Шавкат Мирзиёев Шеробод туманида барпо этилаётган цемент заводи лойиҳаси билан танишди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Шеробод туманида “Олмалиқ кон-металлургия комбинати” акциядорлик жамияти томонидан барпо этилаётган цемент заводи қурилиши билан танишди.
Сурхондарё вилоятида иқтисодиётнинг етакчи тармоқларини модернизация ва диверсификация қилиш, саноат корхоналарини техник ва технологик янгилаш, янги ишлаб чиқариш қувватларини барпо этиш юзасидан қатор истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Вилоятда қурилиш кўлами кенгайгани, иқтисодиётнинг мазкур тармоғига бўлган эҳтиёж тобора ортиб бораётгани қурилиш материаллари ишлаб чиқарадиган янги корхоналар барпо этишни тақозо этмоқда.
Тумандаги “Вандоб” қишлоқ фуқаролар йиғини ҳудудида бунёд этиладиган цемент заводи воҳада қурилиш саноатини замон талаблари даражасида ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.
Лойиҳа қиймати 212,8 миллион доллар бўлган ушбу саноат корхонасида йилига 1,5 миллион тонна портландцемент ишлаб чиқариш кўзда тутилган. Корхона ишга тушгач, бу ерда мингдан зиёд янги иш ўрни яратилади. Маҳсулотнинг асосий қисми ички талабни қондиришга йўналтирилади.
Давлатимиз раҳбари ушбу завод нафақат вилоят, балки мамлакатимиз иқтисодиётида муҳим ўрин тутишини таъкидлади. Лойиҳачи ва қурувчилар билан суҳбатда қурилиш суръатларини жадаллаштириш, сифат ва муддатга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги қайд этилди.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом цементного завода, строящегося в Шерабадском районе
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом цементного завода, строящегося в Шерабадском районе акционерным обществом “Алмалыкский горно-металлургический комбинат”.
В Сурхандарьинской области реализуется ряд перспективных проектов по модернизации и диверсификации ведущих отраслей экономики области, техническому и технологическому обновлению промышленных предприятий, строительству новых производственных мощностей. Расширение масштабов строительства в области, дальнейший рост потребности в данной отрасли экономики требует возведения новых предприятий по производству строительных материалов.
Цементный завод, который будет построен на территории сельского схода граждан “Вандоб” данного района, будет иметь важное значение в развитии строительной отрасли в оазисе на уровне современных требований.
На данном промышленном предприятии с проектной стоимостью 212,8 миллиона долларов в год предусмотрено производство 1,5 миллиона тонн портландцемента. С пуском в строй предприятия здесь будет создано более тысячи новых рабочих мест. Основная часть продукции будет направлена на удовлетворение внутреннего спроса.
Глава нашего государства отметил, что новый завод займет важное место в экономике не только Сурхандарьинской области, но и всей страны. В беседе с проектировщиками и строителями была отмечена необходимость ускорения темпов строительства, при этом особое внимание надо уделить качеству выполняемых работ и своевременной сдаче объекта.