Япония Ташқи ишлар вазирига мактуб
Ўзбекистон Республикаси ва Япония ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганининг 25 йиллиги билан чин дилдан табриклашга ижозат бергайсиз.
Мамнуният билан таъкидлашни хоҳлардимки, ўтган давр мобайнида мамлакатларимиз ўртасида икки ва кўп томонлама муносабатларнинг барча жабҳалари бўйича 2002-йилда қабул қилинган Дўстлик, стратегик шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги қўшма баёнот руҳида очиқ ва самарали сиёсий мулоқот ўрнатилди.
2015-йилнинг октябрь ойида Япония Бош вазири жаноб Синдзо Абенинг Ўзбекистонга расмий ташрифининг муваффақиятли ўтиши Ўзбекистон-Япония муносабатларининг юқори даражада эканлигини яна бир бор кўрсатди ҳамда савдо-иқтисодий, молиявий-инвеститсион, илмий-технологик ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни бундан буён ҳам ривожлантиришга янги суръат бахш этди.
Мамлакатимиз иқтисодиёти ва ижтимоий соҳасини модернизатсия қилишда, ишлаб чиқариш қувватларини шакллантиришда, энергетика, инфратузилма, телекоммуникатсия ва бошқа йўналишларни ривожлантириш бўйича йирик лойиҳаларни амалга оширишда Япония томонидан кўрсатилаётган ёрдамни юқори баҳолаймиз.
Маданий-гуманитар соҳадаги алоқалар изчил ривожланмоқда ва мустаҳкамланмоқда. Ўзбекистон томони ҳамкорликни, айниқса таълим, соғлиқни сақлаш ва туризм соҳаларида алоқаларни кенгайтиришга қизиқиш билдиради.
Бугун қатъий ишонч билан айтиш мумкинки, Япония Ўзбекистоннинг синалган дўсти ва ишончли ҳамкорига айланди.
Самимият билан умид қиламанки, бизнинг ўзаро саъй-ҳаракатимиз билан Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги анъанавий дўстона муносабатлар ва стартегик шериклик икки мамлакат халқлари фаровонлиги йўлида бундан кейин ҳам ҳар томонлама ривожланади.
Жаноб Кисида, юксак эҳтиромимни ва Сизнинг масъулиятли фаолиятингизда энг самимий тилакларимни қабул этгайсиз.

Послание Министру иностранных дел Японии
Позвольте выразить сердечные поздравления по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Японией.
С удовлетворением хочу отметить, что за прошедший период между нашими странами установился открытый и плодотворный политический диалог по всему спектру двусторонних и многосторонних отношений в духе принятого в 2002 году Совместного заявления о дружбе, стратегическом партнерстве и сотрудничестве.
Успешно прошедший в октябре 2015 года официальный визит Премьер-министра Японии господина Синдзо Абэ в Узбекистан вновь продемонстрировал высокий уровень узбекско-японских отношений и придал еще больший динамизм дальнейшему развитию сотрудничества в торгово-экономической, финансово-инвестиционной, научно-технологической и культурно-гуманитарной сферах.
Мы высоко ценим содействие Японии в модернизации экономики и социальной сферы нашей страны, создании производственных мощностей, реализации значимых проектов по развитию энергетики, инфраструктуры, телекоммуникаций и других направлений.
Последовательно развиваются и укрепляются связи в культурно-гуманитарной области. Узбекская сторона заинтересована в расширении сотрудничества, особенно в сферах образования, здравоохранения и туризма.
Сегодня с твердой уверенностью можно сказать, что Япония стала испытанным другом и надежным партнером Узбекистана.
Выражаю искреннюю надежду, что при нашем взаимном стремлении традиционно дружеские отношения и стратегическое партнерство между Узбекистаном и Японией будут и впредь всемерно развиваться во благо народов двух стран.
Примите, господин Кисида, уверения в моем высоком уважении и наилучшие пожелания в Вашей ответственной деятельности.