Истиқболли иқтисодий лойиҳалар аҳоли фаровонлигини янада оширишга хизмат қилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 27 январь куни Хоразм вилоятига ташриф буюрди.
Мамлакатимизнинг изчил тараққиёти Хоразм вилоятида ҳам улкан ўзгаришларга замин яратди. Шаҳару туманларда кенг кўламли бунёдкорлик ишлари, истиқболли инвестициявий лойиҳалар амалга оширилди. Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 2012 йил 22 ноябрдаги қарори билан тасдиқланган 2013-2015 йилларда Хоразм вилояти саноат салоҳиятини ривожлантириш дастури доирасида 308 миллион доллардан ортиқ инвестиция ҳисобидан 432 саноат корхонаси ташкил этилди.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 11 ноябрь куни Шовот туманида бўлиб ўтган сайловолди учрашувида мамлакатимизнинг барча ҳудудлари қатори Хоразм вилояти иқтисодиётини ҳам модернизация қилиш, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, тиббиёт, туризм, санъат ва бошқа соҳаларни янада ривожлантиришга оид аниқ режаларни баён этган эди.
Давлатимиз раҳбарининг Хоразм вилоятига ташрифи ана шу режалар қандай амалга оширилаётгани билан танишиш, ҳудуд тараққиётини янги босқичга кўтариш масалаларига бағишланди.
Президентимизнинг вилоятга ташрифи Хивадаги Ичан-қалъа мажмуасидан бошланди.
Музей-қўриқхона – Ичан-қалъа мажмуаси халқимиз тарихи, маданияти, илм-фани, қадимий меъморлик ва ҳунармандлик анъаналарини мужассам этган. Инсониятнинг бебаҳо бойлиги сифатида ЮНЕСКОнинг жаҳон мероси дурдоналари рўйхатига киритилган. Музей фондида 38 минг 561 экспонат бор. 2016 йилда Ичан-қалъага 75 мингга яқин киши, жумладан, 84 мамлакатдан 34 минг сайёҳ келган.
Хоразмда бундай тарихий ёдгорликлар, диққатга сазовор жойлар жуда кўп. Улар замон талаблари асосида таъмирланиб, сайёҳлар учун зарур шароитлар яратилаётгани натижасида вилоятда туризм изчил ривожланиб бораётир. 2016 йилда хорижлик сайёҳларга кўрсатилган хизматлар экспорти 2013 йилга нисбатан 20 фоиз ошган.
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 2 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борада янада кенг имкониятлар яратди.
Паҳлавон Маҳмуд мақбараси зиёрат қилинди.
Давлатимиз раҳбари Матниёз Девонбеги мадрасасида Хива шаҳрининг тарихий қисмида амалга ошириладиган бунёдкорлик ишлари режаси, Исфандиёрхон қабул маросимлари уйи ва Нуриллабой сарой мажмуасини реконструкция қилиш лойиҳалари билан танишди.
Президентимиз Хоразмнинг туризм борасидаги имкониятларини тўлиқ ишга солиш, янги йўналишлар ташкил этиш ва уларни жаҳон бозорларида тарғиб қилиш, меҳмонхоналар ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш зарурлигини таъкидлади. Зотан, туризм мамлакат иқтисодини ривожлантириш, айниқса, янги иш ўринлари яратишда муҳим соҳалардан ҳисобланади.
Урганчдан Хивагача темир йўл ва Хива шаҳрида замонавий вокзал барпо этиш, бу йўлда электропоездлар, келгусида юқори тезликда ҳаракатланувчи “Afrosiyob” тезюрар поезди қатновини йўлга қўйиш лозимлиги қайд этилди. Шаҳарнинг туризм жозибадорлигини ошириш мақсадида сайлгоҳ кўчалар ташкил этиш ва кечки сайр имкониятини яратиш, уларда миллий урф-одатларимиз ва кўнгилочар дастурларни намойиш қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Туризм соҳасида фаолият юритаётган тадбиркорлар билан суҳбатда тармоқда халқаро ҳамкорликни кенгайтириш орқали хорижлик сайёҳларни кўпроқ жалб қилиш, хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш, соҳага ихтисослашган мутахассислар тайёрлаш ва малакасини ошириш, сувенир ишлаб чиқарадиган корхоналарни кўпайтириш хусусида сўз борди. Соҳа мутасаддиларига тегишли топшириқлар берилди.
Шавкат Мирзиёев Хоразм Маъмун академиясига ташриф буюрди.
Ушбу академия Биринчи Президентимизнинг 1997 йил 11 ноябрдаги фармонига мувофиқ қайта ташкил этилган. 2006 йили ЮНЕСКО шафелигида Хоразм Маъмун академиясининг 1000 йиллиги нишонланган.
Бугунги кунда илмий муассасада 41 илмий ходим, жумладан, 7 фан доктори, 19 фан номзоди фаолият юритмоқда. Улар Хоразм давлатчилик тарихи, бу заминдан етишиб чиққан олимларнинг жаҳон фани ва маданияти ривожига қўшган ҳиссаси, Хоразм меъморий ёдгорликларини биологик, физик ва бошқа салбий таъсирлардан ҳимоя қилиш, ҳудуддаги экологик ҳолатни яхшилаш, ер-сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, тупроқ унумдорлигини ошириш, воҳа шароитига мос қишлоқ хўжалиги ўсимликларини иқлимлаштириш, шўрланиш ва чўлланишнинг олдини олиш каби йўналишларда илмий тадқиқотлар олиб бормоқда.
Президентимиз академияда илмий йўналишларни кенгайтириш, илмий тадқиқотлар самарадорлигини ошириш, уларни амалиётга кенг жорий қилиш, олимларнинг турмуш шароитларини янада яхшилаш зарурлигини таъкидлади. Академия томонидан археология йўналишида эришилган муваффақиятлардан фойдаланиб, бу илмий муассасани сайёҳлик йўналишларига киритиш, халқимиз тарихини чет эллик туристларга тарғиб қилиш масалаларига эътибор қаратилди.
Президентимиз Хива туманидаги “Болтабой оқсоқол” фермер хўжалигида ташкил этиладиган балиқчилик комплекси лойиҳаси билан танишди.
Ҳозир мазкур хўжаликда 232 гектар ҳавзада балиқ етиштирилмоқда. Ўтган йили 490 тонна балиқ етказиб берилган.
Фермер хўжалигида Вьетнам технологияси асосида балиқ етиштириш ва уни қайта ишлашни йўлга қўйиш режалаштирилган. Бу технология увилдириқларни интенсив усулда етиштириш ва ҳавзаларга юқори тиғизликда ўтказишга ихтисослашган. Бундай усул балиқларнинг омухта ем сарфига нисбатан ривожланиш суръати юқорилиги, салбий гидрокимёвий ҳолатлар ва касалликларга чидамлилиги билан ажралиб туради. Одатда бир гектарлик ҳавзадан ўртача 15-20 центнер балиқ олинади. Вьетнам технологияси самарасида бу кўрсаткич 400 центнергача етади.
Ушбу истиқболли лойиҳага "Ипотека-банк" кредит ажратган. Корхонада йилига 300 тоннадан ортиқ маҳсулот тайёрлаш, 20 иш ўрни яратиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари “Хива наслли парранда” масъулияти чекланган жамияти томонидан ташкил этилиши режалаштирилган паррандачилик маркази лойиҳаси билан танишди.
"Ўзсаноатқурилишбанк" маблағлари йўналтирилаётган ушбу лойиҳанинг умумий қиймати 11 миллиард сўмни ташкил этади. Корхонада Италия ва Хитой ускуналари асосида йилига 51 миллион дона тухум, 1 миллион 40 минг дона жўжа етиштириш мўлжалланмоқда. Бу ҳар бир хонадонга 100 тадан жўжа тарқатиш, аҳоли фаровонлигини ошириш имконини беради. Корхонада 50 иш ўрни яратилади.
Халқимиз етти хазинанинг бири деб биладиган паррандачилик ва балиқчилик бўйича ишга солинмаган имкониятлар кўплиги, бу тармоқлар аҳолини гўшт ва тухум билан таъминлаш, оилаларга даромад манбаи яратишда муҳим ўрин тутиши таъкидланди. Агрофирмалар ташкил этиш орқали бу маҳсулотларни экспорт қилиш ҳам мумкин.
Президентимиз Хива тумани Чодра қишлоғида Хурсанд Мадримов ва Оллаберган Раҳимов хонадонларига кириб, уларнинг турмуш шароити, даромадлари билан қизиқди. Томорқадан самарали фойдаланиш, лимон, ёнғоқ, анор, анжир каби сердаромад экинлар экиш зарурлиги ҳақида сўз борди.
Шавкат Мирзиёев Янгиариқ туманида ташкил этиладиган ип-газлама ишлаб чиқариш корхонаси лойиҳаси билан танишди. Аввалги “Янгиариқ текстиль” масъулияти чекланган жамияти биносида иш бошлайдиган янги корхонада йилига қарийб 20 миллион квадрат метр маҳсулот ишлаб чиқариш, 6 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш, 150 иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Шу туманда яна бир истиқболли лойиҳа – замонавий типдаги чорвачилик комплексини ишга тушириш мўлжалланмоқда. Халқ банки кредити асосида “Тилло домор” хусусий корхонаси томонидан ташкил этиладиган ушбу мажмуада 2 минг бош қорамол боқиш, йилига 4 минг 100 тонна сут, 200 тонна гўшт тайёрлаш режалаштирилган. Комплексда 90 га яқин иш ўрни яратилади.
“Ўзбекнефтгаз” компанияси томонидан ташкил этилаётган пластмасса заводи лойиҳаси ҳам намойиш этилди. Бу ерда 3,5 минг тонна полиэтилен ва полипропилен гранулаларини қайта ишлаш асосида турли сиғимли сув идишлари, шунингдек, яшик ва қутилар ишлаб чиқариш мўлжалланмоқда.
Президентимиз ушбу лойиҳаларнинг рентабеллиги билан қизиқди. Бундай корхоналарни бошқа туманларда ҳам ташкил этиш, одамларни иш билан таъминлаш бўйича кўрсатмалар берди.
Хоразмликлар деҳқончилик соҳасида ҳам улкан тажрибага эга. Кескин континентал иқлим, мураккаб тупроқ шароитига қарамай, воҳа миришкорлари қишлоқ хўжалиги экинларидан мўл ҳосил етиштириб келмоқда. Пахта ва ғалладан ташқари гуруч, қовун, узум каби маҳсулотларни экспортга йўналтирмоқда. Ўтган йили пойтахтимизда бўлиб ўтган Халқаро мева-сабзавот ярмаркасида бу борада кўплаб келишувларга эришилди.
Шавкат Мирзиёев Боғот туманида 200 гектар майдонда токзор ташкил этиш лойиҳаси билан танишди. “Ўзвиносаноатхолдинг” холдинг компанияси тизимидаги “Хоразм узуми тайёрлов савдо” масъулияти чекланган жамияти томонидан барпо этиладиган боғда йилига 3 минг тонна узум етиштириш, 210 кишини иш билан таъминлаш кўзда тутилган. Шунингдек, 200 гектар майдонда гурвак, кичкинтой, гулоби, зар гулоби каби экспортбоп қовун навлари экиш режалаштирилган.
Боғот тумани Миришкор қишлоғидаги хонадонларда иссиқхона ташкил этиб, лимон, ёнғоқ, помидор, бодринг каби харидоргир маҳсулотлар етиштириш борасида олиб борилаётган ишларга ҳам эътибор қаратилди.
Президентимиз Ҳазорасп туманига ташрифи чоғида Хоразм вилояти қишлоқ хўжалигини сув билан таъминлайдиган Тошсоқа магистрал каналида амалга оширилаётган реконструкция ишлари билан танишди.
Ушбу каналда сув сатҳи пасайиб кетгани сабабли далаларни насос ёрдамида суғориш талаб этиларди. Умумий қиймати 145 миллион доллардан ортиқ бўлган ушбу лойиҳа доирасида Тошсоқа, Шовот, Полвон Ғазовот ва Ғазовот каналларининг 305 километри реконструкция қилиниб, канал туби кўтарилади. 21 янги канал ва 607 гидротехника иншооти қурилади. Бунинг натижасида 280 га яқин насос олиб ташланиб, йилига 14 миллиард сўмдан ортиқ маблағ тежалади.
Пудратчи ва қурувчилар ишини самарали ташкил этиш, қурилиш ва реконструкция ишларини жадаллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Биринчи Президентимиз раҳнамолигида соҳалар ва ҳудудларни мутаносиб ривожлантириш борасида амалга оширилган ишлар самарасида Хоразм вилоятининг саноат салоҳияти ҳам ошди. Ҳазорасп туманида “Дамас”, “Орландо” ва “Лабо” автомобиллари ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 12 январдаги «Ургут», «Ғиждувон», «Қўқон» ва «Ҳазорасп» эркин иқтисодий зоналарини ташкил этиш тўғрисида»ги фармони ушбу ҳудудлардаги ресурслардан самарали фойдаланиш имконини бермоқда.
Бугунги кунда «Ҳазорасп» эркин иқтисодий зонаси учун ер участкаси ажратилиб, уни зарур муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан таъминлаш ишлари бошлаб юборилган. Ҳозиргача ушбу ҳудудда енгил саноат, машинасозлик, электротехника, фармацевтика, чарм-пойабзал, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш қувватларини жойлаштириш бўйича 50 дан ортиқ лойиҳа тайёрланган.
Давлатимиз раҳбари ушбу стратегик зона қурилишида сифат ва муддатга эътибор қаратиш, чет элларда унинг имкониятларини тарғиб қилиш орқали хорижий инвестиция ва технологияларни жалб этиш зарурлигини таъкидлади.
Урганч шаҳрида Хоразм вилояти фаоллари билан учрашув бўлиб ўтди. Йиғилишда вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли турмуш даражасини янада ошириш, ёш авлодни тарбиялаш ва иш билан таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Президентимизнинг Хоразм вилоятига ташрифи давомида бўлиб ўтаётган учрашув ва суҳбатлар Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида аҳоли билан доимий мулоқот олиб боришнинг амалий исботи бўлмоқда. Бундай мулоқотлар нафақат Хоразм аҳли, балки бутун халқимиз кўнглини кўтариб, эртанги кунга ишончини янада мустаҳкамламоқда.

2017-01-28 | Politics
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev paid a visit to the Khorezm region on 27 January to review the progress of implementation of the social-economic reforms, accomlished creative and improvement works in the region, to have a dialogue with people.
The dynamic development of our country is a base for mass-scale transformations in the Khorezm region as well. The towns and districts have seen large creative undertakings; many prospective investment projects have been implemented. Within the framework of the Program of industrial development of the Khorezm region for 2013-2015, approved by the resolution of First President of our country Islam Karimov on 22 November 2012, 432 industrial enterprises with investments at the amount of 308 million US dollars have been established.
Shavkat Mirziyoyev, at the pre-election meeting in Shavat district, laid out specific measures for Khorezm region, along with all regions of our country, on economic modernization, further development of agriculture, textiles, medicine, tourism, arts and other spheres.
The visit of the Head of our state to Khorezm is dedicated to the issues of reviewing the pace of implementation of these tasks, uplifting the development of the region to a new level.
The President of our country started his visit with a tour of the Ichanqal’a complex in Khiva. The unique Ichanqal’a complex, a museum under open air, represents a rich history, culture, science, ancient architectural and handicraft traditions of our people. This complex, as an invaluable treasure of the humanity, is included into the UNESCO World Heritage List. The museum possesses 38 thousand 561 exhibits. 75 thousand people, in particular, 34 thousand tourists from 84 countries of the world visited the Ichanqal’a complex in 2016.
Khorezm has no shortage of historical monuments and attractions. As a result of their restoration by modern methods, creation of necessary conditions for visitors, tourism has been steadily developing in the region. In 2015 the volume to services, provided to foreign tourists, increased by 20% in comparison to 2013.
The decree of the Head of our state “On measures to ensure accelerated development of tourist sphere in the Republic of Uzbekistan” on 2 December 2016 has opened even broader opportunities in this sphere.
Shavkat Mirziyoyev visited the Pakhlavon Makhmud mausoleum.
At the Matniyoz Devonbegi madrassah the Head of our state reviewed the plan of creative works, to be carried out in the historical part of Khiva, projects on reconstructing the reception house of Isfandiyorkhon and of the Nurullaboy palace complex.
The President of our country underlined the necessity to fully utilize the possibility of the Khorezm region in tourism, opening new routes and their popularization in the world market, development of a hotel and transport infrastructure. Tourism is one of the main spheres in developing the economy, especially in creating new jobs.
Construction of a railway line from Urgench to Khiva and a new railway station in Khiva, commissioning electric trains and, in the future, high-speed Afrosiyob train in this route were stipulated. Aiming at increasing the tourist attractiveness of the city, instructions were given on organization of alleys for evening excursions and walks, entertainment programs, shows of national traditions and customs.
During a conversation with the entrepreneurs, working in the sphere of tourism, further increasing the number of foreign tourists by means of international cooperation, improving the quality of services, trainings and capacity building measures for specialists in this sphere, boosting the number of enterprises, manufacturing souvenirs were discussed. Relevant instructions were given to responsible public officials.
Shavkat Mirziyoyev visited the Khorezm Ma’mun academy as well.
This academy was restored in accordance with the decree of the First President of our country, dated 11 November 1997. In 2006 the 1000th anniversary of the Khorezm Ma’mum academy was widely celebrated under the aegis of the UNESCO.
At present 41 scientific researchers, including 7 doctors of science, and 19 candidates of science, are working at this institution. They are carrying out scientific studies in such spheres as the history of state of Khorezm, the contribution of scientists from Khorezm to development of world science and culture, protection of architectural monuments from biological, physical and other damaging effects, improving ecological situation in the region, rational use of land and water resources, increasing soil productivity, acclimatization of crops to corresponding conditions of the region, prevention of salinization and desertification.
The President of our country underlined the need to enhance scientific spheres at the academy, improve the results of the scientific studies, their wide implementation in practice, further improvement of the living and research conditions for scientists. A special attention was attached to the issues of including this scientific institution to the tourist routes, popularization of the history of our nation among foreign tourists, widely using the successes in archeology, achieved by the academy.
The President of our country reviewed the project of the fish industry complex, which will be created at the “Boltaboy oqsoqol” farm in Khiva district.
At present the fish are raised in 232 ha ponds. Over 490 tons of fish was shipped to consumers last year.
The farm plans to raise and process fish, using a Vietnamese technology. This technology is based on raising fingerlings in an intensive method and their rapid transfer to ponds. This method ensures intensive growth of fish relative to the cost of fish feed, resistance to negative hydrochemical factors and diseases. Usually from an area of 1 ha, 1,5-2 tons of fish may be produced. As a result of using the Vietnamese technology, this indicator reached 4 tons.
Ipotekabank issued a loan for this prospective project. This year the enterprise will produce 300 tons of fish, 20 jobs have been created.
The Head of our state familiarized with a poultry center project, to be established by Khiva naslli-parranda LLC.
During a visit to Khazarasp district, the President of our country inspected the reconstruction works, carried out at the Toshsoqa main canal, providing water to agricultural lands in the Khorezm region.
Due to decrease of water levels in this canal, the pumps were used to irrigate fields. Within the framework of this project, worth over 145 million US dollars, 305 km area of Toshsoqa, Shovot, Polvon-Gazovot canals will be reconstructed, 21 new canals and 607 hydrotechnical installations will be constructed. As a result, 280 pumps will be removed, which will allow to save over 14 billion soums annually.
Effective organization of the work of constructors and builders, accelerating construction and reconstruction works were underscored.
As a result of the works, carried out under the leadership of the First President of our country on balanced development of the spheres and regions, the industrial potential of the Khorezm region has increased. Damas, Orlando and Labo cars are manufactured in Khazarasp region.
The decree of President of our country Shavkat Mirziyoyev “On creating Urgut, Gijduvan, Kokand and Khazarasp free economic zones” on 12 January 2017 is aimed towards effective use of resources in these territories.
At present a land plot for Khazarasp FEZ has been allocated, the works on provision of a necessary engineering-communications infrastructure has commenced. Over 50 projects in the sphere of textiles, machine building, electric appliances, pharmaceuticals, leather processing, construction materials, to be established in this territory, have been prepared.
The Head of our state underlined the necessity to pay attention to the quality and duration, attraction of foreign investments and technologies through presentation of the opportunities at the economic zone abroad.
A meeting with representatives of the Khorezm region was held in Urgench. A particular attention was paid to the issues of social-economic development of the region, further increasing the living conditions of the population, upbringing the younger generation and job creation.
The meetings and conversations, taking place during the visit of the President of our country to the Khorezm region, are a vivid practical demonstration of the constant flow of ideas with the population in the Year of a dialogue with people and human interests. These dialogues encourage not only residents of Khorezm, but also our whole nation, strengthening their confidence in the future.
The visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Khorezm region is continuing.