Туркманистон Президенти билан телефон орқали мулоқот
2017 йил 14 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Гурбангули Бердимуҳамедовни Туркманистон Президенти сайловидаги юксак ғалабаси билан самимий табриклаб, давлат раҳбари лавозимидаги фаолиятида улкан муваффақиятлар тилади.
Мулоқотда сайлов натижалари Туркманистонда халқ фаровонлигини юксалтириш, мамлакатни изчил ривожлантириш борасида амалга оширилаётган чуқур ўйланган ижтимоий-сиёсий ва социал-иқтисодий ислоҳотларга туркман халқи юксак ишонч билдираётгани ва уларни тўлиқ қўллаб-қувватлаётганининг яна бир ёрқин ифодаси бўлгани қайд этилди.
Давлатлар раҳбарлари ўзаро муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболли йўналишларини муҳокама этиб, минтақавий ва халқаро сиёсатнинг муҳим жиҳатлари юзасидан фикр алмашдилар. Туркманистон фаол ташқи сиёсат юритаётгани ва Гурбангули Бердимуҳамедовнинг ташаббуслари халқаро майдонда муваффақиятли амалга оширилаётгани алоҳида таъкидланди.
Президентлар давлатлараро муносабатлар турли даражаларда сезиларли миқёсда фаоллашгани, ўзаро манфаатли ҳамкорлик кенгайиб бораётганини мамнуният билан қайд этдилар. Томонлар Ўзбекистон ва Туркманистон ҳукумат делегацияларининг амалий ташрифлари якунларини, шунингдек, икки мамлакат ҳудудлари даражасидаги ҳамкорликни ижобий баҳоладилар.
Давлат раҳбарлари икки қардош мамлакат ўртасида амалий ва очиқ мулоқотни жадал ривожлантиришдан манфаатдор эканликларини тасдиқлаб, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва маданий-гуманитар соҳалардаги алоқалар самарадорлигини янада ошириш учун мавжуд улкан салоҳиятни тўла ишга солишга тайёр эканини билдирдилар.
Мулоқот якунида Шавкат Мирзиёев Гурбангули Бердимуҳамедовга мустаҳкам соғлик ва масъулиятли давлат раҳбари лавозимида улкан ютуқлар, Туркманистон халқига тинчлик ва фаровонлик тилади.

On telephone conversation with the President of Turkmenistan
On 14 February 2017 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov .
The Head of our state cordially congratulated Gurbanguly Berdimuhamedov on his confident victory in the presidential elections and wished him great successes in this high public post.
It has been underlined that the results of the elections have been a new demonstration of the highest trust and full support by the Turkmen people of the deeply thought-out political and socio-economic reforms, being implemented in Turkmenistan and aimed at ensuring the growth of the well-being of the people, dynamic development and prosperity of the country.
During a conversation, the Heads of the two countries discussed the current state and prospective spheres of the bilateral cooperation, as well as exchanged views on key aspects of regional and international politics. Active promotion of the foreign policy course of Turkmeinistan and successful implementation of Gurbanguly Berdimuhamedov’s initiatives on the international arena has been particularly highlighted.
The Presidents have expressed satisfaction with significant intensification of inter-governmental contacts on different levels and expansion of mutually beneficial cooperation. The parties have positively appraised the results of the working visits of high-level governmental delegations of Uzbekistan and Turkmenistan as well as the interactions among regions of the two countries.
The Heads of state reaffirmed a mutual interest in dynamic development of a constructive and open dialogue between the two fraternal nations and expressed readiness to tap the existing substantial potential in order to foster productive ties in trade-economic, transport-communications and cultural-humanitarian spheres.
Concluding the conversation, Shavkat Mirziyoyev wished Gurbanguly Berdimuhamedov a strong health, well-being and new successes in his public post and peace and further prosperity to the people of Turkmenistan-.
The conversation was held in a traditionally warm and friendly atmosphere, characteristic of the dialogue of the leaders of our countries.