Ислом Каримов таваллуди куни мамлакатимиз бўйлаб кенг нишонланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 январь – Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллуди куни муносабати билан Самарқандга ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари Ислом Каримов қабрини зиёрат қилди. Қуръон тиловат қилинди.
Самарқанд дунёга машҳур, кўпчилик бир кўришни орзу қиладиган Регистон, Бибихоним, Шоҳи Зинда, Ҳазрати Хизр зиёратгоҳлари қаторида бугун Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, мустақиллигимиз асосчиси Ислом Каримов мангу қўним топган маскан сифатида ҳам эътироф этилмоқда.
Зиёратчилар қадами узилмайдиган бу жой бугун табаррук масканга айланган. Мамлакатимизнинг турли ҳудудларидан келаётган юртдошларимиз Ислом Каримов хотирасини ёд этиб, у кишининг Ватан, халқ олдидаги эзгу ишларини эсга олмоқда.
Биринчи Президентимизнинг ташаббуси билан мамлакатимизда кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Самарқанд вилояти ҳар томонлама обод қилиниб, бутун жаҳондан келадиган меҳмон ва сайёҳларнинг ҳавасини тортмоқда. Имом Бухорий мажмуасида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари, бундай муқаддас қадамжоларнинг янада обод бўлгани кўпгина мусулмон мамлакатлари давлат арбоблари ва жамоатчилиги, минглаб зиёратчиларнинг юксак эътибори ва ҳурматига сазовор бўлмоқда.
Бу хайрли ишлар бугун Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида тизимли равишда давом этирилмоқда.
Шу маънода давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 25 январдаги "Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида"ги қарори халқимиз кўнглидаги ниятнинг ёрқин ифодаси бўлди. Қарорда Биринчи Президентимиз Ислом Каримов номини абадийлаштириш мақсадида юртимизнинг бир қанча диққатга сазовор жойларига Буюк Йўлбошчимизнинг номини бериш, Тошкент, Самарқанд, Қарши шаҳарларида у кишининг ҳайкалини ўрнатиш белгилаб қўйилган. 30 январь Ислом Каримов таваллуди куни муносабати билан мамлакатимиздаги таълим муассасалари, ҳарбий қисмлар, меҳнат жамоалари ва маҳаллаларда турли маданий-маърифий тадбирлар, хотира кечалари ўтказилаётир.
Бу тадбирларда Ислом Каримовнинг серқирра сиёсий фаолияти, олижаноб инсоний фазилатлари билан Ватанимизнинг кўп асрлик тарихида ўчмас из қолдиргани, нафақат Ўзбекистон, балки жаҳон миқёсида катта ҳурмат ва обрў-эътиборга сазовор бўлган улкан шахс ва арбоб сифатида танилгани эътироф этилмоқда.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллуди санаси – 30 январь куни пойтахтимиз Тошкентда, Қорақалпоғистон Республикаси ва барча вилоятларда эҳсон берилди. Самарқанд ва Тошкентдаги маросимларда Президентимиз Шавкат Мирзиёев иштирок этди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited Samarkand on 30 January on the occasion of the birthday of First President of our country Islam Karimov.
The Head of our state paid a tribute of respect to the memory of Islam Karimov at his burial place. The Quran verses were recited.
Currently, Samarkand is being acknowledged as the city, where, along with world-famous, must-see Registan, Bibikhonim, Shakhi zinda, Khazrati Khirzr sites, the eternal resting place of the First President of the Republic of Uzbekistan, the founder of our independence Islam Karimov is located.
Nowadays this place is turned into a revered site with non-stop flow of visitors. Our compatriots, arriving from different parts of the country, are paying a tribute of respect to the memory of Islam Karimov and remembering his noble deeds for the sake of the Motherland and the people.
Under the initiative of the First President, wide-scale works were accomplished in our country. Samarkand region, having undergone remarkable restoration and improvements, is attracting the interest of guests and tourists from all over the world. The creative efforts at the Imam Bukhari complex has received favorable feedback, attention and respect of many statespersons and public figures of the Islamic countries, thousands of visitors.
These noble deeds are continued steadily under the guidance President Shavkat Mirziyoyev.
In this regard, the resolution of President Shavkat Mirziyoyev “On perpetuation of the memory of First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov” on 25 January 2017 was a vivid demonstration of the wish of our people. The resolution envisages naming different sites in our country after our Great Leader, installing his monuments in Tashkent, Samarkand and Karshi cities. On the occasion of 30 January- the birthday of Islam Karimov, commemoration events are being held at educational institutions, military units, labor collectives and communities.
On the same day, the capital Tashkent, the Republic of Karakalpakstan and all regions have hosted charitable plov ceremonies. President Shavkat Mirziyoyev attended the events in Samarkand and Tashkent.