Кўчмас мулклар билан боғлиқ битимларни нотариал тасдиқлаш тартиби соддалаштирилди
Давлат нотариал идоралари фаолиятида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш ва аҳолига кўрсатилаётган хизматлар сифатини ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 27 февралдаги 106-сон “Битимларни нотариал тасдиқлаш тартибини идоралараро электрон ҳамкорликни қўллаган ҳолда такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг нотариал ҳаракатларни амалга ошириш билан боғлиқ жараёнларни автоматлаштириш, кўчмас мулк ва автомототранспорт воситаларини бошқа шахсга ўтказиш тақиқланганлиги ёки хатланганлиги бўйича ягона маълумотлар базасини шакллантириш, шунингдек нотариал ҳаракатларни амалга оширишда идоралараро электрон ҳамкорлик йўли билан давлат хизматлари кўрсатишни назарда тутувчи “Нотариус” автоматлаштирилган ахборот тизимини амалга киритиш ҳақидаги таклифига розилик берилди.
Шунингдек, мазкур қарор билан Кўчмас мулкни олди-сотди, айирбошлаш ва ҳадя қилиш битимларини идоралараро электрон ҳамкорликни қўллаган ҳолда нотариал тасдиқлаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Давлат нотариал идоралари нотариуслари томонидан идоралараро электрон ҳамкорликни қўллаган ҳолда кўчмас мулкнинг олди-сотди, айирбошлаш ва ҳадя қилиш битимларини тасдиқлаш:
Тошкент шаҳрида – 2017 йил 1 июлдан бошлаб;
Ўзбекистон Республикасининг барча ҳудудида – 2018 йил 1 июлдан бошлаб амалга оширилиши белгиланди.
Қайд этиш лозимки, қонун ҳужжатларига мувофиқ кўчмас мулкларнинг олди-сотди, айирбошлаш ва ҳадя қилиш битимларини нотариал тасдиқлашда жисмоний ва юридик шахслар солиқлар, коммунал хизматлар ва электр энергиядан қарздорлик йўқлиги ҳақидаги маълумотномаларни, шунингдек, кадастр хизматининг бино ва иншоотларнинг тегишлилиги ҳақидаги маълумотларни тақдим этиши лозим. Ушбу маълумотларни йиғиш учун турли ташкилотларга борган ҳолда фуқаролар кўп вақт сарфлайди. Бунда ушбу маълумотномаларни олиш учун коммунал хизмат кўрсатувчи ва бошқа ташкилотларга шахсни тасдиқловчи ҳужжат, кўчмас мулкка бўлган мулк ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжат, уй ҳужжатидан кўчирма, квартира ичидаги иссиқлик таъминоти тизимининг текшириш далолатномаси ва бошқа шу кабилар тақдим этилиши лозим.
Ҳукуматнинг мазкур қарори билан солиқлар, коммунал хизматлар ва электр энергия бўйича қарздорлик йўқлиги, бино ва иншоотларнинг тегишлилиги ҳақидаги маълумотларни фуқаролар томонидан қоғоз кўринишида йиғиш амалиётига чек қўйилди. Бунинг ўрнига эса ушбу маълумотларни нотариуслар идоралараро электрон ҳамкорлик тизими орқали аниқ вақт режимида мустақил олиши белгиланди.
Бундан ташқари, Адлия вазирлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига нотариал ҳаракатларни амалга оширганлик учун тўланадиган давлат божи ва бошқа тўловларни электрон тарзда амалга ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш, жисмоний ва юридик шахслар томонидан Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали битимлар лойиҳаларини тайёрлаш, нотариал ҳаракатлар ҳақида тушунтиришлар олиш ва нотариус қабулига олдиндан ёзилиш учун мурожаат қилиш механизми жорий қилиш каби топшириқлар берилди.

Упрощен порядок нотариального оформления сделок, связанных с недвижимым имуществом
В целях широкого внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в деятельность государственных нотариальных контор и повышения качества оказываемых населению услуг принято постановление Кабинетом Министров от 27 февраля 2017 года № 106 «О мерах по совершенствованию порядка нотариального удостоверения сделок с применением межведомственного электронного взаимодействия».
Согласился с предложением Министерства юстиции и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан о введении в действие автоматизированной информационной системы «Нотариус», предусматривающей автоматизацию процедур, связанных с осуществлением нотариальных действий, формирование единой базы данных по запрещениям отчуждения и аресту недвижимого имущества и автомототранспортных средств, а также оказание государственных услуг при осуществлении нотариальных действий путем межведомственного электронного взаимодействия.
Также, настоящим постановлением утверждено Положение о порядке нотариального удостоверения сделок купли-продажи, мены и дарения недвижимого имущества с применением межведомственного электронного взаимодействия.
Установлено, что нотариальное удостоверение сделок купли-продажи, мены и дарения недвижимого имущества с применением межведомственного электронного взаимодействия будет осуществляться:
в городе Ташкенте – с 1 июля 2017 года;
по всей территории Республики Узбекистан – с 1 июля 2018 года.
Необходимо отметить, что в соответствии с законодательством при нотариальном удостоверении сделок купли-продажи, мены и дарения недвижимого имущества физические и юридические лица должны представить справки об отсутствии задолженности по налогам, коммунальным услугам и электрической энергии, а также сведение из кадастровой службы о принадлежности и составе зданий и сооружений. Сбор указанных справок занимает много времени граждан с посещением различных организаций. Для получения вышеуказанных справок гражданам необходимо представить соответствующим организациям документ, удостоверяющий личность, документ, подтверждающий право собственности (пользования) на помещение, выписку из домовой книги, акт обследования внутридомовой системы, акт обследования и показания прибора учета и т.п.
Настоящим постановлением Правительства исключена практика сбора гражданами бумажных справок об отсутствии задолженности по налогам, коммунальным услугам, электрической энергии, а также справку о принадлежности и составе зданий и сооружений. Взамен установлен механизм, предусматривающий получение нотариусами соответствующей информации через систему межведомственного электронного взаимодействия в режиме реального времени.
Кроме того, Министерству юстиции и с Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан проучено внести предложения по осуществлению электронных платежей при оплате государственной пошлины и иных плат, необходимых для совершения нотариальных действий, внедрить механизм обращения заявителем через Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан для подготовки проектов сделок, получения разъяснений о нотариальных действиях и предварительной записи на прием к нотариусу.