Тадбиркорларнинг манфаатларини ҳимоялашда Ҳаракатлар стратегияси муҳим ўрин тутади
Жорий йилнинг 23 январь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзЛиДеП фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича ҳаракатлар стратегияси атрофлича муҳокама қилинди.
Депутатлар масаланинг энг муҳим жиҳатларига эътибор қаратиб, ундан келиб чиқадиган устувор вазифалар хусусида фикр-мулоҳазаларини билдиришди. Айниқса ҳаракатлар стратегиясида назарда тутилган демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва мамлакатни модернизация қилишда Олий Мажлис палаталари, сиёсий партияларнинг ролини янада кучайтириш бўйича белгиланган вазифалар депутатлар томонидан қизғин муҳокама қилинди.
Дарҳақиқат, истиқлол йилларида изчил олиб борилаётган демократик ислоҳотлар самараси ўлароқ, мамлакатимизда халқ вакиллик органи, қонун чиқарувчи ҳокимият бўлган профессионал парламент тўлиқ шакллантирилди. Ҳозирда ҳар иккала палатанинг фаолияти тобора такомиллашиб, фуқароларнинг хоҳиш-иродаси, ҳуқуқ ва манфаатларини ифодаловчи, тегишли қонун ҳужжатлари асосида мустаҳкамловчи орган сифатида парламентнинг жамиятдаги ўрни тобора ошиб бормоқда. Мустақилликнинг дастлабки йилларида бир палатали парламент ёш мустақил давлатнинг демократик сиёсий тизими, адолатли фуқаролик жамияти, сиёсий, ижтимоий, иқтисодий, маданий ва бошқа соҳаларнинг ҳуқуқий негизини яратишга, давлат мустақиллигини мустаҳкамлашга, миллий давлатчилик пойдеворини барпо этишга ўз ҳиссасини қўшди. Бу даврда Конституциямиз қабул қилинди, халқимизнинг хоҳиш-иродасини эркин ифода этишини таъминловчи сайлов тизимига ҳуқуқий замин яратилди. 2002 йилнинг 27 январида Биринчи Президентимиз ташаббуси билан ўтказилган умумхалқ референдуми якунлари асосида икки палатали, мунтазам фаолият кўрсатадиган профессионал орган — Қонунчилик палатаси ҳамда ҳудудлар манфаатини ифода этадиган вакиллик органи — Сенатдан иборат парламентни шакллантириш учун ҳуқуқий асос яратилди. Икки палатали парламент эса мамлакатимиз қонун чиқарувчи ҳокимияти ваколатлари ва назорат вазифаларининг ролини кучайтиришда муҳим омил бўлаётир. Эндиги вазифа эса давлат ҳокимияти тизимида Олий Мажлиснинг ролини ошириш, унинг мамлакат ички ва ташқи сиёсатига оид муҳим вазифаларни ҳал этиш ҳамда ижро ҳокимияти фаолияти устидан парламент назоратини амалга ошириш бўйича ваколатларини янада кенгайтириш, қонун ижодкорлиги фаолиятининг сифатини қабул қилинаётган қонунларни амалга оширилаётган ижтимоий-сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва суд-ҳуқуқ ислохотлари жараёнига таъсирини кучайтиришга йўналтирган ҳолда тубдан ошириш, сиёсий тизимни ривожлантириш, давлат ва жамият ҳаётида сиёсий партияларнинг ролини кучайтириш, улар ўртасида соғлом рақобат муҳитини шакллантиришдан иборатдир. Бу эса партия ва унинг парламент қуйи палатасидаги фракцияси олдида муҳим вазифалар турганлигини англатади.
Шунингдек, давлат ҳокимияти ва бошқарув органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш, жисмоний ва юридик шаҳсларинг ҳуқуқ, эркинлик ва қонуний манфаатларига оид ахборотни тақдим қилишнинг замонавий шаклларини жорий этиш, «Электрон ҳукумат» тизимини такомиллаштириш, давлат хизматлари кўрсатишнинг самараси, сифати ва аҳоли ҳамда тадбиркорлик субъектлари томонидан фойдаланиш имкониятини ошириш талаб этилаётир.
Бу эса ўз навбатида халқ билан самарали мулоқот механизмларини жорий қилиш, жамоатчилик назоратини амалга оширишнинг замонавий шаклларини ривожлантириш, ижтимоий шерикликнинг самарасини оширишга хизмат қилади.
Депутатларнинг таъкидлашича, Ҳаракатлар стратегиясида иқтисодиётни ривожлантириш ва либераллаштиришнинг устувор йўналишлари алоҳида қайд этилгани ЎзЛиДеП дастуридаги мақсад ва вазифаларга ҳамоҳангдир. Зеро унда бевосита асосий электоратимиз бўлган тадбиркорларнинг манфаатлари ўз ифодасини топган.
Хусусан, солиқ юкини камайтириш ва солиққа тортиш тизимини соддалаштириш йўлини давом этиш, солиқ маъмуриятчилигини такомиллаштириш ва рағбатлантиришнинг тегишли чораларини кенгайтириш, қолаверса, банк тизимини ислоҳ қилиш, банклар депозит базасининг капитализациясини чуқурлаштириш ва барқарорлигини ошириш, уларнинг молиявий барқарорлигини ва ишончлигини мустаҳкамлаш, истиқболли инвестицион лойиҳалар ҳамда кичик бизнес ва тадбиркорлик субъектларини кредитлаштиришни янада кенгайтириш шулар жумласидандир. Муҳими яқин беш йилга мўлжалланган ҳаракатлар стратегиясида хусусий мулкнинг ҳуқуқ ва кафолатларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлаш, барча турдаги тўсқинликлар ва чекланишларни бартараф этиш, хусусий тадбиркорлик ва кичик бизнесни ривожлантириш йўлида тўлиқ эркинлик беришга алоҳида урғу берилаётир. Яъни кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни кенг ривожлантириш учун қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш, тадбиркорлик тузилмаларининг фаолиятига давлат, назорат ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг ноқонуний аралашувини қатъий олди олинади. ЎзЛиДеП ҳам давлатнинг аграр соҳадаги муносабатларини такомиллаштириш, фермер ва деҳқон хўжаликларининг ривожлантирилишини қўллаб-қувватлайди ва бу ислоҳотларни амалга оширишда фаол иштирок этади. Зеро, партия қишлоқ хўжалигидаги муаммоларни ҳал этмасдан туриб, иқтисодий ислоҳотларни муваффақиятли давом эттириб бўлмайди деб ҳисоблайди.
Йиғилишда, мамлакатимизни ҳар томонилама ривожлантиришнинг муҳим йўналишларини қамраб олган ҳаракатлар стратегиясининг яна бир аҳамиятли жиҳатига қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш ва жадал ривожлантириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Депутатларнинг фикрича, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришни муттасил ривожлантиришга қартилган мазкур ислоҳот энг аввало мамлакат озиқ-овқат хавфсизлигини янада мустаҳкамлашга, экологик тоза маҳсулот ишлаб чиқаришни кенгайтиришга хизмат қилади. Асосийси мазкур яқин беш йилда амалга оширилиши белгиланган ислоҳотлар барча соҳалар қатори қишлоқ хўжалиги маҳсулотларни ишлаб чиқараётган, қайта тайёрланаётган, тайёрлаш, сақлаш, сотиш, курилиш ишлари ва хизматлар кўрсатиш билан шуғулланаётган кўп тармоқли фермер хўжаликларини рағбатлантириш ва ривожлантириш учун қулай шарт-шароитларни яратади.
Умуман олганда мамлакатимизни ривожлантиришнинг энг муҳим бешта устувор йўналишларини қамраб олган ҳаракатлар стратегияси пировардида иқтисодиётни янада ривожлантириш, халқимиз турмуш фаровонлигини юксалтиришга хизмат қиқлади.
Йиғилиш сўнггида кўриб чиқилган масалалар юзасидан ЎзЛиДеП фракциясининг тегишли қарорлари қабул қилинди.

Стратегия действий: в объективе обсуждения фракции УзЛиДеП
23 января текущего года состоялось очередное заседание фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса. На нем всесторонне обсуждена Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы.
Депутаты остановились на важнейших аспектах повестки дня и высказали свои мнения по приоритетным задачам, вытекающим из Стратегии. Особенно активно обсуждались предусмотренные Стратегией задачи по дальнейшему усилению роли палат Олий Мажлиса, политических партий в углублении демократических реформ и модернизации страны.
В годы независимости в результате осуществляемых последовательных демократических реформ в нашей стране был сформирован демократический национальный парламент, занимающийся законотворчеством во имя интересов человека. Совершенствуется деятельность и усиливается его роль в обществе как органа, выражающего волю граждан, их права и интересы, закрепляющего их на основе соответствующих актов законодательства. Сначала однопалатный парламент внес вклад в формирование демократической политической системы молодого независимого государства, справедливого гражданского общества, правовой основы развития социальной, политической, экономической, культурной и других сфер. В этот период была принята Конституция Республики Узбекистан, сформированы правовые основы избирательной системы, обеспечивающей свободное выражение воли народа. По итогам всенародного референдума, проведенного по инициативе Президента Ислама Каримова 27 января 2002 года, сформирована правовая основа для формирования двухпалатного, постоянно действующего профессионального органа – парламента, состоящего из Законодательной палаты и представительного органа, выражающего интересы регионов – Сената. Переход на двухпалатную парламентскую систему имел решающее значение в расширении полномочий парламента Узбекистана и его контрольных функций. Следующая задача – повышение роли Олий Мажлиса в системе государственной власти, дальнейшее расширение его полномочий по парламентскому контролю за решение важных задач, касающихся внутренней и внешней политики страны, деятельностью исполнительной власти, кардинальное повышение качества законотворческой деятельности с усилением влияния принимаемых законов на реализуемые общественно-политические, социально-экономические и судебно-правовые реформы, усиление роли политических партий в жизни государства и общества, формирование здоровой конкуренции между ними. Это ставит перед партией и ее фракцией в нижней палате парламент ряд важных задач.
Также требуется обеспечение открытости деятельности органов государственной власти и управления, внедрение современных форм предоставления информации, затрагивающих права, свободы и законные интересы физических и юридических лиц, совершенствование системы “Электронное правительство”, повышение эффективности, качества государственных услуг и их доступности для населения и субъектов предпринимательства.
Это, в свою очередь, будет способствовать внедрению эффективных механизмов диалога с народом, развитию современных форм повышения общественного контроля, повышению эффективности социального партнерства.
Депутаты отметили, что в Стратегии действий в число приоритетов отнесены развитие и либерализация экономики, что созвучно программным целям и задачам УзЛиДеП. Ибо, в ней отражены интересы нашего основного электората - предпринимателей.
В частности, в Стратегии действий предусматривается продолжение курса на снижение налогового бремени и упрощения системы налогообложения, совершенствование налогового администрирования и расширение мер соответствующего стимулирования, углубление реформирования и повышение устойчивости банковской системы, уровня капитализации и депозитной базы банков, укрепление их финансовой устойчивости и надежности, дальнейшее расширение кредитования перспективных инвестиционных проектов, а также субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. Самое важное, в Стратегии, нацеленной на ближайшие пять лет, особое внимание уделяется обеспечение надежной защиты прав и гарантий частной собственности, устранение всех преград и ограничений, предоставление полной свободы на пути развития частного предпринимательства и малого бизнеса. То есть, создание благоприятной деловой среды для широкого развития малого бизнеса и частного предпринимательства, строгое пресечение незаконного вмешательства государственных, контролирующих и правоохранительных органов в деятельность предпринимательских структур. УзЛиДеП также всецело поддерживает совершенствование отношений в аграрной отрасли, развитие фермерских и дехканских хозяйств и будет активно участвовать в реализации этих реформ. Ведь партия считает, что без решения проблем в сельском хозяйств невозможно успешно продолжать экономические реформы.
На заседании отдельно рассмотрена еще одна важная особенность Стратегии действий, охватывающей важные направления всестороннего развития страны - вопрос модернизации и интенсивного развития сельского хозяйства.
По мнению депутатов, данные реформы, направленные на развитие сельскохозяйственного производства, будут способствовать дальнейшему укреплению продовольственной безопасности страны и расширению выпуска экологически чистой продукции. Самое важное, реформы, которые намечено реализовать в ближайшие пять лет, будут стимулировать и создадут благоприятные условия для развития фермерских хозяйств, прежде всего многопрофильных, занимающихся как производством сельскохозяйственной продукции, так и переработкой, заготовкой, хранением, сбытом, строительными работами и оказанием услуг.
В целом, Стратегия действий, охватывающая пять важнейших приоритетных направлений развития страны, будет служить дальнейшему развитию экономики и повышению благополучия народа.
В завершении заседания по всем обсужденным вопросам приняты соответствующие решения фракции УзЛиДеП.