Ҳуқуқ-тартиботда замонавий технологиялар
Пойтахтимизда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш самарадорлигини янада оширишда замонавий технологиялар ролига бағишланган семинар бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги тизимида замонавий электрон тизимлар ва маълумотлар базасининг имкониятлари ва улардан фойдаланиш тажрибаси тақдим этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ходимлари, юртимизнинг барча ҳудудларидан ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш бўйича нозирлар ва журналистлар иштирок этди.
Маълумки, кўпчилик ҳуқуқбузарликлар ахлоқий меъёрларнинг бузилиши оқибатида содир этилади. Шундай экан, бугунги кунда жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга қаратилган профилактика тадбирларини мунтазам ўтказиш муҳим аҳамият касб этмоқда.
Олмазор тумани ички ишлар бошқармаси бошлиғи ўринбосари Ўктам Раҳматовнинг айтишича, бу борада аҳолининг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, вояга етмаганларнинг бўш вақтини тўғри ташкил этишда фаол қатнашадиган ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш нозирлари фаолияти алоҳида аҳамиятга эга. Ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш тизимини замонавий талабларга мувофиқ тарзда янада такомиллаштириш мақсадида 2014 йил 14 майда Ўзбекистон Республикасининг «Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисида»ги қонуни қабул қилинди. Унда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш тизимини ташкил этишда ягона ёндашувни белгилайдиган меъёрлар ва бу йўналишда ишлайдиган тузилмаларнинг ҳамкорлигига оид ҳуқуқий механизмлар белгилаб берилган.
Семинарда ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тизими самарадорлигини янада оширишда муҳим ўрин тутадиган замонавий ахборот-коммуникация технологияларини амалиётга жорий қилиш ва улардан самарали фойдаланиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, айни пайтда пойтахтимиз милиция таянч пунктларини бирлаштирадиган ягона электрон тармоқ яратилган. Ушбу дастурий таъминот саноқли сониялар ичида зарур маълумотга эга бўлиш, ёнида маълум бир ҳужжати бўлмаган кишиларнинг шахсини тезкор аниқлаш имконини беради. Ахборотлар базаси мунтазам равишда вазирлик ва идоралардан қабул қилинадиган янги маълумотлар билан бойитиб борилади.
Тадбирда юртимизнинг барча вилоятларидан келган ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш нозирлари пойтахтлик ҳамкасблари билан тажриба алмашди.

Современные технологии на страже правопорядка
В Ташкенте состоялся семинар, посвященный роли современных технологий в дальнейшем повышении эффективности профилактики правонарушений. В его ходе был представлен опыт использования и возможности современной электронной системы и баз данных, применяемых в системе Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие сотрудники МВД Узбекистана, инспектора по профилактике правонарушений из всех регионов страны и журналисты.
Как общепризнанно, в большинстве случаев правонарушениям предшествует антиобщественное поведение. Исходя из этого, повышается значение предупредительно-профилактических мероприятий, которые способны снизить уровень преступности и предотвратить многие правонарушения.
По словам заместителя начальника УВД Алмазарского района Уктама Рахматова, в этой работе особая роль отводится инспекторам по профилактике правонарушений, которые принимают активное участие в повышении правовой культуры населения, правильной организации свободного времени несовершеннолетних. В целях дальнейшего совершенствования системы профилактики правонарушений в соответствии с современными требованиями 14 мая 2014 года был принят Закон Республики Узбекистан «О профилактике правонарушений». В него вошли нормы, определяющие единый подход к организации системы профилактики правонарушений, закрепляющие правовые механизмы сотрудничества структур, работающих в этом направлении.
Особое внимание участников семинара привлекло внедрение и использование современных ИКТ, вносящих значительный вклад в дальнейшее повышение эффективности системы профилактики правонарушений. В частности, создана электронная сеть, соединившая опорные пункты милиции столицы. Программное обеспечение позволяет за считанные секунды получить всю необходимую информацию, дает возможность оперативно устанавливать личность человека, не имеющего при себе каких-либо документов. Базы данных постоянно пополняются новыми сведениями, получаемыми от министерств и ведомств.
На мероприятии инспектора по профилактике правонарушений из всех областей нашей республики обменялись мнениями и опытом со своими коллегами из столицы.