Япониянинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Н.Ито билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида 13 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси биринчи ўринбосари С.Сафоевнинг Япониянинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Н.Ито билан учрашуви бўлиб ўтди.
Бўлиб ўтган учрашув вақтида томонлар Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг ҳамда парламентлараро ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболлари ҳақида фикр алмашдилар.
Япония элчиси ташқи сиёсий фаолият олиб боришда, халқаро иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришда, чет эл инвестицияларини жалб қилишда, туризмни ривожлантиришда мамлакат Парламентининг роли ошганлигини мамнуният билан қайд этди.
Шунингдек сиёсат, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, маданият ва инсонпарварлик соҳаларида икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш масалалари ҳам муҳокама этилди.

Встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Республике Узбекистан Н.Ито
13 марта в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Республике Узбекистан Н.Ито.
В ходе состоявшейся встречи стороны обменялись мнениями о состоянии и перспективах дальнейшего развития двусторонних отношений и межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Японией.
Посол Японии с удовлетворением отметил повышение роли Парламента страны в осуществлении внешнеполитической деятельности, расширении международного экономического сотрудничества, привлечении иностранных инвестиций, развитии туризма и др.
Были также обсуждены вопросы дальнейшего укрепления и расширения взаимодействия между двумя странами в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной сферах.