Ашхобод, 6 март. ЎзА махсус мухбири А.Самадов хабар қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг таклифига биноан 6 март куни давлат ташрифи билан Туркманистонга келди.
Ашхобод халқаро аэропортида олий мартабали меҳмон шарафига Ўзбекистон ва Туркманистон давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Ўзбекистон делегацияси ўзи учун ажратилган қароргоҳга йўл олди.
Туркманистонда Президентимиз ташрифига катта тайёргарлик кўрилгани ҳар қадамда сезилиб турибди. Шаҳар кўчалари икки мамлакат давлат байроқлари, ўзбек ва туркман тилларидаги қутлов сўзлари билан безатилган.
Дастурдан икки томонлама музокаралар, маданий тадбирлар ўрин олган. Ташриф якунлари бўйича икки давлат Президентларининг Қўшма баёноти, Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома, шунингдек, турли соҳалардаги ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга доир қатор ҳужжатлар имзоланиши режалаштирилган.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Turkmenistan on 6 March with a state visit at the invitation of President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
At the Ashgabat international airport, the flags of Uzbekistan and Turkmenistan were raised in honor of the high level guest and the guard of honor was reviewed.
The Uzbekistan delegation has left for a designated residence.
Big preparations in Turkmenistan for the visit of our President can be seen at every step. The flags of the two countries and congratulations in the Uzbek and Turkmen languages are displayed on the streets of the city.
The agenda of the visit includes bilateral negotiations and cultural events. Following the negotiations at the highest level, a joint Declaration of the Heads of state, a treaty on strategic partnership as well as several bilateral documents, aimed at further development of cooperation in various spheres are expected to be signed.