Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Қашқадарё вилоятига ташрифи давом этмоқда.
Давлатимиз раҳбари Қарши шаҳрида қурилаётган Республика ихтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт маркази ҳамда Республика ихтисослаштирилган кардиология маркази Қарши филиаллари лойиҳалари тақдимотида ҳам иштирок этди.
Соғлиқни сақлаш соҳасида амалга оширишимиз зарур бўлган ишларимиз кўп. Ихтисослаштирилган тиббиёт марказлари фаолиятида ҳам ечимини кутаётган масалалар анчагина. Мавжуд марказлар филиалларини вилоятларда ташкил этиш билан кўплаб масалаларга ечим топиш мумкин, деди Президентимиз.
Мамлакатимиздаги кардиология, жарроҳлик, кўз микрохирургияси, урология, терапия ва тиббий реабилитация, эндокринология, пульмонология ва фтизиатрия, акушерлик ва гинекология, дерматология ва венерология, педиатрия ва бошқа йўналишлардаги махсус илмий-амалий тиббиёт марказларида юқори сифатли хизмат кўрсатилмоқда.
Президентимиз ташаббуси билан аҳолига эндокринология соҳасида профилактика, диагностика ва даволаш ёрдами кўрсатишнинг замонавий тизими яратилгани халқимиз саломатлигини мустаҳкамлашга хизмат қилаётир. Соҳага илғор илм-фан ютуқлари жорий қилинаётгани натижасида гипофиз бези, қалқонсимон без хасталиклари, қандли диабет асоратлари туфайли келиб чиқадиган буйрак етишмовчиликлари ва бошқа оғир хасталиклар самарали даволанмоқда.
Республика ихтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт марказининг 150 ўринли Қарши филиалида йилига 700-800 жарроҳлик амалиёти ўтказилиши кўзда тутилмоқда. Диабетик нефропатия, умумий эндокринология ва диабетология, қалқонсимон без ва диабетик тўпиқ жарроҳлиги каби бўлимларни ўз ичига олган марказ энг сўнгги русумдаги тиббий ускуналар билан жиҳозланади.
Республика ихтисослаштирилган кардиология маркази Қарши филиалида клиник-биохимик лаборатория, автоклав, поликлиника, рентген-эндоваскуляр жарроҳлик бўлими, аритмология, артериал-гипертензия, юрак ишемик касалликлари, реабилитация, кардиожарроҳлик бўлимлари ташкил этилади. 120 ўринли марказ жорий йилнинг декабрь ойида фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
Президентимиз мазкур лойиҳалар билан танишар экан, бу марказларнинг ташкил этилишидан мақсад аҳолига янада кўпроқ қулайликлар яратиш, уларнинг соғлиғини ишончли ҳимоя қилиш эканини алоҳида таъкидлади. Бир нарсани эсдан чиқармаслик лозим: марказ ходимлари беморнинг келишини кутиши керак эмас, аҳоли орасида юриб профилактика ва тиббий маданиятни ошириш билан шуғулланиши лозим.
Давлатимиз раҳбари Қашқадарё вилояти юқумли касалликлар шифохонасининг янги биноси лойиҳаси билан танишди.
Бугунги кунда мазкур шифохона 1990 йилларда қурилган бинода жойлашган бўлиб, аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатишда бир қанча ноқулайликлар келтириб чиқармоқда. Энг сўнгги русумдаги тиббий ускуналар билан жиҳозланиши кутилаётган шифохонада вирусли гепатитнинг олдини олиш, диагностика ва даволаш ишлари олиб борилади.
Президентимиз аҳолининг тиббий маданиятини ошириш, маҳаллалар, таълим муассасаларида юқумли касалликларнинг олдини олиш бўйича кенг кўламли тушунтириш ишларини олиб бориш кераклигини алоҳида таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев вилоятда поликлиникалар, туман тиббиёт бирлашмалари фаолиятини такомиллаштириш, тез тиббий ёрдам хизматларини янгидан ташкил қилиш, қишлоқ врачлик пунктларини оптималлаштириш, тиббиётнинг турли йўналишлари бўйича марказлар ташкил этиш юзасидан кўрсатмалар берди.

Болезнь легче предупреждать, чем лечить
Глава нашего государства 25 февраля принял участие в презентации проектов по созданию Каршинских филиалов Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии в Карши и Республиканского специализированного центра кардиологии.
Нам предстоит еще многое сделать в сфере здравоохранения. Много проблем и в деятельности специализированных медицинских центров. Создание филиалов действующих центров в областях решит многие вопросы, сказал Президент нашей страны.
В нашей стране на высоком качественном уровне предоставляются услуги в специализированных научно-практических медицинских центрах кардиологии, хирургии, микрохирургии глаза, урологии, терапии и медицинской реабилитации, эндокринологии, пульмонологии и фтизиатрии, акушерства и гинекологии, дерматологии и венерологии, педиатрии и других направлениях.
Создание по инициативе Президента нашей страны современной системы предоставления населению помощи в области профилактики, диагностики и лечения эндокринных заболеваний способствует укреплению здоровья народа. В результате внедрения в сферу передовых достижений науки эффективно лечатся почечная недостаточность и другие тяжелые заболевания.
В 150-местном Каршинском филиале Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии предусмотрено проведение 700-800 хирургических операций в год. Медицинский центр, где откроются отделения диабетической нефропатии, общей эндокринологии и диабетологии, хирургии щитовидной железы и диабетической стопы, будет оснащен самым современным оборудованием.
В Каршинском филиале Республиканского специализированного центра кардиологии будут действовать клинико-биохимическая лаборатория, автоклав, рассчитанная на 100 посещений поликлиника, отделения рентген-эндоваскулярной хирургии, аритмологии, артериальной гипертензии, ишемических заболеваний сердца, реабилитации, кардиохирургии. 120-местный центр планируется сдать в эксплуатацию в декабре текущего года..
Знакомясь с проектами, Президент нашей страны особо отметил, что целью создания этих центров является расширение удобств для населения, надежная охрана здоровья людей. Нельзя забывать, что сотрудники центра должны не ожидать пациентов, а проводить среди населения профилактику и повышать медицинскую культуру.
Глава нашего государства ознакомился с проектом нового здания Кашкадарьинской областной больницы инфекционных заболеваний.
В настоящее время больница размещается в здании, построенном в 1990-х годах, в ней нет достаточных условий для предоставления населению качественных медицинских услуг. В новой клинике, которая будет оснащена самым современным медицинским оборудованием, будет вестись работа по предупреждению, диагностике и лечению вирусного гепатита.
Президент особо отметил необходимость проведения масштабной разъяснительной работы в целях повышения медицинской культуры населения, предупреждения распространения инфекционных заболеваний в махаллях и образовательных учреждениях.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по совершенствованию деятельности поликлиник, районных медицинских объединений, реорганизации службы скорой медицинской помощи, оптимизации сельских врачебных пунктов, созданию центров по различным направлениям медицины.