Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримов таваллуд топган сана муносабати билан тантанали йиғилиш бўлиб ўтди. Унда депутатлар, парламентнинг қуйи палатаси  девони ходимлари, жамоатчилик, фуқаролик жамияти институтлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Йиғилиш чоғида сўзга чиққанлар таъкидлаганидек, Ўзбекистон халқи миллий мустақиллигимизнинг 25 йили давомида мамлакатимизда эришилган улкан ютуқларни  Биринчи Президентимиз Ислом Абдуғаниевич Каримов номи билан бевосита боғлайди. Тақдир унга ўзбек давлатчилигининг асосчиси, миллатнинг отаси бўлишдек тарихий ролни бажаришни, ўтиш даврининг мураккаб шароитларида давлатимизни ижтимоий-иқтисодий, сиёсий, ҳуқуқий ва маънавий ривожлантиришнинг асосий муаммоларини ҳал этишни насиб этди.
Мамлакатимизни ислоҳ қилиш ва демократлаштириш жараёнлари муқаррар ва изчил тус олганлиги, амалга оширилган ислоҳотлар натижасида инсоннинг ўзи ўзгарганлиги, унинг сиёсий ва фуқаролик фаоллиги, онги, теварак атрофдаги барча воқеаларга алоқадорлик туйғуси ўсганлиги, ва ниҳоят, унинг мамлакатимиз келажагига бўлган ишончи ошганлиги давлатчилигимизни қарор топтиришнинг мураккаб тарихий даврида И.А.Каримовнинг мамлакатга раҳбарлиги даврида эришилган энг асосий натижалардан бири бўлди. Моҳиятига кўра, айнан ана шу ўзгаришлар, кишилар онгидаги ва бутун жамиятимиздаги ўзгаришлар мамлакатимизнинг тараққиёт ҳамда юксалиш йўлидан илгарилашини таъминлайдиган қудратли ҳаракатлантирувчи кучга айланди.
Ўзбек давлатчилигининг асосчиси мамлакатимиз сиёсий тизимини ривожлантиришга ҳам улкан ҳисса қўшди. У демократия принципларининг амалга оширилишини таъминлаб, кўп партиялиликни, сиёсий ғоялар ва нуқтаи назарлар рақобатини ривожлантиришнинг изчил тарафдори бўлди.
Миллий парламент тизимининг қарор топиши ва ривожланиши ҳам И.А.Каримов номи билан узвий боғлиқдир. Мамлакатимиз Раҳбарининг
2005 йил 27 январда бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг биринчи мажлисида айтган қуйидаги сўзлари ҳам айни ҳақиқатдир: “Парламент – бу жамият ҳаёти ёрқин акс этадиган кўзгудир. Бинобарин, жамиятимиздаги мавжуд интилишлар, фикрлар ва қарашлар парламент баҳси мунозараларида ўз аксини топмоғи лозим. Фақат ана шундагина парламент халқимизнинг барча орзу-истаклари ва хоҳиш-иродасини, унинг барча эзгу мақсадларини  ҳаётга татбиқ этади. Фақат ана шундагина одамлар бундай қонунчилик ҳокимиятига ишона бошлайдилар”.
Мамлакатимиз Биринчи Президентининг миллий қонунчилигимиз қарор топиши ва ривожланишига қўшган ҳиссаси беқиёсдир. У демократик талабларга ва халқаро мезонларга тўлиқ жавоб берадиган Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг ҳақли равишда муаллифи ҳисобланади ва Конституция ҳаётга татбиқ этилишининг ҳақиқий кафолатчиси бўлди.
Биринчи Президентимиз томонидан 2010  йилда таклиф этилган “Мамлакатимизда демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштириш ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепцияси” таркибининг ўзидагина ижтимоий ҳаётни демократлаштириш ҳамда либераллаштиришни таъминловчи 40 дан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш ташаббуси илгари сурилган.
И.А.Каримов ўзининг серқирра сиёсий фаолияти ва олижаноб инсоний фазилатлари билан Ватанимизнинг кўп асрлик тарихида ўчмас из қолдирди. У ёрқин, буюк шахс ва давлат арбоби сифатида нафақат Ўзбекистонда, балки жаҳон ҳамжамиятида ҳам юксак ҳурмат ва обрў-эътиборга сазовор бўлди ва бундан кейин ҳам шундай бўлиб қолади.
Йиғилишда таъкидландики, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президентининг хотирасини абадийлаштириш ишига ўз ҳиссасини тизимли асосда қўшиб боради, Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг муқаддас Ватанимиз тарихида тутган ролини ўрганиш ва кенг жамоатчиликка етказиш борасидаги фаолиятини давом эттиради.

Дань памяти основателю национального парламента
В Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось торжественное заседание, посвященное празднованию дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова. В мероприятии приняли участие депутаты, работники аппарата парламента, представители общественности, институтов гражданского общества, средств массовой информации и др.
Выступавшими в ходе заседания отмечалось, что народ Узбекистана неразрывно связывает огромные достижения страны за 25 лет национальной независимости с именем и деятельностью Первого Президента Ислама Абдуганиевича Каримова. Судьбой ему было предначертано сыграть историческую роль «отца-основателя» современной узбекской государственности, призванного в сложных условиях переходного периода решать назревшие проблемы социально-экономического, политического, государственно-правового и духовного развития нашего государства.
Одним из главных результатов деятельности И.А. Каримова в качестве руководителя страны в непростой исторический период становления государственности можно назвать то, что – процессы реформирования и демократизации приобрели бесповоротный, необратимый и последовательный характер. В результате осуществленных реформ изменился человек, выросла его политическая и гражданская активность, сознание, сопричастность ко всему, что происходит вокруг него, и, наконец, его вера в будущее страны. По сути дела, именно эти изменения, эти перемены в сознании людей и всего нашего общества стали сегодня той мощной силой, которая обеспечивает движение страны по пути прогресса и процветания.
Огромный вклад основатель узбекской государственности внес и в развитие политической системы нашей страны. Обеспечивая реализацию принципов демократии, он выступал за последовательное развитие многопартийности, конкуренции политических идей и взглядов.
С именем И.А. Каримова неразрывно связано становление и развитие национальной парламентской системы. Участниками мероприятия не раз вспоминались слова руководителя нашей страны, сказанные им на первом заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан 27 января 2005 года: «Парламент это зеркало, в котором ярко отражается жизнь общества. Следовательно, существующие в обществе стремления, мысли и взгляды должны найти свое отражение в обсуждениях парламентской полемике. Только тогда парламент воплотит в жизнь все пожелания и волю народа, все его сокровенные мечты. Только после этого люди начнут верить в такую законодательную власть».
Особо подчеркнут неоценимый вклад Первого Президента страны в становление и развитие национального законодательства. В частности, отмечалось, что он по праву является автором Конституции Республики Узбекистан, полностью отвечающей демократическим требованиям и международным критериям, и стал истинным гарантом ее практической реализации.
Только лишь в «Концепции дальнейшего углубления демократических реформ и формирования гражданского общества в стране», выдвинутой в 2010 году им была сформулирована инициатива разработки и принятия более 40 нормативно-правовых актов, направленных на демократизацию и либерализацию общественной жизни.
Вспоминая, участники мероприятия сошлись в едином мнении о том, что своей многогранной политической деятельностью и благородными человеческими качествами И.А. Каримов оставил неизгладимый след в многовековой истории нашей Родины. Как яркая, выдающаяся личность и государственный деятель он пользовался, и будет пользоваться огромным уважением и авторитетом не только в Узбекистане, но и во всем мире.
На заседании отмечалось, что Законодательная палата Олий Мажлиса будет на системной основе вносить свой вклад в дело увековечивания памяти Первого Президента Узбекистана, продолжать деятельность по изучению и доведению до широкой общественности роли Ислама Абдуганиевича Каримова в истории нашей страны.