Замонавий ахборот технологиялари ривожида Ҳаракатлар стратегиясининг аҳамияти
Ўзбекистон Республикасининг Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Интернет тармоғидаги Қонун хужжатларининг таъсирини баҳолаш тизими порталида муҳокама учун жойлаштирилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича ҳаракатлар Стратегиясига бағишланган семинар бўлиб ўтди.
Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари қўмитаси томонидан ташкил этилган семинарда ушбу хужжат лойиҳаси мамлакат ахборот маконининг замонавий холати, уни ривожланишининг истиқболли йўналишларини хисобга олиниши, ахборот ва сўз эркинлиги, фаолиятнинг очиқлигини таъминловчи қоидалар унинг таркибига қўшилганлиги холатлари мос равишда ўз аксини топганлиги нуқтаи назаридан кўриб чиқилди. Семинар ишида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, ахборот сохаси амалиётчилари ва олимлар, ОАВ ва бошқа фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этдилар.
Семинар иштирокчилари ҳаракатлар Стратегияси матнини муҳокама этиш давомида, ушбу хужжат мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий, ижтимоий-сиёсий ривожланиши учун муҳим аҳамият касб этишини қайд этиб ўтишди. Стратегия таркибига ҳаётимизнинг барча сохаларини либераллаштириш ва мамлакатни модернизациялаш бўйича устивор йўналишларини рўёбга чиқаришга, жамият ва давлатнинг тезкор ва ҳар томонлама ривожланишини таъминлаш учун шарт-шароитлар яратишга, мамлакатимизда ўтказилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини тубдан оширишга йўналтирилган тизимли ва комплекс чоралар қўшилган. Шу билан бирга Стратегия лойихаси Ўзбекистон Республикасининг ахборот сохасини, жамоатчилик коммуникация тизимини ривожлантиришга қаратилган бир қатор муҳим тадбирларни ҳам ўз ичига олган.
Жумладан, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш борасида “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастури (кейинги ўринларда - давлат дастури) билан тасдиқланадиган давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштиришнинг устивор йўналишлари қаторида жисмоний ва юридик шахсларнинг қонуний манфаатлари, хуқуқ ва эркинликларига дахлдор бўлган ахборотни тақдим этишнинг замонавий шаклларини жорий этиш, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш каби мухим вазифалар асосланган холда акс эттирилган.
Семинарда оммавий ахборот воситаларининг ролини кучайтиришга, ижтимоий ҳаётни демократлаштириш бўйича фаолиятнинг муҳим йўналиши сифатида журналистларнинг профессионал фаолиятини ҳимоя қилишга, фуқаролик жамияти институтларини ривожлантиришга ва уларни давлат органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш устидан жамоатчилик назоратини ўрнатиш субъектлари сифатида иштирок этиши учун кенг жалб қилишга қаратилган таклиф ва тавсиялар айтиб ўтилди. Миллий ОАВ фаолиятини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш бўйича тизимли ва комплекс чора-тадбирларни жадаллаштириш учун меъёрий-хуқуқий асосни шакллантирувчи қоидаларнинг Стратегия матнида акс эттириш лозимлиги бўйича таклифлар берилди.
Семинар иштирокчилари томонидан тадбиркорлик субъектлари ва аҳоли учун давлат хизматларини кўрсатиш сифатини ва улардан кенг фойдаланиш имкониятини, самарадорлигини ошириш, “Электрон ҳукумат” тизимини такомиллаштириш бўйича вазифаларнинг Стратегияда акс эттирилиши муҳим эканлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу билан бирга, семинар иштирокчилари ушбу Стратегия суд-хуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш ва қонун устиворлигини таъминлашнинг муҳим йўналиши сифатида судлар фаолиятига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш жарёнларини жадаллаштиришга, шунингдек миллий иқтисодиётимизни либераллаштириш ва ривожлантириш борасида замонавий АКТдан фойдаланишга жамиятни йўналтириши лозим деб таъкидладилар.
Миллатлараро тотувлик, диний бағрикенглик ва хавфсизликни таъминлаш, шунингдек мамлакатимизнинг мувозанатли, ўзаро манфаатли ва конструктив ташқи сиёсатини амалга ошириш сохасидаги устивор йўналишлар сифатида Стратегияга ахборот сохасидаги тахдидларга ўз вақтида ва мос равишда қарши курашишга, ахборотни мухофаза қилиш ва хавфсизлигини таъминлаш тизимини янада такомиллаштиришга қаратилган қоидаларни киритиш мухимлигини тадбир иштирокчилари қайд этиб ўтдилар.
Стратегияда давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш бўйича белгиланган вазифаларнинг самарали амалиёти сифатида давлат органларининг “очиқлик индекси” - ахборот очиқлигини баҳолаш ва мониторинг ўтказиш бўйича жамоатчилик институтлари фаолияти алохида кўрсатиб ўтилди.
Жамоатчиликнинг ахборотдан фойдаланиш имкониятини, аҳолининг коммуникация тизимлари ва Интернет тармоғидан кенг фойдаланишини таъминлаш БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинган 2030 йилгача барқарор ривожланишнинг муҳим устивор мақсадларидан бири эканлигини инобатга олган ҳолда, ушбу вазифаларни шунингдек, ишлаб чиқилаётган Стратегиянинг ахборот ва коммунал-мухандислик инфратузилмасини, уй-жой қурилишини ривожлантириш қисмида акс эттириш тадбир иштирокчилари томонидан таклиф этилди.
Тайёрланаётган Стратегиянинг матнини такомиллаштириш юзасидан ўтказилган тадбир якунлари бўйича ишлаб чиқилган бир қатор долзарб таклифлар хужжатнинг якуний версиясини тайёрлашда ишлатиш учун белгиланган тартибда юборилишига келишиб олинди.

Современные ИКТ: предложения к проекту Стратегии действий
В Законодательной палате Олий Мажлиса состоялся семинар, посвященный обсуждению и выработке предложений к проекту Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан, размещенной для обсуждения на портале системы оценки воздействия актов законодательства в сети Интернет.
На семинаре, организованном Комитетом по вопросам информации и коммуникационных технологий, данный проект документа был рассмотрен с точки зрения адекватного отражения в нем современного состояния информационного пространства страны, учета перспективных направлений её развития, включения в его состав, положений обеспечивающих информационную открытость деятельности, свободу слова и информации. В работе семинара приняли участие депутаты, ученые и практики информационной сферы, представители средств массовой информации и институтов гражданского общества.
При обсуждении текста Стратегии участники семинара отметили, что данный документ имеет важнейшее значение для социально-экономического, общественно-политического развития страны. В состав Стратегии включены комплексные и системные меры, направленные коренное повышение эффективности проводимых реформ в нашей стране, создание условий для обеспечения всестороннего и ускоренного развития государства и общества, реализации приоритетных направлений по модернизации страны и либерализации всех сфер нашей жизни. Проект Стратегии содержит также ряд важнейших мероприятий, направленных на развитие информационной сферы, системы общественных коммуникаций Республики Узбекистан.
Так, в числе приоритетных направлений совершенствования системы государственного и общественного строительства, утверждаемой Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год диалога с народом и интересов человека» (далее – Государственная программа) вполне обосновано отражена важность задачи обеспечения открытости деятельности органов государственной власти и управления, внедрения современных форм предоставления информации, касающейся прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц.
На семинаре были высказаны рекомендации и предложения направленные на усиление роли средств массовой информации, защиту профессиональной деятельности журналистов как важного направления деятельности по демократизации общественной жизни, развития институтов гражданского общества, широкое их привлечение к участию в качестве субъектов общественного контроля за деятельностью госорганов по обеспечению их информационной открытости. Были высказаны предложения о необходимости отражения в тексте Стратегии положений формирующих нормативно-правовую основу для активизации системных и комплексных мер государственной поддержки деятельности национальных СМИ.
Участниками семинара отмечалась важность отражения в Стратегии задач по совершенствованию системы «Электронное правительство», повышению эффективности, качества оказания и доступности государственных услуг для населения и субъектов предпринимательства.
Участники семинара отмечали, что Стратегия должна ориентировать общество на активизацию процессов внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в деятельность судов, как важного приоритетного направления обеспечения верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы, а также использования современных ИКТ в деле развития и либерализации национальной экономики.
В качестве приоритетного направления в сфере обеспечения безопасности, религиозной толерантности и межнационального согласия, а также осуществления взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики нашей страны участники мероприятия отметили важность включения в Стратегию положений направленных на дальнейшее совершенствование системы обеспечения информационной безопасности и защиты информации, своевременное и адекватное противодействие угрозам в информационной сфере.
В качестве эффективной практики, отмеченной в Стратегии задачи по обеспечению открытости деятельности органов государственной власти и управления, участники семинара отметили, деятельность общественных институтов по мониторингу и оценке информационной открытости - «индекса открытости» госорганов.
С учетом того, что Обеспечение общественного доступа к информации, широкий доступ населения к Интернет и сетям телекоммуникаций является одной из важных приоритетных целей развития устойчивого развития до 2030 года, принятых Генеральной Ассамблеей ООН, участники мероприятия предложили отразить эти задачи также и в тексте разрабатываемой Стратегии в разделе Развитие жилищного строительства, информационной и инженерно-коммунальной инфраструктуры.
По итогам мероприятия данные и ряд других актуальных предложений по совершенствованию текста подготавливаемой Стратегии будут переданы в установленном порядке для возможного учета при подготовке итоговой версии документа.