Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жаноби Олийларига
Сизни ва Ўзбекистон Республикаси халқини мамлакатингиз Бирлашган Миллатлар Ташкилотига аъзо бўлганининг йигирма беш йиллиги билан самимий табриклайман.
1992 йил 2 мартдан буён Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилоти аъзоси сифатида иқлим ўзгариши, ядровий қуролсизланиш, тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш каби соҳаларга муҳим ҳисса қўшиб келмоқда. БМТ Ўзбекистон билан ҳамкорликни юксак қадрлайди, тинчлик ва тараққиёт йўлида ишончли шерик сифатида мамлакатингиз билан ҳамкорликни давом эттиради. Хусусан, Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий марказ ва БМТнинг Ўзбекистондаги вакиллари билан ҳамкорлик учун мамлакатингизга алоҳида миннатдорлигимни изҳор этмоқчиман.
Сизни ишонтириб айтаманки, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Ўзбекистон Республикаси билан бундан кейин ҳам яқин ҳамкорлик қилишдан манфаатдор, айниқса, 2030 йилгача мўлжалланган Барқарор ривожланиш дастурини амалга ошириш ва Ўзбекистоннинг янада тараққиётга эришиши йўлидаги ҳаракатлари муҳим аҳамиятга эга.

Хотел бы искренне поздравить Вас и народ Республики Узбекистан по случаю двадцать пятой годовщины членства Вашей страны в Организации Объединенных Наций.
Со 2 марта 1992 года Ваша страна вносит важный вклад в качестве члена Организации Объединенных Наций в такие сферы, как изменение климата, ядерное разоружение и обеспечение мира и безопасности. ООН высоко оценивает сотрудничество с Узбекистаном и продолжит рассчитывать на Вашу страну как партнера по поддержанию мира и развития. В частности, хотел бы подчеркнуть мою признательность за сотрудничество Вашей страны с Региональным центром по превентивной дипломатии для Центральной Азии и страновой командой ООН.
Могу заверить Вас, что Организация Объединенных Наций остается приверженной осуществлению тесной работы с Республикой Узбекистан, особенно учитывая реализацию Программы устойчивого развития до 2030 года и стремление достичь устойчивого развития для народа Узбекистана.