Мирослав Енча: Ўзбекистон халқаро миқёсда алоҳида ўринга эга
Мамлакатимиз мустақилликка эришганидан олти ой ўтиб – 1992 йил 2 март куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотига аъзо бўлган. Тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлаш, соғлиқни сақлаш, экология, таълим, маданият, туризм каби кўплаб соҳалардаги ўзаро ҳамкорлик йилдан-йилга ривожланиб бормоқда.
Мамлакатимизда БМТнинг бир қатор тузилмалари – Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти, Жаҳон банки, Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти, Болалар жамғармаси, Аҳолишунослик жамғармаси, Тараққиёт дастури, Гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича бошқармаси, ОИВ/ОИТС бўйича бирлашган дастури каби ташкилотларининг ваколатхоналари фаолият кўрсатаётир.
Ўзбекистоннинг тинчликпарвар сиёсати, минтақада хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашга қаратилган саъй-ҳаракатлари БМТ фаолиятига ҳамоҳангдир. Мазкур нуфузли халқаро ташкилот Бош котибининг сиёсий масалалар бўйича ёрдамчиси Мирослав Енча мамлакатимизнинг дунё ҳамжамиятидаги ўрни, ҳамкорликдаги фаолияти ҳақида қуйидагиларни сўзлаб берди:
– Ўзбекистон мустақилликка эришган илк йилларданоқ ўзининг мустақил тараққиёт йўлини аниқ белгилаб олган. Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримов мамлакатингиз жаҳон ҳамжамиятида муносиб ўрин эгаллаши учун буюк ишлар қилди. Ўзбекистон ташаббуси билан Марказий Осиёда Ядро қуролидан холи ҳудуд барпо этилди. У Орол муаммосига жаҳон ҳамжамиятининг эътиборини қаратди.
Ўзбекистон, хусусан, Тошкентнинг бетакрор таровати мени ўзига ҳамиша ром этиб келган. Бу ерда ўзимни уйимдагидек ҳис қиламан. Тошкентда бир неча йил яшаганман. Шу боис мамлакатингизда турли соҳаларда рўй бераётган ўзгаришларни кузатиб бораман. Президент Шавкат Мирзиёев билан суҳбатлашиб мамлакатингиз келажаги буюк эканига, Ўзбекистон халқининг турмуш фаровонлиги муттасил юксалиб боришига яна бир бор амин бўлдим.
Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантиришнинг беш йилга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегияси мамлакатингиз иқтисодий салоҳиятини юксалтириш, халқ фаровонлигини ошириш, Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузини янада мустаҳкамлашга хизмат қилиши шубҳасиз.
Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2017 йил Ўзбекистонда Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили, деб эълон қилинди. Ана шу мулоқотни амалда йўлга қўйиш, инсон манфаатларини таъминлаш мақсадида фуқаролар мурожаатлари билан ишлашнинг янги тизими жорий этилди. Бу ғоя, бу тизим аҳоли турмуш фаровонлиги янада юксалишини таъминлайди.
Ўзбекистоннинг БМТга аъзо бўлганига 25 йил тўлди. Президент Шавкат Мирзиёев билан учрашувимиз айнан шу кунга тўғри келганида ҳам рамзий маъно бор. Ўзбекистон БМТда алоҳида ўрин тутади. Мамлакатингиз бундан кейин ҳам ташкилотимиз доирасида долзарб масалалар юзасидан муҳокамаларда фаол иштирок этиши, минтақавий ва глобал масалаларни ҳал этишга муносиб ҳисса қўшишига ишонаман. Ўзбекистон билан ҳамкорлигимиз изчил давом этишини алоҳида таъкидламоқчиман.

Мирослав Енча: "Узбекистан занимает особое место в международном сообществе"
Наша страна спустя шесть месяцев после обретения независимости – 2 марта 1992 года стала членом Организации Объединенных Наций. С каждым годом развивается плодотворное сотрудничество Узбекистана с ООН в области укрепления мира и безопасности, в сферах здравоохранения, экологии, образования, культуры, туризма и многих других.
В нашей стране действуют представительства ряда структур ООН – Всемирной организации здравоохранения, Организации по вопросам образования, науки и культуры, Всемирного банка, Продовольственной и сельскохозяйственной организации, Детского фонда, Фонда народонаселения, Программы развития, Управления по наркотикам и преступности, Объединенной программы по ВИЧ/СПИДу и других.
Миролюбивая политика Узбекистана, его действия и усилия по обеспечению безопасности и стабильности в регионе созвучны деятельности ООН. Помощник Генерального секретаря ООН по политическим вопросам Мирослав Енча отметил важную роль нашей страны в мировом сообществе:
– Узбекистан с первых лет обретения независимости четко обозначил собственный путь развития. Первый Президент Узбекистана Ислам Каримов осуществил очень большую работу в целях обретения вашим государством достойного места в мировом сообществе. По инициативе Узбекистана Центральная Азия стала зоной, свободной от ядерного оружия. Он привлек внимание мирового сообщества к Аральской проблеме.
Неповторимая красота и самобытность Узбекистана, в том числе Ташкента, всегда очаровывали меня. Здесь я чувствую себя как дома. Я несколько лет жил в Ташкенте, поэтому воочию наблюдал за происходящими в различных сферах жизни страны позитивными изменениями и преобразованиями. В ходе беседы с Президентом Шавкатом Мирзиёевым еще раз убедился в том, что у Узбекистана великое будущее, уровень благосостояния народа страны будет неуклонно повышаться.
Разработанная по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, несомненно, послужит росту экономического потенциала страны, благосостояния народа, дальнейшему повышению авторитета Узбекистана на международной арене.
По инициативе Шавката Мирзиёева 2017 год в Узбекистане объявлен Годом диалога с народом и интересов человека. В целях практического налаживания этого диалога, обеспечения интересов человека внедрена новая система работы с обращениями граждан. Это послужит дальнейшему росту благосостояния населения.
Исполнилось 25 лет с того дня, как Узбекистан стал членом ООН. Есть также символический смысл в том, что наша встреча с Президентом Шавкатом Мирзиёевым состоялась именно 2 марта - в день вступления вашей страны в ООН. Узбекистан занимает особое место в международном сообществе. Убежден, что ваша страна и впредь будет активно участвовать в обсуждении актуальных вопросов в рамках Организации, вносить достойный вклад в решение региональных и глобальных проблем. Хочу особо отметить поступательный характер нашего сотрудничества с Узбекистаном.