Такехико Накао: Ҳаракатлар стратегияси – Ўзбекистон тараққиётининг янги босқичи
Осиё тараққиёт банки президенти Такехико Накао Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, ўзаро ҳамкорлик лойиҳалари ҳақида қуйидагиларни сўзлаб берди:
– Ўзбекистонга ташрифим жуда самарали бўлмоқда. Самарқанд, Бухоро ва Тошкент вилоятларида бўлиб, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишдим. Ердан мақсадли ва самарали фойдаланиш, боғдорчиликни ривожлантириш ва ҳосилдорликни ошириш, соҳага замонавий технологияларни кенг жорий этиш борасидаги лойиҳалар бизда катта қизиқиш уйғотди.
Ўзбекистон билан замонавий таълим ва соғлиқни сақлаш тизимлари, ҳудудий алоқалар, савдо ва транзитни ривожлантириш имконини берадиган автомобиль йўллари ва темир йўл инфратузилмасини модернизация қилиш, кичик ва ўрта корхоналарни кўпайтириш ҳисобидан хусусий сектор салоҳиятини ошириш, қишлоқ жойларда уй-жой қурилиши бўйича комплекс дастур, самарали замонавий энергетика секторини ривожлантириш ва такомиллаштириш каби соҳаларда ҳамкорлик қилишдан манфаатдормиз.
Президент Шавкат Мирзиёев билан суҳбатда ҳам шулар каби бир қанча соҳаларда ҳамкорлик қилиш бўйича самарали мулоқот бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти билан мулоқотда қишлоқ аҳолисининг турмуш даражасини янада ошириш, аграр тармоқни модернизация қилиш, тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш, энергиятежамкор технологияларни жорий этиш масалаларига алоҳида урғу берилди. Бу пировард натижада мамлакатнинг ривожланган давлатлар қаторидан жой олишига замин яратади.
Осиё тараққиёт банки Ўзбекистонга 2017-2019 йилларга мўлжалланган энергетика соҳасидаги инфратузилмаларни ривожлантириш, транспорт, коммунал хизматлар, олис ҳудудларда турар-жойлар қурилиши, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантиришни молиялаштириш учун маблағлар ажратади.
«Навоий» эркин иқтисодий зонаси улкан салоҳиятга эга. Биз Ўзбекистоннинг минтақада транспорт алоқасини яхшилаш ва глобал бозорларга чиқиш борасидаги саъй-ҳаракатларини юксак қадрлаймиз ва ушбу ташаббусни қўллаб-қувватлаймиз.
Шуни алоҳида қайд этмоқчиманки, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган ислоҳотларни амалга ошириш лойиҳаларида қатнашишни режалаштирмоқдамиз. Бинобарин, Ҳаракатлар стратегияси Ўзбекистоннинг барча соҳалардаги тараққиётининг янги босқичини бошлаб берди. Бу ҳаракат юксак самаралар беришига ишонамиз.

Такехико Накао: "Стратегия действий – новый этап развития Узбекистана"
Президент Азиатского банка развития Такехико Накао поделился мнениями об осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных реформах, реализуемых совместных проектах:
– Мой визит в Узбекистан проходит очень плодотворно. Мы побывали в Самаркандской, Бухарской и Ташкентской областях, ознакомились с проводимой работой по развитию малого бизнеса и частного предпринимательства. В частности, большой интерес у нас вызвали проекты по эффективному использованию земель, развитию садоводства, внедрению современных технологий в аграрную отрасль.
Мы заинтересованы сотрудничать с Узбекистаном в таких направлениях, как развитие образования и здравоохранения, модернизация инфраструктуры автомобильных и железных дорог, позволяющей развивать региональные связи, торговлю и транзит, повышение потенциала частного сектора за счет увеличения числа малых и средних предприятий, реализация комплексной программы по строительству жилья в сельской местности, институциональное развитие и совершенствование энергетического сектора.
У нас с Президентом Шавкатом Мирзиёевым состоялась плодотворная беседа о сотрудничестве в этих и других сферах.
В беседе с Президентом Республики Узбекистан, прошедшей в искренней обстановке, особое внимание уделялось вопросам дальнейшего повышения уровня жизни сельского населения, модернизации аграрной отрасли, поддержки субъектов предпринимательства, внедрения энергоэффективных технологий. Реализация проектов в этих направлениях будет способствовать вхождению страны в число развитых государств.
Азиатский банк развития в 2017-2019 годах выделит средства на финансирование проектов, нацеленных на развитие энергетической инфраструктуры, транспортного, коммунального обслуживания, строительство жилья в отдаленных районах, развитие малого бизнеса и частного предпринимательства.
Свободная экономическая зона «Навои» имеет огромный потенциал. Мы высоко ценим и поддерживаем усилия Узбекистана по улучшению транспортных коммуникаций в регионе и его стремление выйти на глобальные рынки.
Хочу особо отметить, что мы планируем участвовать в проектах по осуществлению реформ, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Стратегия действий определила новый этап в развитии всех сфер жизни Узбекистана. Уверен, что эти усилия дадут высокие результаты.