Ислом Каримов таваллуди куни мамлакатимиз бўйлаб кенг нишонланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 январь – Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллуди куни муносабати билан Самарқандга ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари Ислом Каримов қабрини зиёрат қилди. Қуръон тиловат қилинди.
Самарқанд дунёга машҳур, кўпчилик бир кўришни орзу қиладиган Регистон, Бибихоним, Шоҳи Зинда, Ҳазрати Хизр зиёратгоҳлари қаторида бугун Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, мустақиллигимиз асосчиси Ислом Каримов мангу қўним топган маскан сифатида ҳам эътироф этилмоқда.
Зиёратчилар қадами узилмайдиган бу жой бугун табаррук масканга айланган. Мамлакатимизнинг турли ҳудудларидан келаётган юртдошларимиз Ислом Каримов хотирасини ёд этиб, у кишининг Ватан, халқ олдидаги эзгу ишларини эсга олмоқда.
Биринчи Президентимизнинг ташаббуси билан мамлакатимизда кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Самарқанд вилояти ҳар томонлама обод қилиниб, бутун жаҳондан келадиган меҳмон ва сайёҳларнинг ҳавасини тортмоқда. Имом Бухорий мажмуасида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари, бундай муқаддас қадамжоларнинг янада обод бўлгани кўпгина мусулмон мамлакатлари давлат арбоблари ва жамоатчилиги, минглаб зиёратчиларнинг юксак эътибори ва ҳурматига сазовор бўлмоқда.
Бу хайрли ишлар бугун Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида тизимли равишда давом этирилмоқда.
Шу маънода давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 25 январдаги "Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида"ги қарори халқимиз кўнглидаги ниятнинг ёрқин ифодаси бўлди. Қарорда Биринчи Президентимиз Ислом Каримов номини абадийлаштириш мақсадида юртимизнинг бир қанча диққатга сазовор жойларига Буюк Йўлбошчимизнинг номини бериш, Тошкент, Самарқанд, Қарши шаҳарларида у кишининг ҳайкалини ўрнатиш белгилаб қўйилган. 30 январь Ислом Каримов таваллуди куни муносабати билан мамлакатимиздаги таълим муассасалари, ҳарбий қисмлар, меҳнат жамоалари ва маҳаллаларда турли маданий-маърифий тадбирлар, хотира кечалари ўтказилаётир.
Бу тадбирларда Ислом Каримовнинг серқирра сиёсий фаолияти, олижаноб инсоний фазилатлари билан Ватанимизнинг кўп асрлик тарихида ўчмас из қолдиргани, нафақат Ўзбекистон, балки жаҳон миқёсида катта ҳурмат ва обрў-эътиборга сазовор бўлган улкан шахс ва арбоб сифатида танилгани эътироф этилмоқда.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллуди санаси – 30 январь куни пойтахтимиз Тошкентда, Қорақалпоғистон Республикаси ва барча вилоятларда эҳсон берилди. Самарқанд ва Тошкентдаги маросимларда Президентимиз Шавкат Мирзиёев иштирок этди.

День рождения Ислама Каримова широко отмечается по всей нашей стране
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 января посетил Самарканд в связи с днем рождения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
Глава нашего государства посетил место упокоения Ислама Каримова и возложил цветы.
В Самарканде много известных всему миру достопримечательностей, таких, как Регистан, мавзолей Амира Темура, мечеть Бибиханум, комплексы Шахи-Зинда, Хазрати Хизр и другие. Сегодня этот город также известен как место упокоения Первого Президента Республики Узбекистан, основателя нашей независимости Ислама Каримова.
Это место, куда каждый день приходят люди почтить светлую память великого государственного и политического деятеля, сегодня стало священным местом поклонения. Соотечественники из всех регионов нашей страны, зарубежные государственные и общественные деятели, иностранные туристы отдают здесь дань уважения памяти Ислама Каримова, вспоминают его благородные дела во имя великого будущего Узбекистана, благополучия нашего народа.
По инициативе Первого Президента Узбекистана в стране была осуществлена широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа. Была всесторонне благоустроена и Самаркандская область, что вызывает восхищение у гостей и туристов со всего мира.
Сегодня такая благородная работа последовательно продолжается под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева.
В этом смысле постановление главы нашего государства Шавката Мирзиёева "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года стало ярким воплощением волеизъявления всего нашего народа. В соответствии с этим постановлением в связи с 30 января - днем рождения Ислама Каримова в образовательных учреждениях, воинских частях, трудовых коллективах и махаллях нашей страны проводятся различные культурно-просветительские мероприятия.
На этих мероприятиях говорится о том, что Ислам Каримов своей многогранной государственной деятельностью, благородными человеческими качествами оставил неизгладимый след в истории нашей Родины. Яркая, выдающаяся личность, государственный и политический деятель, он пользовался огромным уважением и авторитетом не только в Узбекистане, но и во всем мире.
День рождения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова – 30 января широко отмечается в Ташкенте, Республике Каракалпакстан и во всех областях. В мероприятиях в Самарканде и Ташкенте принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.