Муаммолар жойларда ечимини топмоқда
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари жойларда аҳоли билан мулоқот қилиб, уларнинг турмуш тарзи ва муаммолари билан танишмоқда.
Парламент ва жамоатчилик назоратининг таъсирчан механизмларини шакллантиришга қаратилган бундай очиқ мулоқотлар шаҳару туманларда ҳақиқий аҳволни ўрганиш ҳамда тегишли раҳбарлар ҳисоботини халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари сессияси муҳокамасига киритиш тартибини жорий этишда долзарб аҳамиятга эга.
Жумладан, Самарқанд вилоятининг Пайариқ тумандаги “Халқабод” МФЙ қарашли “Эшимоқсоқ” қишлоғида яшовчи фуқаро А.Раҳматуллаевнинг етти ёшли фарзанди С.Сулаймоновнинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси йўқли сабабли мактабдан ҳайдалиши мумкинлигини айтиб, депутатдан амалий ёрдам сўраб мурожаат этди. Шунда депутат Азамат Пардаев ушбу ҳолат юзасидан туман ФХДЁ мудираси З.Йўлдошовага мурожаат этиб, фуқаро А.Раҳматуллаевнинг етти ёшли фарзанди С.Сулаймоновга туғилганлик ҳақидаги гувоҳномасини олиб берди.
“Эшимоқсоқ” қишлоғида тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш ҳамда 15 нафар бўш иш ўринлари яратиш мақсадида ташкил этилган нон ва ширин пишириқлар маҳсулоти ишлаб чиқаришга ихтисослашган “Зилола” унитар корхонаси раҳбари ҳамон электр тармоқларига улаш учун рухсат берилмаганлиги юзасидан ёрдам сўраб депутат Азамат Пардаевга мурожаат қилди. Ушбу ҳолат ўрганилиб, тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилди ва “Зилола” унитар корхонасига электр тармоқларига уланиш учун рухсат олиб берилди.
Депутат томонидан Челак газ таъминот унитар корхонаси фаолияти ўрганилганда корхона бошлиғи Т.Бойматовнинг мурожаатига кўра, корхонага тўлов терминал аппаратлари етишмаётганлиги аниқланди. Шунда депутат аҳоли учун хизмат кўрсатиш даражасини яхшилаш, қулай имкониятлар яратиш мақсадида туман Халқ банки бошлиғи Бахтиёр Носиров ва туман Агробанк бошлиғи Отабек Абдураҳмоновлар билан учрашди. Натижада 3 та тўлов терминал аппаратлари Челак газ таъминот унитар корхонаси ва 1 та тўлов терминал аппарати туман электр тармоқлари корхонасига ўрнатилишига келишиб олинди.
Тоҳир Бойматов,
Челак газ таъминот унитар корхонаси бошлиғи:
– Пластик карта орқали аҳолига хизмат кўрсатиш соҳасида тўлов терминал аппаратлари етишмаслиги бизни қийнаб келарди. Депутатларнинг ташаббуси билан мазкур муаммо ҳал этилди. Энди корхонамиз аҳоли учун қулай шарт-шароитда тўловларни пластик карта орқали қабул қилиш имкониятига эга бўлди.

Обращения — в центре внимания депутатов
Активисты Демократической партии Узбекистана “Миллий тикланиш” и избранные от партии депутаты обращают особое внимание регулярному проведению открытого диалога с населением, своевременному рассмотрению обращений граждан, всестороннему изучению имеющихся проблем и предложений, принятию соответствующих мер в этом направлении.
В целях претворения в жизнь выдвинутой главой нашего государства благородной идеи “Интересы человека – превыше всего” в областных, городских и районных партийных организациях налажена деятельность рабочих групп, состоящих из депутатов, активистов, представителей интеллигенции, журналистов, ученых.
Недавно члены рабочей группы Янгикурганского районного Совета ДПУзМТ провели встречи и диалоги с жителями горных территорий – сходов граждан махаллей «Нурафшон» и «Гаистон».
-В ходе открытых и искренних бесед от граждан поступили обращения по ряду ждущих своего решения проблем, – сказал председатель Янгикурганского районного Совета ДПУзМТ Элшодбек Корабоев. – Например, жители махалли “Нурафшон” сообщили, что требуется ремонт дорог по улице “Тинчлик”, особенно в дождливые дни возникают трудности для учащихся в посещении школ. Вопрос улучшения обеспечения питьевой водой жителей махалли “Гаистон» также имеет актуальное значение для территории, где проживают 3384 граждан.
Вместе с тем, высказанное жителями махалли “Гаистон” еще одно предложение имеет важное значение и перспективу. То есть, в ныне пустующем здании старого детского сада необходимо организовать новое дошкольное образовательное учреждение. Как известно, в этой махалле проживают 354 малыша дошкольного возраста. Положительное решение этого вопроса, в свою очередь, созвучно намеченным в Предвыборной платформе ДПУзМТ приоритетным задачам по созданию необходимых условий для формирования и воспитания подрастающего поколения физически здоровыми и гармонично развитыми личностями. Уместно отметить, что на сессии Чустского районного Кенгаша народных депутатов, посвященной итогам изучения территории членами Сената и депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Сената Нигматулла Йулдошев подчеркнул необходимость обращения особого внимания вопросам привлечения детей в дошкольные образовательные учреждения, укрепления их материально-технической базы.
Следует отметить, что в этих открытых диалогах в целях положительного решения поступивших от населения обращений депутатом районного Кенгаша народных депутатов Аъзамжоном Жураевым было направлено письмо хокиму района, руководителям районного отдела методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования, предприятия “Сувокова” - депутатские запросы, их исполнение взято под контроль.
Ведь, для депутатов от ДПУз “Миллий тикланиш” первоочередной задачей является изучение и решение волнующих граждан проблем и вопросов, обеспечение интересов электората партии и избирателей.