Осиё тараққиёт банки (ОТБ) президенти билан учрашув
3 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоевнинг Осиё тараққиёт банки президенти Т.Накао билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув вақтида Сенат Раисининг биринчи ўринбосари Ўзбекистонда ўзаро манфаатли барча соҳаларда ОТБ билан ҳар томонлама ва ўзаро фойдали ҳамкорликни янада ривожлантиришга ҳамда кенгайтиришга муҳим аҳамият берилаётганини таъкидлади. Шу нуқтаи назардан С.Сафоев Банк Осиё минтақасида мувозанатли ривожлантириш, барқарор ўсишга эришиш ва минтақавий ҳамкорлик миллий дастурларини қўллаб-қувватловчи ноёб молиявий институт сифатида жаҳон молия тизимида муносиб ўрин эгаллаб турганини таъкидлади.
Т.Накао Ўзбекистон Банкнинг муҳим ҳамкори эканини қайд этди, 20 йил давомида Ўзбекистон ва ОТБ ўртасида турли соҳаларда олиб борилган унумли ҳамда самарали ҳамкорликка юқори баҳо берди.
Шунингдек учрашув чоғида ҳам икки томонлама, ҳам кўп томонлама форматларда ҳамда Ўзбекистон ва ОТБ ўртасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича самарали мулоқот ҳамда ўзаро фойдали ҳамкорлик ҳолати ва уни янада мустаҳкамлаш истиқболлари ҳақида ҳам фикр алмашилди.

Встреча с Президентом Азиатского банка развития (АБР)
3 марта в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоева с Президентом Азиатского банка развития Т.Накао.
В ходе состоявшейся встречи первый заместитель Председателя Сената отметил, что в Узбекистане придают важное значение дальнейшему развитию и расширению всестороннего и взаимовыгодного сотрудничества с АБР
во всех сферах, представляющих взаимный интерес. В этом контексте
он подчеркнул, что Банк занял достойное место в мировой финансовой системе в качестве уникального многостороннего финансового института, обеспечивающего в Азиатском регионе поддержку национальных программ сбалансированного развития, достижения устойчивого роста и регионального сотрудничества.
Т.Накао подчеркнул, что Узбекистан является важным партнером Банка, высоко оценил плодотворное и взаимовыгодное сотрудничество между Узбекистаном и АБР на протяжении 20 лет в различных сферах.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями о состоянии
и перспективах дальнейшего укрепления конструктивного диалога
и взаимовыгодного сотрудничества как в двустороннем, так и многостороннем форматах, а также по приоритетным направлениям сотрудничества между Узбекистаном и АБР.