Қарши шаҳрида Абдулла Орипов ҳайкали ўрнатилади
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон халқ шоири, Ўзбекистон Қаҳрамони Абдулла Орипов ҳайкали, Абул-Муъийн Насафий зиёратгоҳи реконструкцияси лойиҳалари билан танишди.
Ўзбекистон халқ шоири, Ўзбекистон Қаҳрамони Абдулла Орипов ўзбек адабиётини янги босқичга кўтарган нодир истеъдод соҳиби эди. Унинг юксак бадиий, теран фалсафий шеърлари халқимиз кўнглидан чуқур жой олган. Драматик ва публицистик асарлари, достон ва таржималари адабиётимиз ривожига улкан ҳисса бўлиб қўшилган.
У истиқлол йилларида Ватанимиз озодлигини, халқимизнинг шаъни ва қадр-қимматини юксак маҳорат билан тараннум этган. Узоқ йиллар Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раҳбари сифатида ёш ижодкорларни тарбиялаш ва қўллаб-қувватлашга эътибор қаратган. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси депутати ва Сенати аъзоси сифатида ҳам самарали фаолият олиб борган.
Абдулла Орипов Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳиясининг муаллифи сифатида халқимиз қалбида мангу яшайди.
Қаҳрамон шоиримизнинг ҳайкали Қарши шаҳридаги Ўзбекистон кўчасида бунёд этилади. Бу ёшлар учун фахр ва ғурур тимсоли, маънавий тарбия манбаи бўлиб хизмат қилади.
Президентимиз ҳайкал лойиҳасини такомиллаштириш, бу ерда Абдулла Орипов номидаги мактаб ва унинг ижодига бағишланган музей ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Абул-Муъийн Насафий XI асрда яшаган, ислом маданияти ривожига улкан ҳисса қўшган алломалардан биридир. Буюк бобомизнинг илмий асарлари бугунги кун учун ҳам ғоят аҳамиятлидир.
Давлатимиз раҳбари бу қадамжони кенг ва обод зиёратгоҳга айлантириш, зиёратчиларга зарур шароитлар яратиш, бу масканда кутубхона ташкил этиш, аллома асарларини таржима қилиб, халқимизга етказиш бўйича тавсиялар берди.

В Карши будет установлен памятник Абдулле Орипову
Глава нашего государства ознакомился с проектами по установке памятника народному поэту, Герою Узбекистана Абдулле Орипову и реконструкции мавзолея Абул-Муина Насафи.
Абдулла Орипов был человеком уникального таланта, внесшим своими драматическими и публицистическими произведениями, поэмами и переводами огромный вклад в развитие узбекской национальной литературы. Его высокохудожественная, философская поэзия заняла прочное место в сердце нашего народа.
В годы независимости поэт посвятил свой талант воспеванию свободы нашей Родины, чести и достоинства народа. Долгие годы как руководитель Союза писателей Узбекистана он занимался воспитанием и поддержкой молодых поэтов и писателей. Кроме того, он плодотворно работал в качестве депутата парламента и члена Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Абдулла Орипов, написавший текст Государственного гимна Республики Узбекистан, будет вечно жить в памяти нашего народа.
Памятник поэту-герою будет установлен на улице Узбекистон в Карши и станет символом гордости и источником вдохновения для молодежи.
Глава нашего государства отметил необходимость усовершенствовать проект, открыть здесь школу имени Абдуллы Орипова и посвященный его жизни и творчеству музей.
Абул-Муин Насафи - великий ученый XI века, внесший огромный вклад в развитие исламской культуры. Его труды по сей день имеют высокую научную ценность.
Глава нашего государства дал рекомендации по дальнейшему благоустройству мавзолея, созданию необходимых условий для паломников, организации здесь библиотеки, переводу произведений ученого.