Гўзаллик ва саломатлик асоси
Ёш авлоднинг соғлом ва баркамол улғайишида спортнинг ўрни беқиёс. Шу боис мамлакатимизда аҳоли, хусусан, ёшлар ўртасида спортнинг оммавийлигини оширишга, уларнинг спорт билан мунтазам шуғулланишига эътибор қаратилиб, зарур шароит ва имкониятлар яратилмоқда.
Биринчи Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган Ўзбекистон Болалар спортини ривожлантириш жамғармасининг фаолияти бу борада муҳим аҳамият касб этаётир. Жамғарма маблағлари ҳисобидан ҳар йили юртимиз шаҳару қишлоқларида замонавий спорт иншоотлари қурилиб, оммавий спортни ривожлантириш ҳар томонлама қўллаб-қувватланмоқда.
Самарқанд вилоятида 2003-2016 йилларда 300 га яқин спорт иншооти, болалар мусиқа ва санъат мактаби қурилди, реконструкция қилинди. Ўтган йили жамғарма ҳисобидан 45 миллиард 400 миллион сўмдан ортиқ маблағ сарфланиб, 47 спорт иншооти, 2 болалар мусиқа ва санъат мактаби бунёд этилди. Уларнинг аксарияти, яъни 44 таси қишлоқ жойларда қад ростлагани янада эътиборлидир.
– Қурилиш ишларининг сифати замон талабларида бўлиши, аввало, лойиҳа ташкилотлари ва уларнинг ходимлари малакасига боғлиқ, – дейди Болалар спортини ривожлантириш жамғармаси Самарқанд вилояти филиали директори Ҳ.Самандаров. – Шу мақсадда вилоятдаги лойиҳалаштириш институтларининг 14 таси болалар спорти объектлари лойиҳасини ишлаб чиқиш учун танлаб олинган. Улар томонидан яратилган лойиҳалар архитектура ва шаҳарсозлик кенгаши муҳокамасидан ўтгач, қурилиш бўйича тендер танловларига рухсат берилмоқда. Иншоотларнинг сифатли қурилиши ва ўз вақтида фойдаланишга топширилишини таъминлашда жамоатчилик назоратининг йўлга қўйилгани ҳам яхши самара бермоқда. Ўтган йили барча қурилиш ишлари жамоатчилик вакиллари томонидан кузатилиб, объектлар белгиланган муддатларда фойдаланишга топширилди. Жорий йилда қурилиш ва реконструкция қилиниши белгиланган 54 спорт зали, 3 болалар мусиқа ва санъат мактаби, битта болалар ва ўсмирлар спорт мактаби, битта ёпиқ сузиш ҳавзаси лойиҳасини тайёрлаш, қурилиш ташкилотини танлашда ҳам ушбу мезонлар асос қилиб олинди.
Янги бунёд этилаётган ҳамда мавжуд спорт иншоотларини зарур жиҳозлар билан таъминлаш мақсадида айни пайтда вилоятдаги “Стеклопластик”, “Зулфия”, “Отабек”, “Эл холдинг” корхоналарида халқаро стандартларга жавоб берадиган 75 турдаги спорт жиҳозлари ва ускуналари ишлаб чиқарилмоқда. “Амин Инвест Интернейшнл”, “8-март”, “Замон текстил экспорт” сингари корхоналарда эса сифатли ва арзон нархларда спорт либослари тайёрлаш йўлга қўйилган.
Вилоятда спорт иншоотларидан самарали фойдаланилаётгани туфайли бугунги кунда 6 ёшдан 15 ёшгача бўлган ёшларнинг 60 фоизи спорт билан шуғулланмоқда. Жумладан, умумтаълим мактабларида таълим олаётган 272 мингга яқин қизнинг 58 фоизи спорт билан машғул. Спорт залларининг кунлик фойдаланиш самарадорлиги 10,5 соатни ташкил этади.
Ҳафтанинг шанбаси спорт иншоотларида хотин-қизлар учун очиқ эшиклар куни, деб белгиланган. Шу куни мажмуаларда фақат хотин-қизлар спорт билан машғул бўлади. Айниқса, сув ҳавзаларидан фойдаланаётган қизлар сафи кенгайиб бормоқда.
Болалар спортини ривожлантиришга қаратилаётган алоҳида эътибор самарасини фарзандларимизнинг жисмоний ривожланиши ва саломатлиги яхшиланиб бораётганида ҳам кўриш мумкин. Маълумотларга кўра, 2004 йилда 10 ёшдаги ўғил болаларнинг ўртача бўйи 132 сантиметр бўлган бўлса, 2016 йилда бу кўрсаткич 135,9 сантиметрга етган, қизларнинг бўйи эса 132 сантиметрдан 136 сантиметрга ўсган. Шу билан бирга, 2004 йилга нисбатан соғлом болалар 10 фоизга ошиб, 66 фоизни ташкил қилган ҳамда ҳар 100 минг болада ўткир респиратор вирусли инфекциялар билан касалланиш 31 фоизга, сколиоз касаллиги 24 фоизга камайган.
Болалар спортини ривожлантириш борасида амалга оширилаётган бундай саъй-ҳаракатлар фарзандларимизнинг жисмонан ва маънан соғлом улғайишига хизмат қилиши баробарида, истеъдодли спортчиларни кашф этиш, уларнинг халқаро майдонларда юқори натижаларга эришиши йўлида кенг имкониятлар яратмоқда.

Спорт - фактор красоты и здоровья
В нашей стране уделяется особое внимание популяризации спорта среди населения, особенно молодежи, созданию необходимых условий для регулярных занятий спортом.
Особое значение в этом имеет деятельность созданного по инициативе Первого Президента нашей страны Фонда развития детского спорта Узбекистана. За счет средств фонда ежегодно возводятся современные спортивные сооружения в городах и селах страны, всесторонне поддерживается развитие массового спорта.
В Самаркандской области в 2003-2016 годах было построено и реконструировано около 300 спортивных сооружений, детских школ музыки и искусства. В прошлом году за счет более 45 миллиардов 400 миллионов сумов из средств фонда было построено 47 спортивных сооружений и 2 детские школы музыки и искусства. В общей сложности 44 из них располагаются в сельской местности.
– Хорошее качество строительных работ прежде всего зависит от проектных организаций, - говорит директор Самаркандского областного филиала Фонда развития детского спорта Х.Самандаров. – В этих целях были выбраны 14 проектных институтов области для разработки проектов объектов детского спорта. Затем был проведен тендер среди строительных организаций. В прошлом году строительство объектов детского спорта находилось под общественным контролем, объекты были сданы в эксплуатацию в намеченные сроки. Такие же критерии будут соблюдены при подготовке проектов 54 спортивных залов, 3 детских школ музыки и искусства, одной детско-юношеской спортивной школы, одного крытого бассейна, строительство и реконструкция которых запланированы на текущий год.
В целях обеспечения новых и действующих спортивных сооружений необходимым инвентарем в настоящее время на предприятиях области “Стеклопластик”, “Зулфия”, “Отабек”, “Эл холдинг” производятся отвечающие международным стандартам спортивный инвентарь и оборудование 75 видов. На предприятиях “Амин Инвест Интернейшнл”, “8-Март”, “Замон текстил экспорт” налажено изготовление качественной и доступной спортивной формы.
Благодаря эффективному использованию спортивных сооружений области в настоящее время 60 процентов детей от 6 до 15 лет регулярно занимаются спортом. В частности, 58 процентов из 272 тысяч школьниц занимаются спортом. Дневная эффективность использования спортивных залов составляет 10,5 часа.
Каждая суббота в спортивных сооружениях является Днем открытых дверей для женщин, когда здесь занимаются только женщины. Особенно многолюдно в этот день в бассейнах.
Результаты уделяемого особого внимания развитию детского спорта можно увидеть и в улучшении показателей физического развития и здоровья наших детей. В 2004 году средний рост мальчиков в возрасте 10 лет составлял 132 сантиметра, а в 2016 году - 135,9 сантиметра, девочки за этот период "выросли" с 132 сантиметров до 136 сантиметров. Наряду с этим по сравнению с 2004 годом число здоровых детей выросло на 10 процентов и составило 66 процентов, на каждые 100 тысяч детей заболеваемость острыми респираторными вирусными инфекциями уменьшилась на 31 процент, сколиозом - на 24 процента.
Такие меры, реализуемые в целях развития детского спорта, способствуют не только физическому и духовному развитию детей, но и выявлению новых талантов, подготовке достойной спортивной смены.