Ҳаракатлар стратегияси лойиҳаси – фракция муҳокамасида
Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясининг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси аъзолари ҳамда экспертларининг “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича Ҳаракатлар Стратегияси” лойиҳаси муҳокамасига бағишланган кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди.
Эътироф этилганидек, мустақиллик йилларида Ўзбекистонда амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида миллий давлатчилигимиз пойдевори мустаҳкамланди, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда манфаатларини рўёбга чиқариш бўйича улкан ишлар амалга оширилди ҳамда мамлакатимизни модернизация қилиш бўйича энг муҳим устувор йўналишларни рўёбга чиқариш ишлари тубдан янгича қиёфа касб этмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2017 йилни Ўзбекистонда “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” деб эълон қилингани юртимизда инсон ҳуқуқ ҳамда эркинликларининг ҳимоя қилинишини кучайтиришда муҳим омил бўлиши алоҳида таъкидланди. Бунда, айниқса, Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича ҳаракатлар стратегияси тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармони лойиҳасининг ишлаб чиқилганлиги инсон манфаатларини ҳимоя қилиш йўлидаги янги қадам бошлаб берилганлигидан далолат беради. Ушбу лойиҳага кўра, “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси” лойиҳаси тайёрланди ҳамда у умумхалқ муҳокамасига қўйилди.
Шунингдек, 2017 йил – «Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» деб эълон қилингани муносабати билан 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини «Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили»да амалга оширишга оид Давлат дастурига киритилган тадбирлар тўлиқ, ўз вақтида ва сифатли бажарилишини ташкил этиш ва назорат қилиш, ҳаракатлар стратегиясини 2018–2021 йилларда амалга ошириш бўйича тегишли йиллик Давлат дастурлари лойиҳаларини тайёрлаш муҳимлиги йиғилиш иштирокчилари томонидан таъкидлаб ўтилди.
Йиғилишда мазкур лойиҳанинг ишлаб чиқилиши ва такомилига етказилишида Ўзбекистон “Адолат” СДП ҳамда унинг Қонунчилик палатасидаги фракцияси томонидан илгари сурилган кўплаб таклифлар инобатга олинганлиги партия ҳамда унинг депутатлик корпуси олдига катта масъулият юклаши таъкидланди.
Хусусан, Ҳаракатлар стратегияси лойиҳасида давлат бошқаруви ва давлат хизмати тизимини марказлаштиришдан чиқариш, давлат-хусусий шерикликнинг замонавий механизмларини жорий этиш, давлат ҳокимияти ва бошқарув органлари фаолияти очиқлигини таъминлаш, маҳалла институтининг жамият бошқарувидаги ўрни ва фаолияти самарадорлигини ошириш, оммавий ахборот воситаларининг ролини кучайтириш, қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, иқтисодиётнинг энергия ва ресурс сарфини қисқартириш, ишлаб чиқаришга энергия тежайдиган технологияларни кенг жорий этиш, қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш, янги иш ўринлари яратиш ҳамда аҳолининг, энг аввало, ўрта махсус ва олий ўқув юртлари битирувчилари бандлигини таъминлаш, олий таълим муассасаларига қабул квоталарини босқичма-босқич кўпайтириш, илмий-тадқиқот ва инновация фаолиятини рағбатлантириш каби вазифаларнинг ўрин олганлиги унинг амалга оширилишида партиянинг барча даражадаги ташкилотлари ҳамда депутатлик гуруҳларини янада фаол ишлашга, ташаббускор ва фидойи бўлишга ундаши қайд этилди.
Шунингдек, фракция аъзолари «Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» Давлат дастурига киритилган Ўзбекистон Республикаси меъёрий-ҳуқуқий базасини такомиллаштириш бўйича Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан амалга ошириладиган ишлар ва қонун лойиҳалари бўйича ўз фикр-мулоҳазаларини ва таклифлари билдириб ўтдилар. Жумладан, парламент назорати, сиёсий партиялар ва Омбудсман тўғрисидаги қонунчиликка ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш, давлат ва хусусий шериклик, давлат хизмати ҳамда давлат бошқаруви асослари тўғрисидаги, жамоатчилик назорати ва маҳаллий давлат ҳокимияти тўғрисидаги қонун лойиҳаларини ишлаб чиқишда фракция аъзолари билан бир қаторда партия экспертлари ҳам фаол иштирок этиши зарурлиги таъкидланди.
Шу билан бирга, фракция аъзолари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, халқимизнинг ҳаёт даражаси ва сифатини янада оширишга қаратилган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан яқиндан танишиш, халқ билан учрашиш ва мулоқот қилиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи доирасида белгиланган вазифаларни ҳам кўриб чиқдилар. Унда давлат раҳбари томонидан айниқса, ижтимоий-иқтисодий соҳаларни ривожлантириш борасида давлат бошқаруви ҳамда маҳаллий ҳокимият органлари зиммасига юклатилган вазифалар ижросини назорат қилишда партия депутатлик корпусининг фаол иштирокини таъминлаш юзасидан ўзаро фикр-мулоҳаза алмашилди.
Тадбир якунида Ўзбекистон “Адолат” СДП ҳамда унинг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси томонидан “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” ҳамда “Ўзбекистон Республикасининг 2017-2021 йилларга мўлжалланган бешта устувор йўналиш бўйича ривожланиш Ҳаракат Стратегияси” асосида амалга оширилиши лозим бўлган асосий фаолият йўналишлари юзасидан аниқ мақсадли вазифалар белгилаб олинди.

Проект Стратегии действий — обсуждается фракцией Проект Стратегии действий — обсуждается фракцией
Состоялось расширенное заседание членов фракции Социал-демократической партии Узбекистана “Адолат” в Законодательной палате Олий Мажлиса и экспертов, посвященное обсуждению проекта Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017—2021 годах.
Как было отмечено, в результате реализованных в годы независимости широкомасштабных реформ укрепился фуундамент национальной государственности, осуществлена большая работа по реализации прав, свобод и интересов человека, совершенно новое содержание приобретают меры по претворению в жизньприоритетных направлений модернизации страны.
Особо отмечалось, что объявление 2017 года по инициативеПрезидента Шавката Мирзиёева Годом диалога с народом и интересов человека явилось главным фактором усиления прав и свобод человека. Разработка проекта Указа Президента Республики Узбекистан “О Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан” свидетельствует о начале нового шага на пути защиты интересов человека. Согласно проекту был разработан и внесен на всенародное обсуждение проект Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Участниками мероприятия отмечалась необходимость организации и контроля за полным, своевременным и качественным выполнением задач Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 года, включенных в Государственную программу в связи с объявлением 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека, а также подготовки проектов соответствующих ежегодных Государственных программ по реализации Стратегии действий в 2018-2021 годах.
На заседании подчеркивалось, что в разработке и совершенствовании данного проекта учтено множество предложений СДП Узбекистана “Адолат” и его фракции в Законодательной палате, и это возлагает большую ответственность партии и его депутатскому корпусу.
Подчеркнуто, что включение в проект Стратегии действий таких задач, как децентрализация системы государственного управления и государственной службы, внедрение современных механизмов государственно-частного партнерства, обеспечение открытости деятельности органов государственной власти и управления, повышение места и эффективности деятельности института махалии в общественном управлении, усиление роли средств массовой информаци, обеспечение верховенства закона и дальнейшее реформирование судебно-правовой системы, сокращение энергоемкости и ресурсоемкости экономики, широкое внедрение в производство энергосберегающих технологий, расширение использования возобновляемых источников энергии, создание новых рабочих мест и обеспечение занятости население, прежде всего выпускников средних специальных и высших образовательных учреждений, поэтапное увеличение квоты приема в высшие образовательные учреждения, стимулирование научно-исследовательской и инновационной деятельности, и их релазация требует от партийных организаций всех уровней и депутатских групп работать еще активнее, проявлять инициативу и самоотверженность.
Также члены фракции высказали свои мнения и предложения по мероприятиям и законопроектам по совершенствоанию нормативно-правовой базы Республики Узбекистан, включенным в Государственную программу “Год диалога с народом и интересов человека”, которые будут реализованы Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан. В частности, отмечалось, что при внесении изменений и дополнений в законодательство о парламентском контроле, политических партиях и Омбудсмане, разработке законопроектов о государственном и частном партнерстве, об основах государственной службы и государстенном управлении, общественном контроле и о государственной власти на местах наряду с членами фракции необходимо активное участие и экспертов партии.
Вместе с этим, члены фракции рассмотрели задачи, обозначенные в рамках визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Каркалпакстан с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, созидательной и благоустроительной работой и для диалога с народом. Состоялся обмен мнениями по обеспечению активного участия депутатского корпуса партии в организации контроля за исполнением задач, возложенных главой государства на органы государственного управления и местной власти по развитию социально-экономических сфер.
В завершение мероприятия определены конкретные и целенаправленные задачи СДПУ “Адолат” и его фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса по основным направлениям деятельности на основе Года диалога с народом и нитересов человека и Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.