Бухорода амалга ошириладиган бунёдкорлик лойиҳалари муҳокама қилинди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Бухоро шаҳрида амалга ошириладиган бунёдкорлик ишлари лойиҳалари билан танишди.
Биринчи Президентимиз хотирасини абадийлаштириш мақсадида Бухоронинг марказий кўчаларидан бирига Ислом Каримов номи берилди. Ушбу кўча қиёфасини ўзгартириш, унинг икки томонида замонавий бинолар барпо этиш бўйича 3 йилга мўлжалланган лойиҳа ишлаб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу кўча Ислом Каримов номига муносиб бўлиши, қурилиш ишларини салоҳиятли пудратчи ташкилотлар бажариши зарурлигини таъкидлади.
Президентимиз Ислом Каримов ва Ибн Сино кўчалари кесишган жойда бунёд этиладиган Универсал спорт мажмуаси лойиҳасини кўздан кечирди.
2018 йилда фойдаланишга топшириладиган ушбу мажмуада 15 спорт тури бўйича мамлакатимиз ва халқаро миқёсдаги мусобақаларни ўтказиш имконияти яратилади. Ундан учта машғулотлар зали, бассейн, теннис корти, 3 минг 500 томошабинга мўлжалланган зал ўрин олади. Мажмуа спортчиларни тайёрлаш, мураббийлар малакасини ошириш, спорт методикаси бўйича намунавий марказ бўлади.
Мажмуада ёзги ва қишки спорт майдонлари қуриш лозимлиги таъкидланди. Вилоятдаги спорт иншоотларини инвентаризация қилиш, уларни муайян спорт турига ихтисослаштириш, оммавийлигини ошириш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.
Бухоро шаҳрининг Ғиждувон, Баҳовуддин Нақшбанд, Ибн Сино, Навоий кўчаларида 57 та кўп қаватли уй қурилади. 2017-2021 йилларда барпо этиладиган 5, 6, 7 қаватдан иборат бу турар-жойлар аҳолини арзон ва замонавий уйлар билан таъминлаш, турмуш фаровонлигини оширишга хизмат қилади.
Президентимиз Бухоро шаҳрининг тарихий қисмида анъанавий ҳунармандлик устахоналарини жамлаган икки қаватли уйлардан иборат ҳунармандлар мавзесини қуриш лойиҳаси билан танишди.
Бухорода тарихий ёдгорликлар, диққатга сазовор жойлар жуда кўп. Улар замон талаблари асосида таъмирланиб, сайёҳлар учун зарур шароитлар яратилаётгани натижасида вилоятда туризм изчил ривожланиб бораётир. Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 2 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борада янада кенг имкониятлар яратмоқда.
Президентимиз Бухоро тарихини, қадимий бозорларини тиклаш, ҳунармандлар мавзесига сайёҳларни кенг жалб қилиш, бу ерда кечки сайр имкониятини яратиш, миллий ҳунармандлик анъаналари ва кўнгилочар дастурларни намойиш қилиш бўйича кўрсатмалар берди.

Обсуждены созидательные проекты, которые будут реализованы в Бухаре
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с созидательными проектами, которые будут реализованы в Бухаре.
В целях увековечения памяти Первого Президента нашей страны одна из центральных улиц города Бухары названа в честь Ислама Каримова. Разработан рассчитанный на три года проект по изменению облика этой улицы, строительству по обеим ее сторонам современных зданий.
Глава нашего государства отметил, что улица должна быть достойна имени Ислама Каримова, строительные работы должны выполняться квалифицированными подрядными организациями.
Президент нашей страны ознакомился с проектом Универсального спортивного комплекса, который будет построен на пересечении улиц Ислама Каримова и Ибн Сино.
В этом комплексе, сдача которого в эксплуатацию намечена на 2018 год, будут созданы возможности для проведения республиканских и международных соревнований по 15 видам спорта. В нем предусмотрены три бассейна, теннисный корт, зал на 3 500 зрителей. Этот комплекс станет образцовым центром по подготовке спортсменов, повышению квалификации тренеров, апробированию спортивной методики.
Отмечалось, что необходимо построить в этом комплексе летние и зимние спортивные площадки. Даны соответствующие поручения ответственным лицам по инвентаризации спортивных сооружений области, специализации их по определенному виду спорта, повышению массовости занятий физической культурой.
На улицах Гиждувон, Баховуддин Накшбанд, Ибн Сино, Навои города Бухары появятся 57 многоэтажных домов. Эти 5-, 6-, 7-этажные жилые дома, которые будут возведены в 2017-2021 годах, позволят обеспечить население доступным и современным жильем, повысить его уровень жизни.
Президент нашей страны ознакомился с проектом строительства квартала ремесленников в исторической части города. Он будет состоять из двухэтажных домов с традиционными ремесленными мастерскими.
В Бухаре много исторических памятников, достопримечательностей. Благодаря их возрождению и ремонту с учетом современных требований, созданию условий для знакомства с ними, в области последовательно развивается сфера туризма. Указ главы нашего государства "О мерах по обеспечению ускоренного развития туристкой отрасли Республики Узбекистан" от 2 декабря 2016 года создает еще большие возможности в этом направлении.
Президент нашей страны дал поручения по работе, связанной с возрождением истории Бухары, ее древних базаров, широкому привлечению туристов в квартал ремесленников, созданию возможностей для вечерних прогулок, демонстрации традиций национального ремесленничества и развлекательных программ.