Президентимиз Шеробод туманидаги замонавий уй-жой массивини бориб кўрди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Шеробод туманидаги “Ғуржак-1” массивида янгиланган намунавий лойиҳалар асосида барпо этилган уй-жойлар, бу ерда аҳоли учун яратилган шароитлар билан танишди.
Мамлакатимизда изчиллик билан амалга оширилаётган кенг кўламли бунёдкорлик ишлари халқимизга, аввало, фарзандларимизга ҳеч кимдан кам бўлмаган шарт-шароит яратишга қаратилган. Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 21 октябрдаги “2017-2021 йилларда қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар бўйича арзон уй-жойлар қуриш дастури тўғрисида”ги қарори бу борадаги ишларни янги босқичга кўтаришда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Мазкур қарорга мувофиқ Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида Сурхон воҳасида 1009 арзон ва замонавий уй-жой барпо этилаётир. Шеробод туманидаги “Ғуржак-1” массивида қисқа муддатда 32 хонадондан иборат 2 қаватли иккита, хўжалик иморатлари ва алоҳида ҳовлиси бўлган бир қаватли ўнта шинам уй бунёд этилиб, фойдаланишга топширилди.
Замонавий ва миллий меъморлик андозалари асосида қурилган янги массивда ижтимоий инфратузилма объектлари, сервис ва хизмат кўрсатиш шохобчалари бунёд этилган. Табиий газ, тоза ичимлик суви ва электр энергияси билан таъминланган.
Давлатимиз раҳбари ёш оила Ўктам Абдуллаев ва Малоҳат Жумаева хонадонида бўлиб, уларни янги уйга кўчиб ўтгани билан табриклади. 3 хонали уйнинг ҳовлисида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экиш учун томорқа бор.
Президентимиз янги уйда ёш оила бахтиёр ва фаровон яшаши учун яратилган қулайликлар билан қизиқди. Хонадон соҳибининг бувиси Каромат момо Абдуллаева кўркам, обод ва шинам уйларни олишда кенг имкониятлар яратилаётгани, бу ёш оилаларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг манфаатларини таъминлашга хизмат қилаётганини айтиб, Президентимизни дуо қилди.
Шавкат Мирзиёев 16 хонадондан иборат икки қаватли уйда яшаётган уй соҳиблари билан ҳам суҳбатлашди. Халқимизнинг тобора ўсиб бораётган талаб ва эҳтиёжларини қондириш, улар учун муносиб ҳаёт шароитлари яратиб бериш бугунги кундаги асосий вазифалардан эканини алоҳида қайд этди. Мутасадди раҳбарларга вилоятнинг қишлоқ массивларида аҳолига шаҳарлардагидан қолишмайдиган турмуш шароитлари яратиш, якка тартибда уй-жой қуриш кўламини янада кенгайтириш юзасидан тегишли тавсиялар берди.

President of our country Shavkat Mirziyoyev visited modern houses, built on renewed designs in Gurjak-1 housing estate in Sherobod district and assessed the conditions, created for its residents.
Wide-scale creative works, carried out in our country, are targeted towards creating conditions for our people, primarily to all of our growing generation. The resolution of the Head of state “On the program of construction of affordable houses on renewed standard designs in rural areas in 2017-2021” dated 21 October 2016 serves as an important guide to action in elevating the works in this sphere to a new level.
In accordance with the resolution, 1009 affordable and modern houses will be built in Surkhandarya region in the Year of dialogue with people and human interests. 2 two-storey houses for 32 apartments, 10 single-storey houses with outbuildings and private courtyard have been constructed and commissioned in a short period in Gurjak-1 housing estate in Sherobod district.
The new housing estate, uniting contemporary architectural solutions and national traditions, boasts social infrastructure facilities and service points as well. The estate is connected to gas and water pipes as well as power.
Shavkat Mirziyoyev visited the house of a young family of Uktam Abdullaev and Malohat Jumaeva, congratulated them with a new home. The three-room house also has an adjoining small lot for growing plants and trees.
The President of our country took an interest in the conditions and conveniences for a happy and comfortable life of a young family in a new house. A grandmother of the house-owner Karomot-momo Abdullaeva, talking about the wide opportunities for acquiring modern, comfortable houses, underlined that this is aimed at ensuring the interests of young families and sincerely thanked the Head of state.
Shavkat Mirziyoyev also talked to new owners of the two-storey house for 16 apartments. He particularly highlighted that meeting the growing demands of the population, creating for them deserving conditions is one of the main tasks now. The Head of our state gave relevant recommendations to the officials on creating conditions for rural people, in no way inferior to urban conditions, further widening the scale of individual housing in rural areas.