Шавкат Мирзиёев Шеробод туманида барпо этилаётган цемент заводи лойиҳаси билан танишди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Шеробод туманида “Олмалиқ кон-металлургия комбинати” акциядорлик жамияти томонидан барпо этилаётган цемент заводи қурилиши билан танишди.
Сурхондарё вилоятида иқтисодиётнинг етакчи тармоқларини модернизация ва диверсификация қилиш, саноат корхоналарини техник ва технологик янгилаш, янги ишлаб чиқариш қувватларини барпо этиш юзасидан қатор истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Вилоятда қурилиш кўлами кенгайгани, иқтисодиётнинг мазкур тармоғига бўлган эҳтиёж тобора ортиб бораётгани қурилиш материаллари ишлаб чиқарадиган янги корхоналар барпо этишни тақозо этмоқда.
Тумандаги “Вандоб” қишлоқ фуқаролар йиғини ҳудудида бунёд этиладиган цемент заводи воҳада қурилиш саноатини замон талаблари даражасида ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.
Лойиҳа қиймати 212,8 миллион доллар бўлган ушбу саноат корхонасида йилига 1,5 миллион тонна портландцемент ишлаб чиқариш кўзда тутилган. Корхона ишга тушгач, бу ерда мингдан зиёд янги иш ўрни яратилади. Маҳсулотнинг асосий қисми ички талабни қондиришга йўналтирилади.
Давлатимиз раҳбари ушбу завод нафақат вилоят, балки мамлакатимиз иқтисодиётида муҳим ўрин тутишини таъкидлади. Лойиҳачи ва қурувчилар билан суҳбатда қурилиш суръатларини жадаллаштириш, сифат ва муддатга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги қайд этилди.

Shavkat Mirziyoyev was presented a cement plant project under construction in Sherobod district
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was presented a project of a cement plant, being constructed in Sherobod district by “Almalik mining-metallurgical complex” JSC.
Numerous prospective projects are underway in Surkhandarya region on modernization and diversification of leading spheres of the region’s economy, technical and technological renovation of industrial enterprises, construction of new industrial capacities. Enhancement of scales of construction in the region, further demand increase in this sphere of the economy requires launch of new enterprises, manufacturing construction materials.
The cement plant, which will be built at the territory of “Vandob” village of this district, will have an important significance in the development of the construction sphere in the oasis on the level of contemporary standards.
This industrial enterprise with a project cost of 212,8 million US dollars is expected to produce 1,5 million tons of Portland cement annually. With commissioning of the enterprise, over a thousand new jobs will be created. The main portion of the production will be directed towards meeting the domestic demand.
The Head of State underlined that the new plant will have an important place in the economy of not only Surkhandarya region, but also the whole country. During the conversation with project designers and builders, the need to accelerate construction pace, while attaching a particular attention to the quality of works and timely commissioning of the plant, was accentuated.