Қарши шаҳрида Абдулла Орипов ҳайкали ўрнатилади
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон халқ шоири, Ўзбекистон Қаҳрамони Абдулла Орипов ҳайкали, Абул-Муъийн Насафий зиёратгоҳи реконструкцияси лойиҳалари билан танишди.
Ўзбекистон халқ шоири, Ўзбекистон Қаҳрамони Абдулла Орипов ўзбек адабиётини янги босқичга кўтарган нодир истеъдод соҳиби эди. Унинг юксак бадиий, теран фалсафий шеърлари халқимиз кўнглидан чуқур жой олган. Драматик ва публицистик асарлари, достон ва таржималари адабиётимиз ривожига улкан ҳисса бўлиб қўшилган.
У истиқлол йилларида Ватанимиз озодлигини, халқимизнинг шаъни ва қадр-қимматини юксак маҳорат билан тараннум этган. Узоқ йиллар Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раҳбари сифатида ёш ижодкорларни тарбиялаш ва қўллаб-қувватлашга эътибор қаратган. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси депутати ва Сенати аъзоси сифатида ҳам самарали фаолият олиб борган.
Абдулла Орипов Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳиясининг муаллифи сифатида халқимиз қалбида мангу яшайди.
Қаҳрамон шоиримизнинг ҳайкали Қарши шаҳридаги Ўзбекистон кўчасида бунёд этилади. Бу ёшлар учун фахр ва ғурур тимсоли, маънавий тарбия манбаи бўлиб хизмат қилади.
Президентимиз ҳайкал лойиҳасини такомиллаштириш, бу ерда Абдулла Орипов номидаги мактаб ва унинг ижодига бағишланган музей ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Абул-Муъийн Насафий XI асрда яшаган, ислом маданияти ривожига улкан ҳисса қўшган алломалардан биридир. Буюк бобомизнинг илмий асарлари бугунги кун учун ҳам ғоят аҳамиятлидир.
Давлатимиз раҳбари бу қадамжони кенг ва обод зиёратгоҳга айлантириш, зиёратчиларга зарур шароитлар яратиш, бу масканда кутубхона ташкил этиш, аллома асарларини таржима қилиб, халқимизга етказиш бўйича тавсиялар берди.

A monument to Abdulla Oripov will be erected in Karshi
The Head of State reviewed the designs of a monument to the people’s poet, Hero of Uzbekistan Abdulla Oripov and reconstruction of the mausoleum of Abul-Muin-Nasafi.
Abdulla Oripov was a person of a unique talent, who has made a great contribution to the development of Uzbek national literature with his dramatic and non-fiction works, poems and translations. His highly artistic, philosophical poetry captured the heart of our people.
In the years of independence, the poet dedicated his talent to chanting the freedom of our homeland, the honor and dignity of our people. For many years as the head of the Union of Writers of Uzbekistan, he was engaged in education and support of young poets and writers. Besides, he worked successfully as a member of the parliament and member of the Senate of Oliy Majlis of Uzbekistan.
Abdulla Oripov, who wrote the lyrics of the National Anthem of the Republic of Uzbekistan, will live forever in the memory of our people.
The monument to the poet will be erected on a street in Karshi and will be a symbol of pride and inspiration to young people.
The President underlined the need to improve the design, to establish a school named after Abdulla Oripov and a museum, dedicated to his life and work.
Abul-Muin Nasafi was a great scholar of the XI century, who made a great contribution to the development of Islamic culture. Today his works have a high scientific value.
The President gave his recommendations for further improving the mausoleum, creating necessary conditions for the pilgrims, organizing a library and translations of the works of the scientist.