Истиқболли иқтисодий лойиҳалар аҳоли фаровонлигини янада оширишга хизмат қилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 27 январь куни Хоразм вилоятига ташриф буюрди.
Мамлакатимизнинг изчил тараққиёти Хоразм вилоятида ҳам улкан ўзгаришларга замин яратди. Шаҳару туманларда кенг кўламли бунёдкорлик ишлари, истиқболли инвестициявий лойиҳалар амалга оширилди. Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 2012 йил 22 ноябрдаги қарори билан тасдиқланган 2013-2015 йилларда Хоразм вилояти саноат салоҳиятини ривожлантириш дастури доирасида 308 миллион доллардан ортиқ инвестиция ҳисобидан 432 саноат корхонаси ташкил этилди.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 11 ноябрь куни Шовот туманида бўлиб ўтган сайловолди учрашувида мамлакатимизнинг барча ҳудудлари қатори Хоразм вилояти иқтисодиётини ҳам модернизация қилиш, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, тиббиёт, туризм, санъат ва бошқа соҳаларни янада ривожлантиришга оид аниқ режаларни баён этган эди.
Давлатимиз раҳбарининг Хоразм вилоятига ташрифи ана шу режалар қандай амалга оширилаётгани билан танишиш, ҳудуд тараққиётини янги босқичга кўтариш масалаларига бағишланди.
Президентимизнинг вилоятга ташрифи Хивадаги Ичан-қалъа мажмуасидан бошланди.
Музей-қўриқхона – Ичан-қалъа мажмуаси халқимиз тарихи, маданияти, илм-фани, қадимий меъморлик ва ҳунармандлик анъаналарини мужассам этган. Инсониятнинг бебаҳо бойлиги сифатида ЮНЕСКОнинг жаҳон мероси дурдоналари рўйхатига киритилган. Музей фондида 38 минг 561 экспонат бор. 2016 йилда Ичан-қалъага 75 мингга яқин киши, жумладан, 84 мамлакатдан 34 минг сайёҳ келган.
Хоразмда бундай тарихий ёдгорликлар, диққатга сазовор жойлар жуда кўп. Улар замон талаблари асосида таъмирланиб, сайёҳлар учун зарур шароитлар яратилаётгани натижасида вилоятда туризм изчил ривожланиб бораётир. 2016 йилда хорижлик сайёҳларга кўрсатилган хизматлар экспорти 2013 йилга нисбатан 20 фоиз ошган.
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 2 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борада янада кенг имкониятлар яратди.
Паҳлавон Маҳмуд мақбараси зиёрат қилинди.
Давлатимиз раҳбари Матниёз Девонбеги мадрасасида Хива шаҳрининг тарихий қисмида амалга ошириладиган бунёдкорлик ишлари режаси, Исфандиёрхон қабул маросимлари уйи ва Нуриллабой сарой мажмуасини реконструкция қилиш лойиҳалари билан танишди.
Президентимиз Хоразмнинг туризм борасидаги имкониятларини тўлиқ ишга солиш, янги йўналишлар ташкил этиш ва уларни жаҳон бозорларида тарғиб қилиш, меҳмонхоналар ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш зарурлигини таъкидлади. Зотан, туризм мамлакат иқтисодини ривожлантириш, айниқса, янги иш ўринлари яратишда муҳим соҳалардан ҳисобланади.
Урганчдан Хивагача темир йўл ва Хива шаҳрида замонавий вокзал барпо этиш, бу йўлда электропоездлар, келгусида юқори тезликда ҳаракатланувчи “Afrosiyob” тезюрар поезди қатновини йўлга қўйиш лозимлиги қайд этилди. Шаҳарнинг туризм жозибадорлигини ошириш мақсадида сайлгоҳ кўчалар ташкил этиш ва кечки сайр имкониятини яратиш, уларда миллий урф-одатларимиз ва кўнгилочар дастурларни намойиш қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Туризм соҳасида фаолият юритаётган тадбиркорлар билан суҳбатда тармоқда халқаро ҳамкорликни кенгайтириш орқали хорижлик сайёҳларни кўпроқ жалб қилиш, хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш, соҳага ихтисослашган мутахассислар тайёрлаш ва малакасини ошириш, сувенир ишлаб чиқарадиган корхоналарни кўпайтириш хусусида сўз борди. Соҳа мутасаддиларига тегишли топшириқлар берилди.
Шавкат Мирзиёев Хоразм Маъмун академиясига ташриф буюрди.
Ушбу академия Биринчи Президентимизнинг 1997 йил 11 ноябрдаги фармонига мувофиқ қайта ташкил этилган. 2006 йили ЮНЕСКО шафелигида Хоразм Маъмун академиясининг 1000 йиллиги нишонланган.
Бугунги кунда илмий муассасада 41 илмий ходим, жумладан, 7 фан доктори, 19 фан номзоди фаолият юритмоқда. Улар Хоразм давлатчилик тарихи, бу заминдан етишиб чиққан олимларнинг жаҳон фани ва маданияти ривожига қўшган ҳиссаси, Хоразм меъморий ёдгорликларини биологик, физик ва бошқа салбий таъсирлардан ҳимоя қилиш, ҳудуддаги экологик ҳолатни яхшилаш, ер-сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, тупроқ унумдорлигини ошириш, воҳа шароитига мос қишлоқ хўжалиги ўсимликларини иқлимлаштириш, шўрланиш ва чўлланишнинг олдини олиш каби йўналишларда илмий тадқиқотлар олиб бормоқда.
Президентимиз академияда илмий йўналишларни кенгайтириш, илмий тадқиқотлар самарадорлигини ошириш, уларни амалиётга кенг жорий қилиш, олимларнинг турмуш шароитларини янада яхшилаш зарурлигини таъкидлади. Академия томонидан археология йўналишида эришилган муваффақиятлардан фойдаланиб, бу илмий муассасани сайёҳлик йўналишларига киритиш, халқимиз тарихини чет эллик туристларга тарғиб қилиш масалаларига эътибор қаратилди.
Президентимиз Хива туманидаги “Болтабой оқсоқол” фермер хўжалигида ташкил этиладиган балиқчилик комплекси лойиҳаси билан танишди.
Ҳозир мазкур хўжаликда 232 гектар ҳавзада балиқ етиштирилмоқда. Ўтган йили 490 тонна балиқ етказиб берилган.
Фермер хўжалигида Вьетнам технологияси асосида балиқ етиштириш ва уни қайта ишлашни йўлга қўйиш режалаштирилган. Бу технология увилдириқларни интенсив усулда етиштириш ва ҳавзаларга юқори тиғизликда ўтказишга ихтисослашган. Бундай усул балиқларнинг омухта ем сарфига нисбатан ривожланиш суръати юқорилиги, салбий гидрокимёвий ҳолатлар ва касалликларга чидамлилиги билан ажралиб туради. Одатда бир гектарлик ҳавзадан ўртача 15-20 центнер балиқ олинади. Вьетнам технологияси самарасида бу кўрсаткич 400 центнергача етади.
Ушбу истиқболли лойиҳага "Ипотека-банк" кредит ажратган. Корхонада йилига 300 тоннадан ортиқ маҳсулот тайёрлаш, 20 иш ўрни яратиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари “Хива наслли парранда” масъулияти чекланган жамияти томонидан ташкил этилиши режалаштирилган паррандачилик маркази лойиҳаси билан танишди.
"Ўзсаноатқурилишбанк" маблағлари йўналтирилаётган ушбу лойиҳанинг умумий қиймати 11 миллиард сўмни ташкил этади. Корхонада Италия ва Хитой ускуналари асосида йилига 51 миллион дона тухум, 1 миллион 40 минг дона жўжа етиштириш мўлжалланмоқда. Бу ҳар бир хонадонга 100 тадан жўжа тарқатиш, аҳоли фаровонлигини ошириш имконини беради. Корхонада 50 иш ўрни яратилади.
Халқимиз етти хазинанинг бири деб биладиган паррандачилик ва балиқчилик бўйича ишга солинмаган имкониятлар кўплиги, бу тармоқлар аҳолини гўшт ва тухум билан таъминлаш, оилаларга даромад манбаи яратишда муҳим ўрин тутиши таъкидланди. Агрофирмалар ташкил этиш орқали бу маҳсулотларни экспорт қилиш ҳам мумкин.
Президентимиз Хива тумани Чодра қишлоғида Хурсанд Мадримов ва Оллаберган Раҳимов хонадонларига кириб, уларнинг турмуш шароити, даромадлари билан қизиқди. Томорқадан самарали фойдаланиш, лимон, ёнғоқ, анор, анжир каби сердаромад экинлар экиш зарурлиги ҳақида сўз борди.
Шавкат Мирзиёев Янгиариқ туманида ташкил этиладиган ип-газлама ишлаб чиқариш корхонаси лойиҳаси билан танишди. Аввалги “Янгиариқ текстиль” масъулияти чекланган жамияти биносида иш бошлайдиган янги корхонада йилига қарийб 20 миллион квадрат метр маҳсулот ишлаб чиқариш, 6 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш, 150 иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Шу туманда яна бир истиқболли лойиҳа – замонавий типдаги чорвачилик комплексини ишга тушириш мўлжалланмоқда. Халқ банки кредити асосида “Тилло домор” хусусий корхонаси томонидан ташкил этиладиган ушбу мажмуада 2 минг бош қорамол боқиш, йилига 4 минг 100 тонна сут, 200 тонна гўшт тайёрлаш режалаштирилган. Комплексда 90 га яқин иш ўрни яратилади.
“Ўзбекнефтгаз” компанияси томонидан ташкил этилаётган пластмасса заводи лойиҳаси ҳам намойиш этилди. Бу ерда 3,5 минг тонна полиэтилен ва полипропилен гранулаларини қайта ишлаш асосида турли сиғимли сув идишлари, шунингдек, яшик ва қутилар ишлаб чиқариш мўлжалланмоқда.
Президентимиз ушбу лойиҳаларнинг рентабеллиги билан қизиқди. Бундай корхоналарни бошқа туманларда ҳам ташкил этиш, одамларни иш билан таъминлаш бўйича кўрсатмалар берди.
Хоразмликлар деҳқончилик соҳасида ҳам улкан тажрибага эга. Кескин континентал иқлим, мураккаб тупроқ шароитига қарамай, воҳа миришкорлари қишлоқ хўжалиги экинларидан мўл ҳосил етиштириб келмоқда. Пахта ва ғалладан ташқари гуруч, қовун, узум каби маҳсулотларни экспортга йўналтирмоқда. Ўтган йили пойтахтимизда бўлиб ўтган Халқаро мева-сабзавот ярмаркасида бу борада кўплаб келишувларга эришилди.
Шавкат Мирзиёев Боғот туманида 200 гектар майдонда токзор ташкил этиш лойиҳаси билан танишди. “Ўзвиносаноатхолдинг” холдинг компанияси тизимидаги “Хоразм узуми тайёрлов савдо” масъулияти чекланган жамияти томонидан барпо этиладиган боғда йилига 3 минг тонна узум етиштириш, 210 кишини иш билан таъминлаш кўзда тутилган. Шунингдек, 200 гектар майдонда гурвак, кичкинтой, гулоби, зар гулоби каби экспортбоп қовун навлари экиш режалаштирилган.
Боғот тумани Миришкор қишлоғидаги хонадонларда иссиқхона ташкил этиб, лимон, ёнғоқ, помидор, бодринг каби харидоргир маҳсулотлар етиштириш борасида олиб борилаётган ишларга ҳам эътибор қаратилди.
Президентимиз Ҳазорасп туманига ташрифи чоғида Хоразм вилояти қишлоқ хўжалигини сув билан таъминлайдиган Тошсоқа магистрал каналида амалга оширилаётган реконструкция ишлари билан танишди.
Ушбу каналда сув сатҳи пасайиб кетгани сабабли далаларни насос ёрдамида суғориш талаб этиларди. Умумий қиймати 145 миллион доллардан ортиқ бўлган ушбу лойиҳа доирасида Тошсоқа, Шовот, Полвон Ғазовот ва Ғазовот каналларининг 305 километри реконструкция қилиниб, канал туби кўтарилади. 21 янги канал ва 607 гидротехника иншооти қурилади. Бунинг натижасида 280 га яқин насос олиб ташланиб, йилига 14 миллиард сўмдан ортиқ маблағ тежалади.
Пудратчи ва қурувчилар ишини самарали ташкил этиш, қурилиш ва реконструкция ишларини жадаллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Биринчи Президентимиз раҳнамолигида соҳалар ва ҳудудларни мутаносиб ривожлантириш борасида амалга оширилган ишлар самарасида Хоразм вилоятининг саноат салоҳияти ҳам ошди. Ҳазорасп туманида “Дамас”, “Орландо” ва “Лабо” автомобиллари ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 12 январдаги «Ургут», «Ғиждувон», «Қўқон» ва «Ҳазорасп» эркин иқтисодий зоналарини ташкил этиш тўғрисида»ги фармони ушбу ҳудудлардаги ресурслардан самарали фойдаланиш имконини бермоқда.
Бугунги кунда «Ҳазорасп» эркин иқтисодий зонаси учун ер участкаси ажратилиб, уни зарур муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан таъминлаш ишлари бошлаб юборилган. Ҳозиргача ушбу ҳудудда енгил саноат, машинасозлик, электротехника, фармацевтика, чарм-пойабзал, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш қувватларини жойлаштириш бўйича 50 дан ортиқ лойиҳа тайёрланган.
Давлатимиз раҳбари ушбу стратегик зона қурилишида сифат ва муддатга эътибор қаратиш, чет элларда унинг имкониятларини тарғиб қилиш орқали хорижий инвестиция ва технологияларни жалб этиш зарурлигини таъкидлади.
Урганч шаҳрида Хоразм вилояти фаоллари билан учрашув бўлиб ўтди. Йиғилишда вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли турмуш даражасини янада ошириш, ёш авлодни тарбиялаш ва иш билан таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Президентимизнинг Хоразм вилоятига ташрифи давомида бўлиб ўтаётган учрашув ва суҳбатлар Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида аҳоли билан доимий мулоқот олиб боришнинг амалий исботи бўлмоқда. Бундай мулоқотлар нафақат Хоразм аҳли, балки бутун халқимиз кўнглини кўтариб, эртанги кунга ишончини янада мустаҳкамламоқда.

Перспективные экономические проекты послужат дальнейшему повышению благосостояния народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой на местах, для диалога с народом 27 января посетил Хорезмскую область.
Динамичное развитие нашей страны явилось основой для масштабных преобразований и в Хорезмской области. В городах и районах была проведена большая созидательная работа, реализованы перспективные инвестиционные проекты. В рамках утвержденной постановлением Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 22 ноября 2012 года Программы развития промышленного потенциала Хорезмской области на 2013-2015 годы за счет инвестиций в размере 308 миллионов долларов создано 432 промышленных предприятия.
Шавкат Мирзиёев на прошедшей 11 ноября 2016 года предвыборной встрече в Шаватском районе изложил конкретные задачи наряду со всеми регионами нашей страны также и для Хорезмской области по модернизации экономики, дальнейшему развитию сельского хозяйства, текстильной отрасли, медицины, туризма, искусства и других сфер.
Поездка главы нашего государства в Хорезмскую область посвящена вопросам ознакомления с ходом реализации этих задач, поднятием развития региона на новый уровень.
Президент нашей страны посещение области начал с комплекса Ичанкалъа в Хиве.
Уникальный комплекс Ичанкалъа – музей-заповедник под открытым небом олицетворяет собой богатую историю, культуру, науку, древние архитектурные и ремесленнические традиции нашего народа. Этот комплекс как бесценное богатство человечества включен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. В фонде музея насчитывается 38 тысяч 561 экспонат. В 2016 году комплекс Ичанкалъа посетили около 75 тысяч человек, в частности, 34 тысячи туристов из 84 стран мира.
В Хорезме немало исторических памятников, достопримечательностей. В результате их реставрации современными методами, создания необходимых условий для посетителей в области последовательно развивается туризм. В 2016 году объем услуг, оказанных иностранным туристам, вырос на 20 процентов относительно 2013 года.
Указ главы нашего государства "О мерах по обеспечению ускоренного развития туристической отрасли Республики Узбекистан" от 2 декабря 2016 года открыл еще более широкие возможности в этом направлении.
Шавкат Мирзиёев посетил мавзолей Пахлавона Махмуда.
Глава нашего государства в медресе Матниёза Девонбеги ознакомился с планом созидательной работы, которая будет осуществлена в исторической части города Хивы, проектами реконструкции дома приемов Исфандиёрхона и дворцового комплекса Нуруллабоя.
Президент нашей страны отметил необходимость полного задействования возможностей Хорезмской области в сфере туризма, открытия новых маршрутов и популяризации их на мировом рынке, развития гостиничной и транспортной инфраструктуры. Туризм является одной из важных сфер в развитии экономики страны, особенно создании новых рабочих мест.
Подчеркивалась необходимость прокладки железнодорожной линии из Ургенча в Хиву и возведения современного вокзала в городе Хиве, налаживания движения электропоездов, а в перспективе движения высокоскоростного поезда “Afrosiyоb”. В целях повышения туристической привлекательности города даны поручения по организации аллей и созданию возможности вечерних прогулок-экскурсий, развлекательных программ с показом наших национальных традиций и обычаев.
В беседе с предпринимателями, осуществляющими деятельность в области туризма, речь шла о дальнейшем привлечении иностранных туристов путем расширения международного сотрудничества, улучшении качества услуг и сервиса, подготовке кадров и повышении квалификации специалистов сферы, расширении числа предприятий по изготовлению сувениров. Ответственным лицам отрасли даны соответствующие поручения.
Шавкат Мирзиёев побывал в Хорезмской академии Маъмуна.
Эта академия была возрождена в соответствии с указом Первого Президента нашей страны от 11 ноября 1997 года. В 2006 году под эгидой ЮНЕСКО широко праздновалось 1000-летие Хорезмской академии Маъмуна.
В настоящее время в этом научном учреждении осуществляют деятельность 41 научный сотрудник, в том числе 7 докторов наук, 19 кандидатов наук. Они ведут научные исследования по таким направлениям, как история государственности Хорезма, вклад хорезмийских ученых в развитие мировой науки и культуры, защита архитектурных памятников от биологических, физических и других вредных воздействий, улучшение экологической обстановки в регионе, рациональное использование земельно-водных ресурсов, повышение плодородия почвы, акклиматизация соответствующих условиям региона сельхозкультур, предотвращение засоленности и опустынивания.
Президент нашей страны подчеркнул необходимость расширения научных направлений академии, повышения результативности научных исследований, широкого внедрения их в практику, дальнейшего улучшения условий жизни и быта ученых. Было уделено внимание вопросам включения этого научного учреждения в туристические маршруты, популяризации истории нашего народа среди иностранных туристов, с широким использованием достигнутых академией успехов в археологии.
Президент нашей страны ознакомился с проектом рыбоводческого комплекса, который будет создан в фермерском хозяйстве “Болтабой оксокол” в Хивинском районе.
В настоящее время в водоемах хозяйства на 232 гектарах выращивается рыба. В прошлом году потребителям доставлено 490 тонн рыбы.
В фермерском хозяйстве намечено наладить выращивание и переработку рыбы по вьетнамской технологии. Эта технология основана на выращивании икринок мальков интенсивным методом и их скором переносе в водоемы. Такой метод обеспечивает интенсивный рост рыбы относительно кормовых затрат, стойкость к негативным гидрохимическим факторам и заболеваниям. Обычно из водоемов в один гектар получают в среднем 15-20 центнеров рыбы. В результате применения вьетнамской технологии этот показатель доходит до 400 центнеров.
Для этого перспективного проекта кредит выделил "Ипотека банк". На предприятии в год будет заготавливаться более 300 тонн продукции, создано 20 рабочих мест.
Глава нашего государства ознакомился с проектом птицеводческого центра, который намечает создать общество с ограниченной ответственностью “Хива наслли парранда”.
Общая стоимость данного проекта, на реализацию которого направляются средства "Узпромстройбанка", составляет 11 миллиардов сумов. На предприятии на основе итальянского и китайского оборудования предусматривается заготовка в год 51 миллиона штук яиц, выведение 1 миллиона 40 тысяч цыплят. Это создаст возможности для передачи каждой семье по сотне цыплят, повышения благополучия населения. На предприятии будет создано 50 рабочих мест.
Подчеркивалось наличие неиспользованных возможностей в отраслях птицеводства и рыбоводства. Эти отрасли играют важную роль в обеспечении населения мясом и яйцами, создании для семей стабильных источников дохода, налаживании экспорта этой продукции.
Президент нашей страны побывал в домах Хурсанда Мадримова и Оллабергана Рахимова в селе Чодра Хивинского района, поинтересовался условиями их жизни, доходами. Говорилось о необходимости эффективного использования приусадебных участков, разведения таких высокоприбыльных культур, как лимон, орехи, гранат, инжир.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом организуемого в Янгиарыкском районе текстильного производства. На новом предприятии, которое начнет действовать в здании прежнего общества с ограниченной ответственностью “Янгиарик текстиль”, предусмотрено производство в год около 20 миллионов квадратных метров продукции, экспорт продукции на 6 миллионов долларов, создание 150 рабочих мест.
В этом районе также намечается запуск еще одного перспективного проекта – животноводческого комплекса современного типа. В этом комплексе, который будет создан на основе кредита "Халк банки" частным предприятием “Тилло домор”, планируется содержание 2 тысяч голов крупного рогатого скота, заготовка в год 4 тысяч 100 тонн молока, 200 тонн мяса. В комплексе будет организовано около 90 рабочих мест.
Также был представлен проект пластмассового завода, создаваемого компанией “Узбекнефтегаз”. Здесь на основе переработки 3,5 тысячи тонн полиэтиленовых и полипропиленовых гранул намечается выпуск емкостей для воды, ящиков, коробок и другой продукции.
Президент нашей страны поинтересовался рентабельностью этих проектов. Даны поручения по созданию таких предприятий и в других районах, обеспечению занятости населения.
Хорезмийцы имеют большой опыт в сфере земледелия. Несмотря на резко континентальный климат, сложные почвенные условия, земледельцы оазиса выращивают богатый урожай сельхозкультур. Помимо хлопка и зерна экспортируются рис, дыни, виноград и другая продукция. На прошедшей в 2016 году в нашей столице Международной плодоовощной ярмарке было достигнуто множество соглашений в этом направлении.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом создания виноградных плантаций на 200 гектарах в Багатском районе. В саду, создаваемом обществом с ограниченной ответственностью “Хоразм узуми тайёрлов савдо” в системе холдинговой компании “Узвиносаноатхолдинг”, предусмотрено ежегодное выращивание 3 тысяч тонн винограда, обеспечение работой 210 человек. Также на 200 гектарах полей планируется выращивание для экспорта таких сортов дыни, как "Гурвак", "Кичкинтой", "Гулоби", "Зар гулоби".
Также было обращено внимание на работу, осуществляемую в домах села Миришкор Багатского района, по созданию теплиц и выращиванию такой востребованной продукции, как лимон, орехи, помидоры, огурцы.
Президент нашей страны в ходе посещения Хазараспского района ознакомился с реконструкцией, осуществляемой на магистральном канале Тошсока, обеспечивающем водой сельхозугодья Хорезмской области.
Из-за снижения уровня воды в этом канале приходилось орошать поля с помощью насосов. В рамках этого проекта общей стоимостью более 145 миллионов долларов будут реконструированы 305 километров каналов Тошсока, Шовот, Полвон-Газовот и Газовот, и поднято дно каналов, построен 21 новый канал и 607 гидротехнических сооружений. В результате этого будут демонтированы около 280 насосов, что даст возможность экономить свыше 14 миллиардов сумов в год.
Отмечалась необходимость эффективной организации работы подрядчиков и строителей, ускорения строительства и реконструкции.
В результате осуществленной под руководством Первого Президента нашей страны работы по сбалансированному развитию сфер и регионов повысился промышленный потенциал и Хорезмской области. В Хазараспском районе производятся автомобили “Дамас”, “Орландо” и “Лабо”.
Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О создании свободных экономических зон "Ургут", "Гиждуван", "Коканд" и "Хазарасп" от 12 января 2017 года направлен на эффективное использование ресурсов на этих территориях.
В настоящее время для СЭЗ «Хазарасп» выделен земельный участок, начата работа по обеспечению необходимой инженерно-коммуникационной инфраструктурой. Уже подготовлено более 50 проектов по размещению на этой территории производственных мощностей в сфере легкой промышленности, машиностроения, электротехники, фармацевтики, кожевенно-обувной отрасли, производства строительных материалов.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость при строительстве этой стратегической зоны обращения внимания качеству и срокам, привлечения иностранных инвестиций и технологий путем презентации ее возможностей за рубежом.
В городе Ургенче состоялась встреча с активом Хорезмской области. На собрании было уделено особое внимание вопросам социально-экономического развития области, дальнейшего повышения уровня жизни населения, воспитания молодого поколения и обеспечения его занятости.
Встречи и беседы, проходящие в ходе поездки Президента нашей страны в Хорезмскую область, становятся ярким практическим подтверждением постоянного общения с населением в Год диалога с народом и интересов человека. Такие диалоги воодушевляют не только хорезмийцев, но и весь наш народ, еще более укрепляют уверенность в завтрашнем дне.