Долзарб масалалар муҳокамаси
Жорий йилнинг 3 март куни Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Ҳайъатининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Видеоселектор форматида ўтказилган йиғилишда Ҳайъат аъзолари, Соғлиқни сақлаш вазирлиги раҳбар ходимлари, вазирлик тасарруфидаги ҳудудий органлар, таълим ва даволаш-профилактика муассасалари раҳбарлари иштирок этди
Ҳайъат йиғилиши соғлиқни сақлаш вазири А.Шадманов раислигида ўтказилди.
Унда қатор масалалар муҳокама қилинди. Йиғилишнинг асосий масаласи — мамлакатимиз Президенти Ш.Мирзиёев раҳбарлигида шу йилнинг 5 январь ва 7 февралда ўтказилган мажлис баёнларининг ижросини таъминлаш бўйича чора-тадбирлар режаси ва ижроси хусусида соғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари А.Хаджибаев маърузаси тингланди. А.Хаджибаев ўз чиқишида соғлиқни сақлаш тизимининг бугунги ҳолати, муаммолар, давлатимиз раҳбари томонидан белгилаб берилган устувор вазифалар, аҳолига кўрсатилаётган бирламчи тиббий санитария ёрдами, жумладан, патронаж тизимини янада такомиллаштириш ҳамда тез тиббий ёрдам бригадаларининг ҳолатига атрофлича тўхталиб ўтди.
Шундан сўнг, Соғлиқни сақлаш вазирлиги Назорат инспекцияси томонидан 2016 йилда бажарилган ишлар ва келгуси режалар ҳақида Назорат инспекцияси раҳбари А.Агзамов чиқиш қилди.
Кун тартибининг кейинги масаласи, яъни Соғлиқни сақлаш соҳасида фаолият олиб бораётган халқаро давлат ва нодавлат нотижорат ташкилотлар билан ҳамкорликдаги ишлар ҳамда тиббиёт соҳаси мутахассисларини хорижий мамлакатларнинг етакчи тиббиёт марказлари, клиникалари ва олий ўқув юртларида қайта ўқитиш, ихтисослаштириш ва малака оширишга юбориш тажрибаси ва истиқболлари хусусида бўлди.
Шундан сўнг, Ҳайъат йиғилиши иштирокчиларига Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш ходимлари касаба уюшмаси республика кенгаши ўртасида 2016-2018 йиллар учун тузилган икки томонлама Тармоқ келишувининг бажарилиши тўғрисида Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш ходимлари касаба уюшмаси республика кенгаши раиси Ф.Ханапияев маълумот берди.
Кун тартибидан ўрин олган асосий ва қўшимча масалалар бўйича маърузалар тинглаб бўлингач, мазкур масалалар юзасидан вазирлик Ҳайъатининг тегишли қарорлари қабул қилинди ва раҳбарларга соҳани янада яхшилаш бўйича аниқ топшириқлар берилди.
Бўлиб ўтган Ҳайъат йиғилишида танқидий таҳлил,қатъий тартиб-интизом ва шахсий жавобгарлик шу куннинг талаби эканлиги алоҳида таъкидланди.

Обсуждены актуальные вопросы
3 марта текущего года состоялось очередное заседание Коллегии Министерства здравоохранения Республики Узбекистан. На мероприятии, проведенном в формате видеоселектора, приняли участие члены Коллегии, руководящие лица Министерства здравоохранения, руководители региональных органов, образовательных и лечебно-профилактических учреждений при министерстве.
Заседание Коллегии вел министр здравоохранения А.Шадманов.
В нем обсужден ряд актуальных вопросов. По основному вопросу повестки дня — о плане и реализации мер по обеспечению исполнения протокола заседаний, прошедших под руководством Президента страны Ш. Мирзиёевым 5 января и 7 февраля текущего года, заслушан доклад первого заместителя министра здравоохранения А. Хаджибаева. В своем выступлении А. Хаджибаев подробно отметил о состоянии системы здравоохранения, проблемах, перспективных задачах, определенных главой государства, состоянии оказываемой населению первичной медицинской санитарной помощи, в частности, перспективах дальнейшего развития патронажной системы и бригад скорой медицинской помощи.
Затем выступил руководитель Контрольной инспекции Министерства здравоохранения А. Агзамов, который рассказал об проделанной Контрольной инспекцией работе в 2016 году и планах на перспективу.
Следующий вопрос повестки дня был посвящен проделанной работе в сотрудничестве с осуществляющими деятельность в сфере здравоохранения международными, государственными и негосударственными организациями и опыту и перспективам переобучения, специализации и повышения квалификации медицинских специалистов в ведущих медицинских центрах, клиниках и высших учебных заведениях зарубежных стран.
После этого председатель Республиканского совета профсоюзов работников здравоохранения Ф.Ханапияев проинформировал участников заседания Коллегии о ходе исполнения двустороннего отраслевого соглашения между Министерством здравоохранения и Республиканским советом профсоюзов работников здравоохранения Узбекистана на 2016—2018 годы.
По рассмотренным основным и дополнительным вопросам повестки дня приняты соответствующие решения Коллегии министерства и руководящим лицам даны конкретные поручения на дальнейшему улучшению состояния дел в сфере.
Особо отмечалось, что требованием сегодняшнего дня является критический анализ, жесткая дисциплина и персональная ответственность.