Ўзбекистон ва Чехия: хамкорликни ривожлантириш истиқболлари
Жорий йилнинг 31 январь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Чехия Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ярослав Сиро билан учрашув бўлиб ўтди.
Мулоқот чоғида таъкидланганидек, 1993 йил 1 январ куни ўрнатилган дипломатик алоқалардан сўнг Ўзбекистон ва Чехия ўртасидаги муносабатлар турли соҳаларда босқичма-босқич мустаҳкамланиб бормоқда.
2007 йилдан буён Чехия Республикаси депутатлар палатасида “Чехия – Жанубий Кавказ ва Марказий Осиё мамлакатлари» дўстлик гуруҳи фаолият олиб боради. Парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлаш ва сиёсий мулоқотларни қўллаб-қувватлаш мазкур гуруҳнинг асосий вазифаси ҳисобланади.
Учрашувда меҳмонга Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, унинг қўмиталари, фракциялари ва депутатлик гуруҳи фаолияти ҳақида маълумотлар берилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов айтиб ўтганидек, Ўзбекистон ва Чехия парламент делегациялари хамкорлик масалалари юзасидан доимий учрашиб турадилар, тажриба алмашадилар, шунингдек, турли хил халқаро тадбирларда иштирок этадилар.
Ўз навбатида, Ярослав Сиро Ўзбекистон Марказий Осиёда муҳим давлат ва Чехиянинг минтақадаги асосий ҳамкорларидан эканини таъкидлади. “Мазкур учрашув мамлакат раҳбарияти ва олий қонунчилик органининг келажакда Ўзбекистон–Чехия муносабатларини хусусан, парламентлараро алоқаларни фаоллаштириш ва изчиллигини таъминлашга юқори эътибор қаратилмоқда. Бу эса ўз навбатида икки томонлама муносабатларни янада кенгайтиришда ўзаро тушунишни чуқурлаштириш ва ижобий муҳитни шакллантиришга хизмат қилади”, — деди Ярослав Сиро.

Узбекистан и Чехия: перспективы развития сотрудничества
В Законодательной палате Олий Мажлиса 31 января 2017 года состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Чешской Республики Ярослав Сиро.
В ходе встречи отмечалось, что с начала установления 1 января 1993 года дипломатических отношений последовательно укрепляются связи между Узбекистаном и Чехией по различным направлениям.
С 2007 года в Палате депутатов Чешской Республики функционирует Группа дружбы «Чехия – страны Южного Кавказа и ЦА», основной задачей которой является укрепление межпарламентских связей и поддержание политического диалога.
На встрече гостям представлена информация о деятельности Законодательной палаты Олий Мажлиса, ее комитетов, фракций и депутатских групп.
Как отметил Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нурдинжон Исмаилов, парламентские делегации Узбекистана и Чехии на регулярной основе встречаются для обсуждения вопросов сотрудничества, обмениваются опытом, а также участвуют в различных международных мероприятиях.
В свою очередь, чешской стороной подчеркивалось, что Узбекистан является ключевым государством в Центральной Азии и главным партнером Чехии в регионе. «Настоящая встреча свидетельствует о высоком внимании руководства страны и высшего законодательного органа вопросам дальнейшей активизации и интенсификации узбекско-чешских отношений, включая межпарламентские контакты, которые призваны способствовать углублению взаимопонимания и формированию благоприятного климата для дальнейшего расширения двусторонних отношений», – сказал Ярослав Сиро.