Депутатлар қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар
24 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Депутатлар фуқаролар, тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга, ишбилармонлик муҳитини яхшилашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Парламент қуйи палатаси мажлисининг кун тартибига киритилган масалалар сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракати депутатлар гуруҳининг, Қонунчилик палатаси қўмиталарининг мажлисларида вазирлик ва идоралар, фуқаролик жамияти институтларининг вакиллари иштирокида дастлабки тарзда муҳокама қилинган эди.
Депутатлар ўз ишларини Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 5 октябрда қабул қилинган «Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлаш, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилиш ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонини ижро этиш мақсадида ҳамда 2017 йилга мўлжалланган Солиқ ва бюджет сиёсати концепциясига мувофиқ ишлаб чиқилган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда муҳокама қилишдан бошладилар.
Таъкидланганидек, бугунги кунда жамият ва давлат ҳаётининг барча соҳаларини ислоҳ қилиш жараёни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди ҳамда ягона комплекc ҳужжат – 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида ўтказилмоқда. Иқтисодиётни ривожлантириш ва либераллаштириш алоҳида йўналиш сифатида белгиланган. Ривожланган иқтисодиёт барча бошқа соҳаларни такомиллаштиришнинг муҳим омили сифатида кўриб чиқилмоқда. Иқтисодиётни ривожлантириш учун мамлакатимизнинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш зарур эканлиги қайд этиб ўтилди, бунга эса молиявий ва солиққа доир масалаларни самарали ҳал этиш орқали эришилади.
Шу сабабли қонун лойиҳасида тўловга оид тартиб-интизомни, солиққа оид маслаҳатлар бериш соҳасида кўрсатиладиган хизматлар сифатини, хорижий инвестицияларга эга бўлган корхоналарнинг ҳуқуқлари ва улар фаолиятининг кафолатларини таъминлаш назарда тутилмоқда. Қонун лойиҳасини тайёрлаш чоғида амалда мавжуд бўлган муаммолар таҳлил этилди, Австрия, Германия, Италия каби давлатларнинг ҳамда МДҲдаги бир қатор мамлакатларнинг тажрибаси ўрганилиб, бу пировардида ҳужжатнинг сифатини яхшилаш имконини берди.
Ушбу қонуннинг қабул қилиниши тадбиркорлик соҳасини жадал ривожлантириш учун зарур шарт-шароитлар яратишга, солиққа оид маслаҳатлар бериш масалаларини ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солиш тизимини такомиллаштиришга хизмат қилади.
«Фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирларнинг қабул қилиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқилди. Қайд этиб ўтилганидек, ушбу қонуннинг қабул қилиниши Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 21 октябрдаги «Суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонида мавжуд бўлган нормаларнинг амалиётга татбиқ этилишини таъминлайди.
Қонун лойиҳасида Жиноят, Жиноят-процессуал, Фуқаролик- процессуал, Жиноят-ижроия кодексларига ва «Судлар тўғрисида»ги ҳамда «Прокуратура тўғрисида»ги қонунларга «Хабеас корпус» институтини қўллаш соҳасини янада кенгайтиришга, тергов устидан суд назоратини кучайтиришга қаратилган ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш назарда тутилмоқда.
Кўриб чиқилаётган қонун лойиҳасининг қабул қилиниши суд-ҳуқуқ тизимини янада демократлаштириш ва либераллаштириш, қонун устуворлигини таъминлаш билан бир қаторда суд, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ҳамда назорат қилувчи органлар фаолиятининг самарадорлиги ва, энг муҳими, аҳолининг одил судловга бўлган ишончи ортишига хизмат қилади. Фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш, жамиятда қонунийликни мустаҳкамлаш борасида айнан ана шу мезон асосий ҳисобланади.
– Фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш, суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилишни таъминлаш мамлакатимиз Президенти раҳбарлигида амалга оширилаётган давлат сиёсатининг устувор йўналиши ҳисобланади, – дейди Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси аъзоси Шуҳрат Мамажонов. – Киритилаётган ўзгартиш ва қўшимчаларга мувофиқ жиноий жазолар тизимига «мажбурий жамоат ишлари»нинг киритилиши муносабати билан қамоқ тариқасидаги жиноий жазо бекор қилинади. Жиноят содир этганликда гумон қилинаётган шахсларни ушлаб туриш, қамоққа олиш ва уй қамоғи тарзидаги эҳтиёт чораларини қўллаш, дастлабки тергов, шунингдек, фуқаролик иши бўйича суд қарорини назорат тартибида қайта кўриб чиқиш муддатлари қисқартирилмоқда.
Мазкур ҳуқуқий ҳужжатларни муҳокама қилиш чоғида барча сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракати депутатлар гуруҳи вакиллари сўзга чиқдилар ва қонун лойиҳалари биринчи ўқишда қабул қилинди.
Сўнгра депутатлар «Банкротлик тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунига кредиторлар ва қарздорларнинг суд орқали ҳимоя қилинишга бўлган ҳуқуқини таъминлашга қаратилган ўзгартишлар киритишни назарда тутувчи қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда кўриб чиқдилар. Бундан буён банкротлик тўғрисидаги ишда келишмовчиликларни кўриб чиқиш натижалари юзасидан суднинг апелляция инстанцияси чиқарган қарорлар қайта кўриб чиқилиши лозим, яъни юқори турувчи инстанцияларга судларнинг қарори устидан шикоят қилиниши мумкин.
Умуман олганда, бугунги кунда парламент қуйи палатасидаги қонун ижодкорлиги фаолияти жараёни назорат-таҳлил тадбирларининг, депутатлар томонидан ишларнинг ҳақиқий аҳволи ва аҳоли эҳтиёжларини жойларга чиқиб шахсан ўрганиш натижаларини ҳисобга олган ҳолда ташкил этилаётгани, бу эса Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида айниқса долзарб эканлиги таъкидланди.
Мажлис давомида депутатлар Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ваколатларига тааллуқли бошқа масалаларни ҳам кўриб чиқдилар.

Депутаты рассмотрели проекты законов
24 февраля состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на обеспечение гарантий надежной защиты прав и законных интересов граждан, субъектов предпринимательства, улучшение делового климата в стране.
Вопросы, включенные в повестку дня заседания нижней палаты парламента, предварительно были обсуждены на заседаниях фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана, комитетов Законодательной палаты с участием представителей министерств и ведомств, институтов гражданского общества.
Депутаты начали работу с обсуждения в первом чтении проекта Закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», разработанного во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2016 года «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата» и в соответствии с Концепцией налоговой и бюджетной политики на 2017 год.
Как отмечалось, на сегодняшний день процесс реформирования всех сфер жизнедеятельности общества и государства вышел на качественно новый уровень и проводится на основе единого комплексного документа – Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. В качестве отдельного направления обозначено развитие и либерализация экономики. Развитая экономика рассматривается в качестве катализатора совершенствования всех других сфер. Подчеркивалось, что для развития экономики необходимо повысить инвестиционную привлекательность страны, что достигается путем эффективного решения финансовых и налоговых вопросов.
В этой связи проектом закона предусматривается обеспечение платежной дисциплины, качества оказываемых услуг в области налогового консультирования, прав и гарантий деятельности предприятий с иностранными инвестициями. При подготовке законопроекта проанализированы существующие на практике проблемы, изучен опыт таких государств, как Австрия, Германия, Италия и ряда стран СНГ, что в конечном итоге позволило улучшить качество документа.
Принятие данного закона создаст необходимые условия для ускоренного развития предпринимательской деятельности, усовершенствования системы правового регулирования вопросов по налоговому консультированию.
В первом чтении также рассмотрен проект Закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием дополнительных мер по обеспечению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан». Как отмечалось, принятие данного закона обеспечит внедрение в практику норм, содержащихся в Указе Президента Республики Узбекистан от 21 октября 2016 года «О мерах по дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, усилению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан».
Законопроектом предусматривается внесение изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный, Гражданский процессуальный, Уголовно-исполнительный кодексы и в законы «О судах» и «О прокуратуре», направленных на дальнейшее расширение сферы применения института «Хабеас корпус», усиление судебного контроля за следствием.
Подчеркивалось, что с принятием этого закона наряду с дальнейшей демократизацией и либерализацией судебно-правовой системы, обеспечением верховенства закона повысится эффективность деятельности судебных, правоохранительных и контролирующих органов, и, самое главное, – доверие населения к правосудию. Именно этот критерий является главным в обеспечении прав, свобод и законных интересов граждан, укреплении законности в обществе.
- Основным приоритетом государственной политики, осуществляемой под руководством Президента страны в сфере дальнейшего реформирования судебно-правовой системы, является обеспечение надежной защиты прав и свобод граждан, - говорит член Комитета по законодательству и судебно-правовым вопросам Ш.Мамаджанов. - Согласно вносимым изменениям и дополнениям, уголовное наказание в виде ареста упраздняется в связи с введением в систему уголовных наказаний обязательных общественных работ. Сокращаются сроки задержания лиц, подозреваемых в совершении преступления, применения мер пресечения в виде содержания под стражей и домашнего ареста, предварительного следствия, а также пересмотра судебного решения по гражданскому делу в порядке надзора.
В ходе обсуждения данных правовых актов выступили представители всех фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана и приняли их в первом чтении.
Далее депутаты рассмотрели во втором чтении проект закона, предусматривающий внесение изменений в Закон Республики Узбекистан «О банкротстве», которые призваны обеспечить право на судебную защиту кредиторов и должников. Отныне решения, вынесенные апелляционной инстанцией суда по результатам рассмотрения разногласий в деле о банкротстве, подлежат пересмотру и соответственно могут быть обжалованы в вышестоящие инстанции.
В целом отмечалось, что сегодня процесс законотворческой деятельности в нижней палате парламента организуется с учетом результатов контрольно-аналитических мероприятий, личного изучения депутатами с выездом на места реального положения дел и потребностей населения, что особенно актуально в Год диалога с народом и интересов человека.
В ходе заседания депутаты также рассмотрели и другие вопросы, относящиеся к компетенции Законодательной палаты Олий Мажлиса.