Халқ билан мулоқот инсон манфаатларини таъминлашнинг энг қулай ва самарали усулидир
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан яқиндан танишиш, халқ билан учрашиш ва мулоқот қилиш мақсадида 27-28 январь кунлари Хоразм вилоятида бўлди.
Давлатимиз раҳбари Хоразм вилоятига ташрифининг иккинчи куни Республика ихтисослаштирилган кардиология марказининг Хоразм филиали билан танишди.
Мазкур шифохона аҳолига даволаш ва профилактика хизмати кўрсатиб келмоқда. Кардиология, кардиореабилитация, кардиохирургия, интервенцион кардиология ва физиотерапия бўлимлари, поликлиника фаолият юритмоқда.
Ушбу тиббиёт маскани негизида Россия Федерациясининг А.Бакулев номидаги юрак-қон томир жарроҳлиги илмий-амалий маркази филиалини ташкил этиш режалаштирилмоқда. Бу чақалоқларда учрайдиган юрак нуқсонларини аниқлаш ва даволаш, йилига 3 мингдан зиёд беморга ихтисослашган тиббий ёрдам кўрсатишга имконият яратади. Мазкур шифохона Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм, Бухоро вилоятлари аҳолиси учун минтақавий марказ бўлади.
Соғлиқни сақлаш тизимининг бирламчи бўғинини ривожлантириш, ўқув юртларида қишлоқ врачлик пунктларига ихтисослашган мутахассислар тайёрлаш, касалликларни эрта аниқлашга эришиш, профилактика ишларини кучайтириш, аҳолининг тиббий маданиятини ошириш долзарб масалалар ҳисобланади. Бундай марказлар беморларни даволаш билан бирга ана шу ишларга ҳам салмоқли ҳисса қўшиши керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Тошкент тиббиёт академиясининг Урганч филиалида 1100 га яқин талаба таълим олмоқда. 16 кафедрада 161 профессор-ўқитувчи фаолият юритмоқда.
Ушбу филиал негизида И.Павлов номидаги Биринчи Санкт-Петербург давлат тиббиёт университети билан ҳамкорликда клиника ташкил этилмоқда. Унда эндокринология, отолорингология, гематология, аллергология, терапия бўлимлари очилади. Университет олим ва шифокорлари бу ерда дарс беради, диагностика ишларини олиб боради ва даволайди. Талабалар клиникада замонавий даволаш усулларини чуқурроқ ўрганади.
Президентимиз Республика ихтисослаштирилган кардиология марказининг Хоразм филиали ва Тошкент тиббиёт академиясининг Урганч филиалида ташкил этиладиган бу икки муассаса Оролбўйи аҳолиси учун тарихий ва ижтимоий аҳамиятга эга эканини алоҳида таъкидлади. Бу марказлар мазкур ҳудудда кўп учрайдиган касалликларни самарали даволаш, тиббиёт ходимлари ва ўқитувчиларнинг билим ва малакасини оширишда муҳим ўрин тутади.
Давлатимиз раҳбари Охунд бобо масжиди қурилиш участкасида бўлди. Нуронийлар билан суҳбатда ёшларни юксак маънавиятли инсонлар этиб тарбиялаш, тинчлик-осойишталикни янада мустаҳкамлаш, вилоятда амалга оширилаётган иқтисодий-ижтимоий ислоҳотлар ҳақида сўз борди.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президентининг Хоразм вилоятидаги Халқ қабулхонасини бориб кўрди. Ҳар бир мурожаатни назоратга олиш ва ҳал этиш, фуқаролар учун қулайликларни янада ошириш юзасидан кўрсатмалар берди.
Президентимиз Урганч шаҳрида ташкил этиладиган саноат корхоналари лойиҳалари билан танишди.
“Мем гилан” хорижий корхонасида инфузион қоришмалар, ампулалар, таблетка ва капсулалар ишлаб чиқариш йўлга қўйилмоқда. Умумий қиймати 29 миллиард сўмлик ушбу лойиҳа натижасида 200 га яқин иш ўрни яратилади. Ҳудудда бундай фармацевтика корхонаси йўқлиги боис янги қувват дори воситалари нархини арзонлаштиришга хизмат қилади. Бундан ташқари, йилига 3,8 миллион долларлик маҳсулотни экспорт қилиш режалаштирилган.
“Урганч махсус транс” масъулияти чекланган жамияти Миллий банк кўмагида маиший чиқиндини қайта ишлаш лойиҳасига киришган. Корхонада Хитой технологияси асосида йилига 250 минг тонна чиқиндини йиғиш, саралаш ва қайта ишлаш йўлга қўйилади. Бу шаҳар озодалиги, аҳоли саломатлигини сақлаш ва бандликни оширишда муҳим омил бўлади.
“Ург-текс” масъулияти чекланган жамияти томонидан амалга ошириладиган яна бир лойиҳа ип-калава ишлаб чиқаришга йўналтирилган. Корхона Германия ва Туркия ускуналари асосида йилига 4 минг тонна маҳсулот тайёрлаш, 200 иш ўрни яратиш имконини беради. Ҳар йили 6,5 миллион долларлик товар экспорт қилиш мўлжалланмоқда.
Давлатимиз раҳбари бундай корхоналарни мамлакатимизнинг бошқа вилоятларида ҳам ташкил этиш зарурлигини таъкидлади. Дорихоналар раҳбарлари ва вакиллари билан суҳбатлашди.
Шавкат Мирзиёев хоразмликлар билан сайловолди учрашувида 2017 йилда Ўзбекистон халқ артисти Комилжон Отаниёзов таваллудининг 100 йиллигини кенг нишонлаш, машҳур ҳофиз номи билан аталадиган замонавий ижод маркази ва унинг таркибида гўзал боғ ташкил этишни таклиф қилган эди.
Президентимиз мазкур ижод маркази қурилиш участкасини бориб кўрди. Бу ерда Комилжон Отаниёзов ҳайкалини барпо этиш, истеъдодли ёшларнинг адабиёт ва санъат, кино, фотография сирларини ўрганишини йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Урганч шаҳридаги 11-болалар мусиқа ва санъат мактабида меҳнат фахрийлари, санъат ва адабиёт намояндалари билан мулоқот бўлиб ўтди. Унда мамлакатимизни ҳар томонлама ривожлантириш, одамларнинг дунёқараши ва маънавиятини юксалтириш, аҳоли турмуш даражасини янада ошириш ҳақида сўз борди.
Учрашув қатнашчилари маданият ва санъатни ривожлантиришга қаратаётган эътибори учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.
Шунинг билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хоразм вилоятига ташрифи ниҳоясига етди.

Диалог с народом – самый эффективный механизм обеспечения интересов человека
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой на местах, для диалога с народом 27-28 января посетил Хорезмскую область.
Глава нашего государства во второй день поездки в Хорезмскую область посетил Хорезмский филиал Республиканского специализированного центра кардиологии.
В этом медицинском учреждении действуют отделения кардиологии, кардиореабилитации, кардиохирургии, интервенционной кардиологии, физиотерапии, а также поликлиника.
На базе этого медицинского учреждения планируется открытие филиала российского Научно-практического центра сердечно-сосудистой хирургии имени А.Бакулева. Это позволит осуществлять диагностику и лечение заболеваний сердца у новорожденных, оказывать специализированную медицинскую помощь более чем 3 тысячам пациентов в год. Эта клиника станет региональным кардиологическим центром для населения Республики Каракалпакстан, Хорезмской и Бухарской областей.
Актуальными вопросами являются дальнейшее развитие первичного звена системы здравоохранения, подготовка специалистов узкого профиля для сельских врачебных пунктов, раннее выявление заболеваний, усиление профилактической работы, повышение медицинской культуры людей. Такие центры наряду с лечением пациентов должны вносить весомый вклад и в решение данных задач, сказал Шавкат Мирзиёев.
В Ургенчском филиале Ташкентской медицинской академии обучается около 1100 студентов. На 16 кафедрах работает 161 профессор и преподаватель.
На базе этого филиала организуется клиника в сотрудничестве с Первым Санкт-Петербургским государственным медицинским университетом имени И.Павлова. В клинике будут действовать отделения эндокринологии, отоларингологии, гематологии, аллергологии, терапии. Специалисты этого университета будут здесь не только преподавать, но и осуществлять практическую работу по диагностике и лечению. Эта система позволит будущим медикам еще глубже осваивать в процессе учебы современные методы мировой медицины.
Президент нашей страны особо отметил, что эти два учреждения, создаваемые в Хорезмском филиале Республиканского специализированного центра кардиологии и Ургенчском филиале Ташкентской медицинской академии, будут иметь огромное историческое, социальное значение для населения Приаралья. Центры будут способствовать эффективному лечению часто встречающихся на этой территории заболеваний, повышению знаний и квалификации медицинских работников и преподавателей.
Глава нашего государства посетил строительство мечети Охунд-бобо. В беседе с аксакалами были затронуты вопросы духовного воспитания молодежи, дальнейшего укрепления мира и стабильности, социально-экономических реформ, реализуемых в области.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Хорезмской области. Поручено взять под контроль каждое обращение, создать все удобства для граждан.
Состоялась презентация проектов промышленных предприятий, строительство которых предусмотрено в Ургенче.
На иностранном предприятии “Мем гилан” налаживается производство инфузионных растворов, ампул, таблеток и капсул. В результате реализации этого проекта общей стоимостью 29 миллиардов сумов будет создано около 200 рабочих мест. Это единственное подобное предприятие в регионе, поэтому его введение в строй будет способствовать снижению цен на лекарственные средства. Вместе с тем планируется ежегодно экспортировать продукцию на 3,8 миллиона долларов.
В обществе с ограниченной ответственностью “Урганч махсус транс” при содействии Национального банка начата реализация проекта по переработке бытовых отходов. На основе китайской технологии будет налажена работа по сбору, сортировке и переработке 250 тысяч тонн отходов в год. Это будет способствовать охране окружающей среды, укреплению здоровья населения и повышению занятости людей.
Проект, осуществляемый обществом с ограниченной ответственностью “Ург-текс”, нацелен на организацию выпуска пряжи. С установкой оборудования из Германии и Турции на предприятии будет производиться 4 тысячи тонн продукции в год, создано 200 рабочих мест. Намечено ежегодно экспортировать продукцию на 6,5 миллиона долларов.
Глава нашего государства отметил необходимость создания подобных предприятий и в других областях страны. Здесь состоялась беседа с заведующими и работниками аптек.
Шавкат Мирзиёев на предвыборной встрече в Хорезме выступил с предложением о широком праздновании в 2017 году 100-летия народного артиста Узбекистана Комилжона Отаниёзова, организации современного творческого центра, которому будет присвоено его имя, и закладке при центре парка.
Президент нашей страны осмотрел участок, где возводится этот центр. Даны поручения по установке памятника Комилжону Отаниёзову, созданию условий для того, чтобы талантливая молодежь в этом центре постигала секреты искусства, литературы, кино и фотографии.
В детской школе музыки и искусства №11 Ургенча состоялся диалог с ветеранами труда, деятелями искусства и литературы. На встрече говорилось о всестороннем развитии страны, повышении духовности и укреплении мировоззрения людей, росте уровня жизни населения.
Участники встречи выразили признательность главе нашего государства за уделяемое внимание развитию культуры и искусства.