чиқилди.

16 марта 2017 года состоялось заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, которое вел председатель Комиссии М.Абдусаломов.
На основании протокола совместного заседания депутатов представительных органов государственной власти Джизакской области по выборам члена Сената Олий Мажлиса вместо выбывшего, проведенного 14 марта 2017 года, принято постановление о регистрации М.Нурмуратова членом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Также на заседании рассмотрен вопрос о досрочном прекращении полномочий члена Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Ш.Умидова в связи с прекращением его полномочий депутата Сурхандарьинского областного Кенгаша народных депутатов.