Шавкат Мирзиёев: халқимизни рози қилиш учун тиббий хизмат сифати ва самарадорлигини янада юксалтириш керак
2017-03-11 | Сиёсат
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг Бухоро филиалида бўлиб, бу ерда амалга оширилаётган қурилиш-таъмирлаш ишларини кўздан кечирди.
Президентимиз раҳнамолигида соғлиқни сақлаш тизими тубдан ислоҳ этилмоқда. Касалликларни профилактика қилиш ва самарали даволаш мақсадида тиббиётнинг барча бўғинлари такомиллаштирилмоқда, жойларда замонавий шифохоналар ташкил этилмоқда.
Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг Бухоро филиали Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 1998 йил 10 ноябрдаги фармони асосида Бухоро шаҳар касалхонаси негизида ташкил этилган бўлиб, 255 ўринга эга.
Ушбу муассаса биносини жаҳон стандартларига мос таъмирлаш, бўлимларни замонавий тиббий технологиялар, асбоб-ускуналар билан таъминлаш, янги қабулхона, реанимация, компьютер-томография, операция қилиш хоналари қуриш мўлжалланмоқда. Бу ерга янги тез тиббий ёрдам машиналари олиб келинади.
Тиббий хизмат сифати ва самарадорлигини юксалтириш халқимизни рози қилишда муҳим аҳамиятга эга, деди давлатимиз раҳбари. Айниқса, шошилинч тиббий ёрдам тизимини дунё талаблари даражасига олиб чиқиш, унинг самарали фаолият юритишини таъминлаш аҳолининг ҳам, бугунги замоннинг ҳам талабидир.
Президентимиз Республика урология марказининг Бухоро филиалида амалга оширилаётган таъмирлаш ишлари лойиҳаси билан танишди.
Режага кўра мазкур муассасада эндоурологик операциялар, масофавий литотрипсия, ультратовуш ва рентген текшируви хоналари, уродинамик лаборатория қурилади, замонавий тиббий ускуналар олиб келинади.
Президентимиз Бухоро давлат тиббиёт институтининг янги ўқув биноси ва клиникаси қурилиши лойиҳаси билан танишди.
Институтда ҳозирги кунда 1 минг 924 талаба, етти йўналиш бўйича 49 магистр, қирқ икки йўналиш бўйича 277 клиник ординатор таҳсил олмоқда.
Юқори малакали шифокор кадрларни тайёрлаш замонавий моддий-техник база ва жаҳон андозалари даражасидаги биноларга эга бўлган олий ўқув юрти фаолиятига бевосита боғлиқ. Бухоро давлат тиббиёт институти учун 900 ўринга мўлжалланган янги ўқув биноси, 200 ўринли таркибий-функционал бўлимлардан ташкил топган клиника қурилиши ва уларнинг замон талабларига мос жиҳозланиши шу нуқтаи назардан келиб чиққан ҳолда амалга оширилмоқда.
Соҳада етук мутахассисларни тарбиялашда дунё тажрибасидан фойдаланиш, хориждаги етакчи олий таълим муассасалари билан яқин ҳамкорлик ўрнатиш, аҳолининг тиббий маданиятини янада ошириш бўйича зарур кўрсатмалар берилди.
Президентимиз Вобкент тумани тиббиёт бирлашмаси тизимида амалга оширилаётган қурилиш-таъмирлаш ишлари лойиҳасини кўздан кечирди.
Кейинги йилларда туман тиббиёт бирлашмасида қатор қурилиш-таъмирлаш ишлари амалга оширилган. 2014 йилда 250 қатновга мўлжалланган кўп тармоқли марказий поликлиника қурилган. 2015 йилда ҳар бири 30 ўринли бўлган шошилинч тиббий ёрдам ва режали хирургия бўлимлари биноси барпо этилган. 2016 йилда 131 ўринли туғруқ комплекси, болалар ва юқумли касалликлар бўлимлари капитал таъмирланган.
Жорий йилда бу борадаги ишларни давом эттириб, терапия, зарарсизлантириш, қон қуйиш, лаборатория бўлимларини капитал таъмирлаш, патанатомия бўлими, тозалаш қурилмаси, дорихона ва бошқа биноларни қуриш режалаштирилган. Бу беморларга тез ва сифатли ёрдам кўрсатиш, санитария-гигиена ҳолатни яхшилаш, тиббий маданиятни юксалтиришга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари қишлоқ врачлик пунктларини оптималлаштиришда аҳолининг талабларини ҳисобга олиш, улардаги тиббий жиҳозлардан унумли фойдаланиш, пунктларга малакали кадрларни ишга жалб этиш, касалликларни самарали даволаш билан бирга уларни профилактика қилиш бўйича зарур топшириқлар берди.

Шавкат Мирзиёев: для удовлетворения потребностей народа, необходимо еще более повысить качество и эффективность медицинских услуг
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в Бухарском филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи ознакомился с осуществляемыми строительно-ремонтными работами.
Под руководством Президента нашей страны осуществляется коренное реформирование системы здравоохранения. В целях профилактики заболеваний и эффективного лечения совершенствуются все звенья сферы, на местах создаются современные лечебные учреждения.
Бухарский филиал Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи, созданный на основе Указа Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 10 ноября 1998 года на базе Бухарской городской больницы, рассчитан на 255 койко-мест.
Планируется ремонт здания данного учреждения в соответствии с мировыми стандартами, оснащение отделений современным медицинским оборудованием, строительство новой приемной, реанимационной, кабинета компьютерной томографии, операционной. Также сюда будут поставлены новые машины скорой медицинской помощи.
Для удовлетворения потребностей населения особое значение имеет дальнейшее повышение качества и эффективности медицинского обслуживания, сказал глава нашего государства. Доведение системы экстренной медицинской помощи до уровня мировых стандартов, обеспечение ее эффективной работы в соответствии с требованием времени - наиболее важная задача, отвечающая интересам населения.
Президент нашей страны ознакомился с проектом реализуемых строительно-ремонтных работ в Бухарском филиале Республиканского специализированного центра урологии.
Согласно плану, в этом учреждении будут оборудованы кабинеты для эндоурологических операций, дистанционной литотрипсии, ультразвукового исследования и рентгена, установлено современное медицинское оборудование.
Президент нашей страны ознакомился с проектом строительства нового учебного корпуса Бухарского государственного медицинского института и здания клиники.
В институте в настоящее время обучаются 1924 студента, 49 магистров по семи направлениям, 277 клинических ординаторов по сорока двум направлениям.
Подготовка высококвалифицированных медицинских кадров непосредственно зависит от организации деятельности учреждений высшего образования, наличия у них современных удобных помещений, соответствующей мировым стандартам материально-технической базы. Именно с этой точки зрения осуществляется строительство нового учебного здания Бухарского государственного медицинского института на 900 мест, здания клиники на 200 мест со структурно-функциональными отделениями, их оснащение необходимым оборудованием.
Были даны указания по использованию мирового опыта в подготовке квалифицированных специалистов сферы, установлению тесных связей с ведущими зарубежными вузами, дальнейшему повышению медицинской культуры населения.
Президент нашей страны ознакомился с проектом строительно-ремонтных работ в системе Вабкентского медицинского объединения.
В 2014 - 2015 годах были построены многопрофильная центральная поликлиника, рассчитанная на 250 посещений, здания скорой медицинской помощи и отделения плановой хирургии, каждое из которых рассчитано на 30 мест. В прошлом году выполнен капитальный ремонт родильного комплекса на 131 койко-место, детского и инфекционного отделения.
В этом году намечается продолжение этой работы, капитальный ремонт отделений терапии, стерилизации, переливания крови, патанатомии, лаборатории, строительство очистительного сооружения, аптеки и других зданий. Это будет способствовать улучшению оказания медицинской помощи больным, санитарно-гигиенической ситуации, повышению уровня медицинской культуры.
Глава нашего государства дал поручения по учету требований населения при оптимизации работы сельских врачебных пунктов, эффективному использованию находящегося в них медицинского оборудования, привлечению высококвалифицированных кадров, а также профилактике и эффективному лечению заболеваний.