Ўзбекистон Президенти Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 февраль куни Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэммни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлаб, АҚШ етакчи компаниялари вакиллари делегациясининг ташрифи ва ҳамкорликда бизнес-форум ўтказилгани томонларнинг Ўзбекистон билан Америка Қўшма Штатлари ўртасида ўзаро фойдали савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдорлиги ва интилиши ортиб бораётганидан далолат беришини таъкидлади.
Йигирма йилдан кўпроқ вақт аввал ташкил этилган Америка – Ўзбекистон савдо палатаси бугун иқтисодиётнинг турли тармоқларида қўшма дастур ҳамда лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва амалга оширишнинг муҳим механизмига, икки давлат ишбилармон доиралари ўртасида ишончли кўприкка айланди.
Айни пайтда АҚШнинг «Boeing», «General Motors», «General Electric», «CNH Industrial», «Hyatt», «Hilton» ва бошқа кўплаб жаҳонга машҳур компаниялари мамлакатимизда муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Ўтган йили ушбу компаниялар билан ишлаб чиқилган ва амалга оширилган қўшма лойиҳалар самарасида ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 70 фоизга ошди ва 454 миллион долларга етди.
Мамлакатимизда Америка Қўшма Штатлари капитали иштирокида ташкил этилган 164 корхона фаолият кўрсатмоқда. Ўзбекистон иқтисодиётига жалб этилган АҚШ инвестициялари ҳажми 1 миллиард доллардан ошди.
Давлатимиз раҳбари ва Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раиси ўртасида бўлиб ўтган музокарада савдо-иқтисодий, инвестиция, технология, инновация ва таълим соҳаларида узоқ муддатли ҳамда кенг кўламли ҳамкорликни янада ривожлантириш хусусида фикр алмашилди.
Иқтисодиётнинг агросаноат комплекси, электротехника, фармацевтика ва бошқа тармоқларида АҚШнинг етакчи ташкилот ва компаниялари тажрибаси, тўғридан-тўғри инвестициялари ва замонавий технологик ютуқлари асосида амалга ошириладиган истиқболли лойиҳалар муҳокама этилди.
Халқаро стандартларга мувофиқ юқори малакали мутахассислар тайёрлаш борасида изчил ҳамкорликни йўлга қўйиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзаро муносабатларни, аввало, иқтисодиёт соҳасида мустаҳкамлашга қаратилган ҳамкорликнинг янги механизмларини ишлаб чиқиш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раиси давлатимиз раҳбарига самимий қабул ва икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида шериклик муносабатларини қўллаб-қувватлаётгани, шунингдек, Ўзбекистон бозорида АҚШ компаниялари иштирокини кенгайтириш учун яратилган қулай шароитлар учун миннатдорлик билдирди.
Кэролин Лэмм Америка – Ўзбекистон савдо палатасининг барча вакиллари Ўзбекистон билан ҳамкорликда қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга оширишда фаол иштирок этишга тайёр эканини тасдиқлади.

Shavkat Mirziyoyev received chairperson of American-Uzbekistan chamber of commerce
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Carolyn Lamm, Chairperson of the Board of the American-Uzbekistan Chamber of Commerce, on 1 February.
The head of our state, warmly greeting the guest, underlined that the visit of a large delegation of leading US companies and holding of a joint business forum is a confirmation of a growing mutual interest and endeavour to develop a beneficial trade-economic and investment cooperation between Uzbekistan and the US.
The American-Uzbekistan Chamber of Commerce, established over twenty years ago, is an important mechanism for supporting and pushing forward joint programs and projects in different spheres of the economy and has turned into a reliable bridge between the business circles of the two countries.
At present, world-known American companies such as Boeing, General Motors, General Electric, CNH Industrial, Hyatt, Hilton and many other others have successful businesses in Uzbekistan.
Only last year, the mutual trade turnover increased by 70 per cent and reached 454 million US dollars thanks to development and implementation of joint projects with the mentioned companies.
Nowadays, 164 enterprises with American capital operate in Uzbekistan, the volume of US investments into the economy of Uzbekistan has exceeded 1 bln. US dollars.
During the negotiations between the Head of our state and the Chair of the American-Uzbekistan chamber of commerce, the issues of further enhancing the long-term and full-scale cooperation in trade-economic, investment, technological, innovation and educational spheres were reviewed.
The parties discussed prospective projects in different spheres of the economy- agro-industrial complex, electrical engineering, pharmaceuticals and other spheres through attracting advanced experience, direct investments and modern technological achievements of leading American organizations and companies.
A particular attention was paid to the issues of organizing systemic interaction in the sphere of training highly qualified specialists in line with international standards.
The issues of creating new mechanisms of cooperation, targeted at strengthening bilateral relations, primarily, in the economic sphere were considered.
Carolyn Lamm expressed a sincere gratitude to the Head of our state for the warm welcome and the support in developing partnership relations between the business circles of the two countries, as well as created favourable conditions to enhance presence of American companies in the Uzbek market.
Carolyn Lamm also corroborated the willingness of all representatives of the American-Uzbekistan chamber of commerce to actively participate in implementing joint cooperation programs and projects with Uzbekistan.