Президентимиз Шеробод туманидаги замонавий уй-жой массивини бориб кўрди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Шеробод туманидаги “Ғуржак-1” массивида янгиланган намунавий лойиҳалар асосида барпо этилган уй-жойлар, бу ерда аҳоли учун яратилган шароитлар билан танишди.
Мамлакатимизда изчиллик билан амалга оширилаётган кенг кўламли бунёдкорлик ишлари халқимизга, аввало, фарзандларимизга ҳеч кимдан кам бўлмаган шарт-шароит яратишга қаратилган. Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 21 октябрдаги “2017-2021 йилларда қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар бўйича арзон уй-жойлар қуриш дастури тўғрисида”ги қарори бу борадаги ишларни янги босқичга кўтаришда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Мазкур қарорга мувофиқ Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида Сурхон воҳасида 1009 арзон ва замонавий уй-жой барпо этилаётир. Шеробод туманидаги “Ғуржак-1” массивида қисқа муддатда 32 хонадондан иборат 2 қаватли иккита, хўжалик иморатлари ва алоҳида ҳовлиси бўлган бир қаватли ўнта шинам уй бунёд этилиб, фойдаланишга топширилди.
Замонавий ва миллий меъморлик андозалари асосида қурилган янги массивда ижтимоий инфратузилма объектлари, сервис ва хизмат кўрсатиш шохобчалари бунёд этилган. Табиий газ, тоза ичимлик суви ва электр энергияси билан таъминланган.
Давлатимиз раҳбари ёш оила Ўктам Абдуллаев ва Малоҳат Жумаева хонадонида бўлиб, уларни янги уйга кўчиб ўтгани билан табриклади. 3 хонали уйнинг ҳовлисида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экиш учун томорқа бор.
Президентимиз янги уйда ёш оила бахтиёр ва фаровон яшаши учун яратилган қулайликлар билан қизиқди. Хонадон соҳибининг бувиси Каромат момо Абдуллаева кўркам, обод ва шинам уйларни олишда кенг имкониятлар яратилаётгани, бу ёш оилаларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг манфаатларини таъминлашга хизмат қилаётганини айтиб, Президентимизни дуо қилди.
Шавкат Мирзиёев 16 хонадондан иборат икки қаватли уйда яшаётган уй соҳиблари билан ҳам суҳбатлашди. Халқимизнинг тобора ўсиб бораётган талаб ва эҳтиёжларини қондириш, улар учун муносиб ҳаёт шароитлари яратиб бериш бугунги кундаги асосий вазифалардан эканини алоҳида қайд этди. Мутасадди раҳбарларга вилоятнинг қишлоқ массивларида аҳолига шаҳарлардагидан қолишмайдиган турмуш шароитлари яратиш, якка тартибда уй-жой қуриш кўламини янада кенгайтириш юзасидан тегишли тавсиялар берди.

Президент нашей страны осмотрел современный жилой массив в Шерабадском районе
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с современными домами, возведенными по обновленным проектам на массиве Гуржак-1 Шерабадского района, созданными здесь условиями для населения.
Последовательно осуществляемая в нашей стране широкомасштабная созидательная работа направлена на создание ни в чем и никому не уступающих условий для нашего народа, прежде всего подрастающего поколения. Постановление главы нашего государства "О Программе по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности на 2017-2021 годы" от 21 октября 2016 года служит важным руководством к действию в поднятии на новый уровень работы в этом направлении.
Согласно этому постановлению в Год диалога с народом и интересов человека в Сурхандарьинской области будут построены 1009 доступных и современных домов. На массиве Гуржак-1 в Шерабадском районе за короткие сроки построены и сданы в эксплуатацию 2 двухэтажных дома на 32 квартиры, 10 одноэтажных домов с хозяйственными постройками и отдельным двором.
На новом массиве, построенном на основе современных архитектурных решений и традиций национального зодчества, возведены объекты социальной инфраструктуры, пункты сервиса и услуг. Проложены газопроводная, водопроводная сеть, линии электропередачи.
Глава нашего государства побывал в доме молодой семьи Уктама Абдуллаева и Малохат Жумаевой, поздравил их с новосельем. Во дворе трехкомнатного дома имеется небольшой приусадебный участок для выращивания сельхозкультур.
Президент нашей страны поинтересовался условиями и удобствами для счастливой и комфортной жизни молодой семьи в новом доме. Бабушка хозяина дома Каромат-момо Абдуллаева, говоря о создаваемых широких возможностях для приобретения современных, комфортных домов, отметила, что это направлено на обеспечение интересов молодых семей, искренне поблагодарила и благословила руководителя нашей страны.
Шавкат Мирзиёев также побеседовал с новоселами двухэтажного дома на 16 квартир. Особо подчеркнул, что удовлетворение все более растущих потребностей населения, создание для них достойных условий сегодня является одной из главных задач. Глава нашего государства дал должностным лицам соответствующие рекомендации по созданию для сельчан условий, ни в чем не уступающих городским, дальнейшему расширению масштабов строительства индивидуального жилья на селе.