Шавкат Мирзиёев: аҳолининг эҳтиёжи, талабидан келиб чиқиб бундай уйларни Тошкент шаҳрининг 10 туманида 10 тадан қуришни режалаштирмоқдамиз
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 3 февраль куни Сергели туманида бунёд этилаётган замонавий кўп қаватли уй-жойлар билан танишди.
Юртимиздаги тинчлик ва осойишталик, халқимизнинг фидокорона меҳнати туфайли мамлакатимиз ҳар томонлама ривожланмоқда. Барча шаҳару қишлоқларимизда кенг кўламли бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилиб, аҳолининг ҳаёт сифати йилдан-йилга юксалиб бормоқда.
Мустақиллигимиз меъмори Ислом Каримов ташаббуси билан аксарият шаҳарларимиз бош режа асосида қайта қурилди. Тошкент, Нукус, Урганч, Бухоро, Андижон, Фарғона, Наманган, Самарқанд, Қарши, Термиз ва бошқа шаҳарларнинг бугунги жамоли бунинг яққол тасдиғидир.
Сергели туманида 2016-2017 йиллар режасига асосан 4284 хонадондан иборат 102 замонавий кўп қаватли уй-жой қуриш ишлари амалга оширилмоқда. Мазкур йирик лойиҳа оилаларнинг турар жойга бўлган эҳтиёжини қондириш имконини яратади. Эътиборлиси, уйлар оилаларга имтиёзли ипотека кредити орқали берилади.
Ватанимиз мустақиллигининг 26 йиллиги арафасида ушбу уй-жойнинг 66 тасини фойдаланишга топшириш кўзда тутилган. Шунингдек, таълим муассасалари, кичик бизнес ва тадбиркорлик субъектлари, аҳолига маиший хизмат кўрсатиш шаҳобчалари ҳам барпо этилади.
Асосий мақсадимиз одамларга қулайлик яратиш, уларнинг турмуш фаровонлигини юксалтириш, деди Президентимиз. Мазкур уй-жойлар тақсимотида адолат мезонига қатъий риоя этилиши керак. Шунда халқимизнинг кайфияти яхши, ҳаётдан рози бўлади. Эртанги кунга ишончи ортади. Аҳолининг эҳтиёжи, талабидан келиб чиқиб бундай уйларни Тошкент шаҳрининг 10 туманида 10 тадан қуришни режалаштирмоқдамиз.
Президентимиз мутасадди раҳбарлар ва мутахассисларга мазкур иншоотларни бугунги кун талабларига тўла жавоб берадиган пухта лойиҳалар асосида қуриш, уларни энг замонавий инфратузилмалар билан таъминлаш бўйича зарур тавсиялар берди.

По пути дальнейшего повышения благосостояния народа
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 3 февраля ознакомился с ходом строительства современных многоэтажных домов в Сергелийском районе.
Благодаря царящим в нашей стране миру и спокойствию, самоотверженному труду нашего народа Узбекистан всесторонне развивается. Во всех городах и селах осуществляется широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа, с каждым годом повышается качество жизни населения.
По инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова многие города были благоустроены в соответствии с генеральными планами. Об этом свидетельствует нынешний современный облик Ташкента, Нукуса, Ургенча, Бухары, Андижана, Ферганы, Намангана, Самарканда, Карши, Термеза и других городов.
В соответствии с планом на 2016-2017 годы в Сергелийском районе столицы ведется строительство 102 современных многоэтажных домов на 4284 квартиры. Этот крупный проект позволит удовлетворить потребность в жилье многих тысяч семей. Самое важное, что жилье будет предоставляться на основе льготных ипотечных кредитов.
В преддверии 26-летия независимости нашей Родины намечено сдать в эксплуатацию 66 таких домов. Рядом с ними появятся также образовательные учреждения, субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства, пункты бытового обслуживания.
Наша основная цель - создание удобств для людей, повышение их благополучия, сказал Президент нашей страны. При распределении этих домов необходимо строго соблюдать принципы справедливости. Только тогда наш народ будет доволен нами, укрепится его уверенность в завтрашнем дне. Исходя из потребности населения планируется построить еще по 10 таких домов во всех районах Ташкента.
Глава нашего государства дал ответственным руководителям и специалистам рекомендации по строительству домов в полном соответствии с современными требованиями, обеспечению их самой развитой инфраструктурой.