Халқ билан бевосита мулоқот инсон манфаатларини таъминлашнинг муҳим омили
Жорий йилнинг 6 март куни халқ депутатлари Амударё тумани Кенгашининг сессиясида Қорақалпоғистондан сайланган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари иштирокида туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли турмуш даражасини янада яхшилаш, соғлиқни сақлаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасида олиб борилаётган ишларни ўрганиш якунлари кўриб чиқилди.
Таъкидлаш лозим, парламент аъзоларининг ҳудудларни ўрганиш амалиёти тизимли йўлга қўйилган бўлиб, жорий йилда иккинчи маротаба ташкил этилган бундай мулоқотлар  доирасида улар томонидан жойлардаги ҳақиқий аҳвол ҳамда давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларининг аҳоли ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини таъминлаш борасидаги фаолияти ўрганилмоқда.
Депутат ва сенаторларнинг Амударё туманига ҳозирги ташрифида бошқа вазифалар қаторида, соғлиқни сақлаш соҳаси чуқур таҳлил этилди. Чунончи, тиббиёт муассасаларининг бирламчи бўғини — қишлоқ врачлик пунктлари фаолиятини, аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш сифатини ва дори-дармон воситалари билан таъминлашни янада яхшилаш масалалари  бугунги кунда долзарб аҳамият касб этмоқда.
Ўрганишлар давомида туман соғлиқни сақлаш тизимидаги мавжуд ҳолатни яхшилаш юзасидан “Саломатлик” лойиҳаси доирасида бир қатор ишлар амалга оширилгани қайд этилди. Аммо ечимини кутаётган айрим масалалар депутатларнинг диққат марказида бўлди.  Хусусан, 3 та ҚВП биносида тез ёрдам шаҳобчасини ташкил этиш ва уларни санитар автомашиналар билан таъминлаш лозим. Айрим қишлоқ врачлик пунктлари таъмирталаб, лабораторияларда эса замонавий анализатор етишмайди. Сессияда аҳолига бирламчи тиббий-санитария ёрдами кўрсатилиши даражаси ва сифатини, қишлоқ врачлик пунктлари фаолияти самарадорлигини ошириш юзасидан зарур тавсиялар берилди.
Очиқ ва танқидий мулоқот руҳида ўтказилган сессияда  эришилаётган натижалар билан бирга аҳолининг ижтимоий ҳаётини яхшилаш борасида ечимини кутаётган муаммолар мавжудлигига эътибор қаратилди.
Сессияда аҳолига давлат хизматлари кўрсатиш сифати юзасидан тумандаги ижроия ҳокимияти, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва бошқа давлат органлари раҳбарларининг ахборотлари эшитилди.
Сессияда муҳокама қилинган масалалар юзасидан тегишли қарор қабул қилинди.
Шу куни халқ депутатлари Шовот туман Кенгашининг сессияси ҳам бўлиб ўтди. Маҳаллий Кенгаш депутатлари туманни ривожлантиришнинг энг муҳим вазифаларини ҳал этиш, аҳолининг ҳаёт фаровонлигини таъминлаш юзасидан туман аҳолиси билан бевосита мулоқотлар чоғида кўтарилган масалаларни батафсил муҳокама қилдилар.
Таъкидланганидек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари аҳоли хонадонларида бўлиб, фуқаролар билан бевосита мулоқот қилдилар, уларнинг турмуш тарзи, яшаш шароити билан яқиндан танишишди. Мулоқотлар давомида аниқланган камчиликларни имкон қадар жойида ҳал этишга ҳаракат қилинди.
Парламент вакилларининг бу галги ташрифида соғлиқни сақлаш соҳасига алоҳида эътибор берилди. Айниқса, қишлоқ врачлик пунктлари фаолияти ҳамда аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш сифати ва дори-дармон воситалари билан таъминлашни янада яхшилаш масалалари чуқур таҳлил қилинди. Ўрганишлар давомида фуқаролар тиббий хизмат кўрсатиш борасида мавжуд қишлоқ врачлик пунктлари ишини тубдан қайта кўриш, уларни малакали тиббий ходимлар ва зарур дори-дармонлар билан таъминлаш юзасидан ўз фикрларини билдирдилар. Ўрганиш натижаларига кўра, туман тиббиёт бирлашмасида 24 та олий маълумотли шифокорлар етишмаслиги аниқланган. Тез ёрдам хизмати фаолияти ҳам талаб даражасида эмас. Сессияда ушбу ҳолатлар ечимига доир бир қатор таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.
Шу билан бирга, ўрганиш натижалари туманда бошқа соҳалар жумладан, аҳоли бандлигини таъминлаш, фуқароларга савдо ва маиший, коммунал хизмат кўрсатиш борасида ҳали ўз ечимини кутаётган бир қатор камчиликлар мавжудлигини кўрсатмоқда.
Туманда фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан уларга қонун билан берилган ваколатлардан самарали ва тўлиқ фойдаланилмаётганлиги, хусусан ҳудуддаги корхона, муассаса ва ташкилот раҳбарларининг ҳисоботлари тизимли равишда эшитилмаётганлиги, қабул қилинган қарорларни бажармаган ёки лозим даражада бажармагани учун мансабдор шахсларни жавобгарликка тортиш тўғрисида тақдимномалар киритиш амалиёти йўлга қўйилмаганлиги қайд этилди.
Сессияда мутасаддилар  ижро ҳокимияти, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг, шунингдек, хизмат кўрсатиш идоралари томонидан инсон манфаатлари устуворлиги йўлида амалга оширилаётган чора-тадбирлар хусусида ахборот бердилар ва кўриб чиқилган масалалар юзасидан тегишли қарор қабул қилинди.

Непосредственный диалог с народом как важный фактор обеспечения интересов человека
6 марта текущего года состоялась очередная сессия Амударьинского районного Кенгаша народных депутатов, в которой приняли участие депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса, избранные от Республики Каракалпакстан. В ходе сессии всесторонне обсуждены итоги изучения реализуемых мер, направленных на обеспечение прав и свобод граждан, социально-экономическое развитие региона, качественное улучшение условий жизни людей, в том числе посредством совершенствования системы здравоохранения.
Следует отметить, что это уже второй выезд депутатов в регионы за текущий год, что свидетельствует о системном подходе парламентариев к организации работы по изучению реальной ситуации на местах, а также работы органов государственной власти и управления по обеспечению прав и законных интересов граждан.
В ходе нынешнего визита депутатов и сенаторов в Амударьинский район наряду с другими сферами отдельно изучена и проанализирована сфера здравоохранения. На сегодняшний день эти вопросы актуальны и имеют особое значение, так как касаются самого главного богатства каждого человека, а именно его здоровья. В этой связи, депутаты уделили отдельное внимание изучению работы первичного звена медицинских учреждений – сельских врачебных пунктов, качества предоставляемых в них медицинских услуг, уровень обеспеченности необходимыми лекарственными средствами.
В рамках реализации проекта «Саломатлик» реализован ряд мероприятий, направленных на улучшение системы здравоохранения. Вместе с тем, депутаты акцентировали внимание на требующих решения вопросах. Так, в трех сельских врачебных пунктах необходимо сформировать пункты скорой медицинской помощи и обеспечить их соответствующей техникой, тое есть специальным автотранспортом. Некоторые сельские врачебные пункты нуждаются в капитальном ремонте. В других наблюдается нехватка современных анализаторов. В этой связи, в ходе сессии не только обсуждены эти вопросы, но и выработаны конкретные предложения и рекомендации, направленные на повышение эффективности работы сельских врачебных пунктов, улучшение качества оказания первичной санитарно-медицинской помощи.
Сессия прошла в открытой форме, но в тоже время в критическом духе. В частности, наряду с достигнутыми положительными результатами, детально обсуждены вопросы, требующие своего решения и направленные на дальнейшее улучшение социально-бытовых условий жизни людей.
Кроме того, на сессии заслушана информация руководителей органов исполнительной власти района, правоохранительных, других государственных органов о качестве оказываемых населению государственных услуг.
По итогам обсужденных на сессии вопросов принято соответствующее решение.
* * * *
В этот же день состоялась сессия Шовотского районного Кенгаша народных депутатов. Депутаты детально обсудили вопросы, поднятые жителями в ходе встреч с ними и касающиеся решения важнейших задач по развитию района, обеспечению благополучия граждан.
Как отмечалось, депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса побывали в домах обычных людей, пообщались с ними, ознакомились с бытом, условиями проживания. В ходе диалога с людьми, депутаты по мере своих возможностей стараются на месте решить поднимаемые ими вопросы.
В ходе нынешнего посещения соответствующих районов, депутаты уделяют особе внимание изучения сферы медицины. В частности, проводится анализ деятельности сельских врачебных пунктов, качества оказываемых населению медицинских услуг, обеспеченности медицинских учреждений необходимыми лекарствами. По итогам изучения, депутатами высказан ряд предложений о необходимости коренного пересмотра работы сельских врачебных пунктов по оказанию населению качественной медицинской помощи, обеспечения их квалифицированными медицинскими кадрами и необходимыми лекарственными средствами. Согласно результатам проведенного изучения, выявлено, что некоторые медицинские учреждения остро нуждаются в квалифицированных кадрах. Так, в районном медицинском учреждении существует потребность в 24 медицинских работниках с высшим образованием. Кроме того, не соответствует современным требованиям работа службы скорой медицинской помощи. С учетом этого, на сессии выработаны конкретные предложения и рекомендации, направленные на решение выявленных проблем и упущений.
Изучение также показало наличие нерешенных вопросов и в других сферах. В частности ждет своего решения ряд вопросов в сфере обеспечения занятости населения, торговли, бытового обслуживания, коммунальной сфере и др.
Отмечалось, что не налажена практика внесения со стороны органов самоуправления граждан представлений в соответствующие органы по поводу привлечения к ответственности должностных лиц за невыполнение или недобросовестное выполнение принятых решений. Не заслушиваются на системной основе отчеты руководителей предприятий, учреждений и организаций. Тем самым органы самоуправления граждан не в полной мере и недостаточно эффективно используют полномочия, представленные им в соответствии с действующим законодательством.
В ходе сессии руководители соответствующих органов исполнительной власти, правоохранительных органов, а также учреждений по оказанию государственных услуг населению, представили информацию об осуществляемых мероприятиях по обеспечению прав и законных интересов граждан. На основе рассмотренных в ходе сессии вопросов принято соответствующее решение.