Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Хатамжон Кетмонов 24 ноябрь куни Сурхондарё вилояти сайловчилари билан учрашди.
Видеоконференция шаклида ташкил этилган учрашувни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутати Т.Норбоев очди. Президентликка номзоднинг ишончли вакили Ч.Жумақулов йиғилганларни номзоднинг таржимаи ҳоли билан таништирди.
Президентликка номзод Хатамжон Кетмонов ўз сайловолди дастури юзасидан нутқ сўзлади.
Сурхондарё вилояти ўзининг иқтисодий салоҳияти, муҳим географик ўрни, табиий имкониятлари билан мамлакатимиз тараққиётида алоҳида аҳамиятга эга. Биринчи Президентимиз раҳнамолигида мустақиллик йилларида ана шу салоҳият ва имкониятларни воҳа аҳли, бутун халқимиз манфаатлари йўлида ишлатиш бўйича улкан ишлар амалга оширилди. Вилоят иқтисодиёти барқарор ўсиш суръатлари билан ривожланмоқда.
Тўпаланг гидроэлектростанцияси, Жарқўрғон нефтни қайта ишлаш заводи, “Шарғун кўмир”, “Хўжаикон туз” акциядорлик жамиятлари, “Хонжиза” кон-бойитиш мажмуаси каби йирик саноат корхоналари мамлакатимиз иқтисодий тараққиётида муҳим ўрин тутади. Ҳудудда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик ҳам жадал ривожланмоқда. Мазкур соҳанинг ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши 75 фоизга, ҳудудий экспортдаги улуши 58 фоизга етди. Меҳнат билан банд аҳолининг 80 фоизи ана шу соҳада фаолият кўрсатмоқда.
Дастур партиянинг ғоя ва дастурий мақсадларига, хусусан, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг парламентдаги кўпчилик – демократик кучлар блокига нисбатан ўзини мухолифат, деб эълон қилгани, бу мухолиф фракция сифатида илгари сурган қатор ғояларга асосланиши таъкидланди.
Корхона ва иш берувчиларнинг тегишли ҳудудлардаги касб-ҳунар коллежларига бириктирилиши ҳамда мунтазам ҳаракатдаги “коллеж – корхона” алоқаларини йўлга қўйиш, ногиронлар меҳнат қилиши учун ихтисослашган корхоналар ташкил этишнинг аниқ механизмларини ишлаб чиқиш, жумладан, ушбу мақсадда давлатнинг марказлашган сармоялари ҳисобидан бундай корхоналар тармоғини ривожлантириш ва йирик корхоналарга касаначилик иш жойларини ташкил этиш бўйича мажбурий квоталар белгилаш орқали жисмоний имконияти чекланган шахсларни касаначилик фаолиятига жалб қилишни кенгайтириш зарурлиги қайд этилди.
Дастурда ўқиш учун шартнома пулини тўлашга қийналаётган кам таъминланган оилалар фарзандларига шартнома пулларини тўлаётган корхоналарни рағбатлантириш, имтиёзли ва бепул малакали тиббий-санитария ёрдами кўрсатилишини тартибга солувчи тегишли қонун ҳужжатлари ижроси устидан назорат самарадорлигини оширишга ҳам алоҳида эътибор қаратилган.
Учрашувда Олтинсой тумани бандликка кўмаклашиш маркази директори Б.Тоғаев, Термиз шаҳридаги 2-оилавий поликлиника бош шифокори О.Жўраева, Термиз шаҳридаги 24-мактабгача таълим муассасаси мудираси Д.Абдуллаева ва бошқалар номзоднинг сайловолди дастури ва унда белгиланган вазифалар хусусида фикр билдирди. Сайловчиларни Ватанимиз келажагини таъминлашда муҳим аҳамиятга эга бўлган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида фаол иштирок этишга чақирди.

Встреча Хатамжона Кетмонова с избирателями Сурхандарьинской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии Узбекистана Хатамжон Кетмонов 24 ноября встретился с избирателями Сурхандарьинской области.
Встречу, прошедшую в формате видеоконференции, открыл депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Т.Норбоев. Доверенное лицо кандидата Ч.Жумакулов ознакомил собравшихся с биографией кандидата.
Сурхандарьинская область благодаря своему экономическому потенциалу, важному географическому расположению, природным ресурсам занимает особое место в развитии нашей страны. В годы независимости под руководством Первого Президента Узбекистана в регионе проведена широкомасштабная работа по эффективному использованию ее потенциала и возможностей во имя благополучия жителей области и всего нашего народа. Экономика области развивается устойчивыми темпами.
Тупалангская гидроэлектростанция, Джаркурганский нефтеперерабатывающий завод, акционерные общества “Шаргун кумир”, “Хужаикон туз”, горно-обогатительный комплекс “Хонжиза” и другие крупные промышленные предприятия играют важную роль в экономике нашей страны. В области также динамично развиваются малый бизнес и частное предпринимательство. Доля данного сектора в валовом региональном продукте достигла 75 процентов, а в экспорте региона – 58 процентов. В этой сфере работают 80 процентов занятого трудоспособного населения.
Кандидат отметил, что в основу предвыборной программы положены идеи и программные цели партии, в том числе приоритеты, связанные с принятым фракцией Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса решением об объявлении себя оппозицией по отношению к Блоку демократических сил, составляющему парламентское большинство.
В программе предложено закрепить конкретные предприятия и работодателей за профильными колледжами и создать постоянно действующую связку “колледж-предприятие”, разработать механизмы создания специализированных предприятий для трудоустройства инвалидов, в том числе путем развития в этих целях сети подобных предприятий за счет централизованных государственных инвестиций, расширить применение надомного труда лиц с ограниченными возможностями путем законодательного установления квот крупным предприятиям по созданию для них надомных рабочих мест.
Особое внимание в программе уделяется также вопросам стимулирования предприятий и организаций, оплачивающих контракты студентов высших учебных заведений, усиления системного контроля за исполнением законодательных актов, регулирующих оказание квалифицированной медико-санитарной помощи на льготной и бесплатной основе.
Директор Алтынсайского районного центра содействия занятости Б.Тогаев, главный врач семейной поликлиники №2 города Термеза О.Жураева, заведующая дошкольным образовательным учреждением №24 города Термеза Д.Абдуллаева и другие высказали свои мнения по предвыборной программе. Выступившие призвали избирателей активно участвовать в предстоящих 4 декабря выборах Президента Республики Узбекистан, имеющих важное значение для дальнейшего развития нашей страны.