Ўзбекистон Президенти сайлови мамлакатимизнинг эртанги тақдирида ҳал қилувчи аҳамиятга эга
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида инновацион фаолиятни қўллаб-қувватлаш, илмий-техник салоҳиятни ривожлантириш, фан ва ишлаб чиқариш интеграциясини кенгайтириш борасида кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилди. Бугун бу улуғ ишлар катта ғайрат-шижоат билан изчил давом эттирилаётгани учун ҳам мамлакатимизни барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, янги технологияларни жорий этиш, ишлаб чиқаришни кенгайтириш, маҳсулот сифатини ошириш ва унинг экспортбоплигини таъминлашга эришилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида илм-фан соҳаси вакиллари ҳам фаол иштирок этиб ўзлари муносиб билган номзодни сайламоқда. Илм-фаннинг турли соҳаларида ўз мактабини яратган, наинки мамлакатимиз, балки жаҳонда ҳам таниқли, кўзга кўринган олимларимиздан айримлари билан онлайн боғланиб, Президент сайловидаги таассуротлари билан қизиқдик.
– Мамлакатимизда илм-фан тараққиёти учун барча имконият ва замонавий шарт-шароит яратилгани самарасида ўзбек генетика мактаби халқаро илмий майдонда мустаҳкам ўрин эгаллади, бу борада фундаментал, амалий ва инновацион тадқиқотларимиз кўлами кенгайди, – дейди Жаҳон фанлар академияси аъзоси, Ўзбекистон Геномика ва биоинформатика маркази директори, профессор Иброҳим Абдураҳмонов. – Мамлакатимиз фермерлари бир неча йилдан буён ген-нокаут усулида яратилган ғўза навларидан мўл ва сифатли пахта ҳосили олмоқда, мазкур янгилик дунё олимларида катта қизиқиш уйғотгани рост. Бугунги Президент сайлови билан давлатимизнинг эртанги тараққиёт стратегияси белгилаб олинар экан, бу ўзбек илм-фани ривожи учун ҳам янги уфқлар очиши шубҳасиз. Пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманидаги 93-сайлов участкасида аҳоли гавжумлиги ва фаоллиги, одамларнинг юз-кўзидаги қувонч, ёшларнинг катталарга ҳурмат-эътиборини кўриб, бунга яна бир бор ишонч ҳосил қилдим.
Ўзбекистон Қаҳрамони, навоийшунос олима, профессор Суйима Ғаниева 84 ёшда. Тошкент шаҳри Миробод туманидаги 215-сайлов участкаси вакиллари онахоннинг уйига сайлов қутисини олиб бориб, овоз беришни ташкил этди.
– 1991 йил менга қўшалоқ байрам улашган: Алишер Навоий йилида Биринчи Президентимиз Ислом Каримов жасорати билан халқимиз мустақил яшаш ҳуқуқини қўлга қиритган, барча навоийшуноснинг орзуси – улуғ бобомизнинг дастхатини топиб келиш менга насиб этган. Бунда эзгу бир ҳикмат кўраман, – дейди С.Ғаниева. – Бугун сайловда мамлакатимизда айнан Алишер Навоий орзу қилган «қуёшлиқ истаб», «касби камол эт»адиган, яъни ҳар ишда баркамолликка интилиб яшайдиган инсонлар янада кўпайишини, ўз ҳаётини «улуснинг навобахши бўлиш»га бахшида этадиган ёшлар сафи кенгайишини ният қилиб овоз бердим.
– Дунёнинг энг ривожланган давлатларидаги сайловларни мунтазам кузатиб бораман. Бу галги Ўзбекистон Президенти сайлови ҳам қонунларимиз ва халқаро демократик тамойилларга мос очиқ, ошкора ўтмоқда, – дейди Ўзбекистон Фанлар академияси Биоорганик кимё институти директори, профессор Аббосхон Тўраев. – Ҳозиргина Юнусобод туманидаги 608-сайлов участкасида ўзим муносиб топган номзод учун овоз бердим, сайловга келган маҳалладошлар билан гурунглашдик. Халқимиз янги давлат раҳбари Биринчи Президентимиз Ислом Каримов асос солган мустақил, барқарор ва қудратли давлатимизни янада юксак тараққиёт сари бошлашини ният қилмоқда. Барча соҳа вакиллари сингари биз олимлар ҳам бунда камарбаста бўламиз.
– Мустақиллик ёшларимиз учун барча соҳада, хусусан, илмий йўналишда ҳам ўз истеъдод ва салоҳиятини юзага чиқариш учун кенг йўл очди, шулар туфайли 27 ёшимда техника фанлари номзоди бўлдим, – дейди ЎзФА «Физика-Қуёш» илмий-ишлаб чиқариш бирлашмаси директори ўринбосари Жасур Аҳадов. – Инсониятнинг келгуси ҳаёти қайта тикланувчи энергия манбаларига боғлиқ бўлиб турган ҳозирги пайтда Ўзбекистонда қуёш энергетикасини ривожлантириш борасида кенг қамровли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Мамлакатимизнинг эртанги тараққиёти, халқимиз ҳаётининг янада фаровон бўлишида бугунги муҳим воқеа – Ўзбекистон Президентлигига энг муносиб номзодни сайлаш ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Қарийб 600 халқаро кузатувчилар, халқаро ташкилотлар вакиллари, етакчи экспертлар бу сиёсий жараённи бевосита кузатиш учун мамлакатимизга келгани ҳам бугун бутун дунё нигоҳи Ўзбекистонга қаратилганининг исботидир. Бугун эрта тонгда Олмазор туманидаги 246-сайлов участкасида овоз бериш жараёнида бунга яна бир бор амин бўлдим. Халқимиз давлатимиз раҳбарлигига муносиб номзодни танлаб овоз бераркан, бу, аввало, ўзининг, оиласининг эртанги тақдири учун муҳим аҳамият касб этишини теран англамоқда.

Выборы Президента имеют решающее значение для дальнейшей судьбы страны
Под руководством Первого Президента Ислама Каримова осуществлены широкомасштабные реформы по поддержке инновационной деятельности, повышению научно-технического потенциала, расширению интеграции науки и производства.
Представители сферы науки, активно участвуя в выборах Президента Республики Узбекистан, голосуют за самого достойного кандидата. В онлайн-режиме мы связались с известными учеными нашей страны и попросили их поделиться своими впечатлениями о выборах Президента.
– В результате создания в стране возможностей и современных условий для развития науки узбекская школа генетики заняла прочное место в международном научном пространстве, в этом направлении расширен масштаб фундаментальных, практических и инновационных исследований, - говорит член Всемирной академии наук, директор Центра геномики и биоинформатики Узбекистана, профессор Иброхим Абдурахмонов. – Фермеры нашей страны на протяжении ряда лет получают высокие урожаи сортов хлопка, созданных методом ген-нокаута, и эта технология заинтересовала ученых всего мира. Нынешние выборы Президента определяют стратегию дальнейшего развития страны, и, безусловно, это откроет новые горизонты для развития узбекской науки. Еще раз я в этом убедился, увидев много граждан на 93-м избирательном участке Мирзо-Улугбекского района столицы, их активность, чувство радости на лицах людей, проявление молодежью уважения к пожилым людям.
Герою Узбекистана, навоиведу профессору Суйиме Ганиевой - 84 года. Представители 215-го избирательного участка Мирабадского района города Ташкента принесли избирательную урну на дом к почтенной женщине, чтобы она проголосовала.
– 1991 год был для меня двойным праздником: в год Алишера Навои благодаря мужеству Первого Президента Ислама Каримова наш народ обрел независимость, мне посчастливилось реализовать мечту всех навоиведов – привезти на родину подлинные рукописи великого мыслителя. Для меня это чрезвычайно значимо, - говорит С.Ганиева. – Сегодня на выборах я проголосовала за то, о чем мечтал Алишер Навои, а именно, чтобы в стране стало много людей, желающих света, совершенства профессий, то есть людей стремящихся к совершенству в любых делах, молодежи, посвящающей свою жизнь процветанию народа.
– Выборы Президента Республики Узбекистан проводятся открыто и гласно в соответствии с национальным законодательством и принципами международной демократии, - говорит директор Института биоорганической химии Академии наук Узбекистана, профессор Аббосхон Тураев. – Сейчас на 608-м избирательном участке Юнусабадского района проголосовал за избранного мной кандидата, поговорил с пришедшими на выборы жителями махалли. Народ мечтает о том, чтобы новый глава государства начал новый этап развития нашего независимого, стабильного и сильного государства, основанного Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым. Как и представители других сфер, мы, ученые, тоже готовы к этому.
– Независимость открыла путь молодежи во всех сферах, в частности - проявлению талантов и потенциала в сфере науки, благодаря этому в 27 лет я стал кандидатом технических наук, - говорит заместитель директора Научно-производстведственного объединения «Физика-Солнце» Академии наук Узбекистана Жасур Ахадов. – Будущее человечества связано с возобновляемыми источниками энергии, в связи с этим в настоящее время в Узбекистане реализуются масштабные проекты в этом направлении. Определяющее завтрашний прогресс страны, повышение уровня жизни народа нынешнее важное событие – избрание самого достойного кандидата в Президенты Узбекистана - имеет решающее значение. Прибытие около 600 международных наблюдателей, представителей международных организаций, ведущих экспертов для непосредственного наблюдения за этим политическим процессом свидетельствует о том, что взгляды всего мира сегодня прикованы к Узбекистану. В этом я еще раз убедился сегодня ранним утром в процессе голосования на 246-м избирательном участке Алмазарского района. Народ, отдавая голоса за самого достойного кандидата на пост главы государства, прежде всего, глубоко осознает, насколько это значимо для него, завтрашнего дня их семей и всей страны в целом.