Сайлов 2016: нодавлат телерадиостудитяларнинг сайлов мавзусига бағишланган контенти халқаро талабларга жавоб берадими?
2016-11-24 | Сайлов
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови мамлакат нодавлат телерадиостудиялари томонидан қандай ёритилмоқда? Мамлакатдаги мустақил студиялар халқаро стандартларга риоя этяптиларми? Президентликка номзодлар учун тенг вақт бериляптими ва тарғибот фаолияти давомида партиялар ва номзодларнинг ҳуқуқлари бузилмаяптими?
Ўзбекистон  Электрон ОАВ Миллий ассоциациясининг раиси Фирдавс Абдухолиқов  «Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритишда  мамлакат нодавлат телерадиостудиялари томонидан халқаро стандартларнинг қўлланилиши: миллий  тажриба ва  дунё амалиёти»  мавзусидаги халқаро  давра  суҳбатини  ана шу саволлар билан очди.
Медиа соҳанинг миллий ва Болгария, Германия, Латвия, Литва, Дания, Франция ва бошқа мамлакатлардан  ташриф буюрган  халқаро экспертлар, шунингдек,  ЎзЭОАВМАнинг  тадбир бўйича  хамкорлари – Марказий Сайлов комиссияси, К.Аденауэр номидаги Фонднинг  минтақавий ваколатхонаси, ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, партиялар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари  анжуманда мана шу  ва бошқа саволларга жавоб  изладилар.
Марказий Сайлов комиссияси ҳамда Ассоциация  томонидан  Президент сайловини ёритиш  тўғрисидаги икки томонлама  битим имзолангандан кейин  нодавлат телерадиостудиялар журналистлари  сўнгги йилларда давлат ТВга жиддий рақобат туғдирган ва  рекорд даражага етган  медиа-контент миқдори  тўғрисидагина эмас, балки сайлов  мавзусидаги контентнинг сифати ва унинг  халқаро стандартларга  мос бўлиши ҳақида ҳам  жиддий  ўйлашди. Бу воқеани Латвиянинг «Телеграф» журнали Бош муҳаррири Андрей Шведов шундай шарҳлайди: "Мен  нодавлат  телевидение ва  Ўзбекистон Марказий сайлов комиссияси  ўртасида имзоланган битимни жуда  муҳим, деб ҳисоблайман, негаки, хусусий телеканаллар  самаралироқ, улар ўз томошабинларига тезроқ  етиб боради, улар кўпроқ креатив, чунки хусусий бизнес, рақобат, тезроқ ўйлаш ва ҳаракат қилишга тўғри келади. Нодавлат каналларни сайловни ёритишга  жалб этилиши Ўзбекистон сайловчиларига сайлов  жараёни, давлат раҳбари лавозимига даъвогарлик қилаётган номзодлар ҳақида  кўпроқ билиш имконини  беради. Бу ерда мен  Ригадан, Латвия, мен  сайловларни ёритган бизнинг масс-медиадан  ҳеч бир фарқни кўрмаяпман. Менимча,  бу ерда ҳамма жиҳатларга тўла риоя  қилинмоқда, қолгани эса Президентликка  номзодларнинг  ўзларига боғлиқ.   Ва, агар  мағлубиятга учраган номзод ОАВ устидан  шикоят қиладиган бўлса, бу ОАВнинг айби эмас. Ҳозирги ҳолатда ОАВ вазиятни, менинг фикримча, мутлақо  ҳаққоний  акс эттирмоқда, қолганини сайловлар кўрсатади.
Сайлов мавзусидаги  контентларни  бойитиш мақсадида сўнгги бир неча ой давомида таниқли халқаро экспертлар иштирокида журналистларнинг сайлов мавзуси  бўйича касбий маҳоратини оширишга қаратилган 8 та семинар-тренинг ўтказилди.
Бундай кучайтирилган ҳаракатлар тўлқинига етарлича асос бор, зеро, кун тартибида ўзининг қадрини биладиган  ҳар бир медиачи учун шарафли масала – давлат раҳбари сайлови турибди. Ва бу  масъулиятни  нодавлат секторининг  журналистлари яхши ҳис қиладилар: ҳозирга қадар 450га яқин  медиа-маҳсулот тайёрланиб, республикадаги нодавлат телерадиостудиялар  эфирига 2 минг мартадан ортиқ узатилди. Сайловнинг моҳияти ва аҳамиятини, асосий қоидалар ва овоз бериш тартиби, сайлов участкалари  фаолияти ва бошқа масалаларни тушунтириш мақсадида 40 дан ортиқ ижтимоий роликлар тайёрланди ва улар 4,5 минг мартадан  ортиқ  эфирга  берилди.
Нодавлат сектор бу  масалада  анъанага кўра, халқаро тажрибага эътибор қаратди ва зарар кўрмади. Ассоциация  ёш журналистларни ўқитиш учун  чет элдан медиа-соҳанинг энг яхши халқаро  экспертларини таклиф қилди. Экспертлар билан мулоқотда бўлиб, биз улар нодавлат секторнинг 2016 йилги Президент сайлови кампаниясини ёритиш  масалаларида халқаро меъёрларга  мувофиқлигини қандай баҳолаётганларини билдик.
ЮНЕСКО­нинг катта маслаҳатчи ва консультанти, ЮНЕ­СКОнинг сўз эркинлиги бўйича бўлими собиқ директори Могенс Шмидт (Дания) қўйидагиларни таъкидлади: «Ўзбекистонда сайловларни ёритиш жараёнида ва ОАВ фаолиятида ҳам кўплаб халқаро экспертларнинг қатнашаётгани фавқулодда муҳим ҳисобланади. Масалан, мен ўзим Данияданман. Австралия, Франция, Германия, Латвия, Литвадан ҳам экспертлар бор.  Яъни, шу йўсинда, турлича тажрибага эга бўлган барча экспертларни  бир мамлакатга  тўплаш орқали Ўзбекистон журналистлари тажрибасини, касбий  тажрибасини  бойитиш имконияти пайдо  бўлади».
Илғор тажрибани ўрганиш ва ундан  ўз контентини яратишда  фойдаланиш  медиа-соҳа учун биринчи рақамли вазифага айланди. Жануби-шарқий Европада ОАВни ривожлантириш бўйича эксперт, SEECOM Президенти, Коммуникациялар бўйича Евро­па директорлар кенгаши ассоциацияси аъзоси (EACD) Огниан Златев  (Болгария)  бу ташаббусни  ижобий баҳолайди:
“ Ўзбекистон ОАВ халқаро  тажрибаларни тадбиқ этаётгани  жуда яхши, яна бир муҳим жиҳат -  экспертларни таклиф қилишмоқда. Бу эса мамлакатингиз ОАВ илғор тажрибаларга  риоя қилаётганидан  далолатдир ва бу уларнинг фаолиятларида ёрдам беради.  Фикримча, бу ерда умуман  барча иш халқаро стандартларга мувофиқ амалга оширилмоқда, Экспертлар  таъкидлаганидек, ОАВнинг сайловни ёритиш  жараёнидаги иши барча номзодлар тенг имкониятларга эга бўлишлари учун балансланган  ва виждонан,халол бўлади.  ОАВ ва  жамиятга бир хилда кириш  ҳуқуқи берилади, шунинг учун ўйлайманки,  бу маънода ҳаммаси жойида, деб таъкидлади болгариялик эксперт”.
Яна бир янгилик нодавлат тележурналистлар ғарбда  урф бўлган  ток-шоу тайёрлашга қарор қилишди ва бу борада ҳам муваффақиятга эришди. МСК ходимлари,  Ўзбекистон парламенти депутатлари,  сиёсий партиялар, Президентликка номзодларнинг ишончли вакиллари, шунингдек талаба  ёшлар иштирокидаги  “Менинг овозим”   тобора кўпроқ мухлисларни ўзига жалб этмоқда. Бугун  кўрсатув    нодавлат эфирда энг юқори рейтингга эга бўлган  дастурлардан бири ҳисобланади. Эътиборлиси, унинг асосий “ишқибозлари”лари, шунингдек, бошловчилари ҳам, ёш авлод вакилларидир, зеро, ток шоу  уларнинг кўпчилиги учун ўзини қизиқтирган саволларни очиқ  бериш мумкин бўлган  қулай майдондир.    “Бугун биз Ўзбекистонда  нодавлат оммавий ахборот воситалари аҳоли  ўртасида жамоатчилик фикрини  шакллантириш учун  янада керакли сиёсий куч бўлиб бораётганини  кузатяпмиз. Менга, даниялик фуқарога, масалан,Ўзбекистонга келиш ва сайловга тайёргарлик  жараёнини кузатиш  жуда ёқимли бўлди.Айниқса, ахлоқсиз лексика, таҳдидлар, умуман дуч келган нарсалар қўлланган  Америкадаги сайловдан кейин. У ерда номзодлар ток-шоу  вақтида бир-бирларини ўлдириб қўйишларига оз қолди. Республикангиз бутунлай бошқа йўлдан  боргани ва бу йўлда давом этаётганидан  ҳурсандман”, - деб таъкидлади Страдин номидаги Рига университети Европа тадқиқот­лари факультети профессори, Baltic-Сourse.com интернет-журнали халқаро кузатувчиси Юджин Этерис (Латвия).
Айнан ушбу фикрни Латвиянинг “BNS” таҳририяти халқаро янгиликлар муҳаррири Алвис Эглитис давом эттирди:  «Мен, хусусий телестудиялардан бири сайловга бағишланган ток-шоуни тасвирга олаётгани шоҳиди бўлдим, унда партиялар вакиллари нима учун айни ўзларининг номзодлари мамлакат Президенти бўлишини исташларини исботлаб беришди.  Шу билан бирга ОАВда партияларнинг позициялари ва президентликка номзодларнинг сайловолди дастурлари етарлича кенг ёритилаётганини кўрдим.  Булар менга ҳозирги кунда Ўзбекистонда сайловолди курашини ёритишда замонавий журналистик усуллар жуда фаол қўлланилаётгани ҳақида ҳулоса чиқариш имконини беради».
Давра суҳбатида иштирок этган  халқаро экспертлар ўз  сўзларида кўп бор нодавлат  телерадиостудиялар ёшлари ҳақида фикр  билдирдилар.  Ёшларга  ишонч – нодавлат секторнинг катта афзаллигидир, Бунга сабаб нодавлат ТАВнинг ижодий ва техник ходимларининг асосий қисмини 25 ёшга тўлиб-тўлмаган ёшлар ташкил этишидагина эмас, балки  Ўзбекистон ахолисининг 60 фоиздан  ортиғи 30 ёшгача бўлганлардан иборат эканида ҳамдир. Шубҳасиз,  бундай вазиятда «ёшлар томонидан ёшлар учун» формати энг самаралидир., Германия маҳаллий телекомпаниялар ассоциацияси Прези­денти, «Sachsen Fernshen  GmbH & Co. Fernseh- Betriebs KG» телекомпанияси ишлар бошқарувчи­си Рене Фалькнер (Германия) ёшлар салоҳияти  ҳақида шундай фикр билдирди: «Мамлакатингиз журналистлари  яхши ишлайдилар. Улар тўртинчи ҳокимият  мақомига эга эканликларини ҳис қиляпман, улар ўз ишларини яхши кўрадилар, муайян  мақсадга эгалар.  Мен шунингдек, ТВ ва радиода  бўлганидек,  газеталардаги журналистлар ишларининг  қизиқарли  натижаларини  кўряпман.  Ўзбекистон медиаси янги билимлар учун очиқлиги қувонтиради. Албатта, ўз касбига меҳр  ҳам  журналистика ва умуман медиа саноатидаги  аҳамиятга молик ижобий  сифатлардан биридир».
Халқаро экспертлар шу билан бирга  фуқаролар, айниқса ёшларни ахборот билан таъминлаш  борасида  қатор фикрлар билдиришди,тавсиялар беришди. ЕХҲТнинг Венадаги ОАВ эркинлиги масалалари бўйича вакили эксперти, Литва Журналистлари уюшмаси раиси, Литва радио ва телевидение комиссияси аъзоси Дайнюс Радзьявичиус (Литва) бу борада қўйидагиларни таъкидлаб ўтди: «Бугун ОАВнинг ривожи  биринчи навбатда  янги технологияларнинг  ривожи демакдир.Мен учун энг қизиқарлиси  ёшлар сайловга қандай муносабатда эканликларини билиш бўлди. Европа тажрибаси 19-20 ёшлиларнинг ҳаммаси ҳам овоз беришда қатнашмаслигини кўрсатмоқда. Аксарият холларда уларнинг атиги 15-20 фоизи  сайловга келади..Очиқ айтганда, сиёсат ва мамлакат ижтимоий ҳаётига қизиқиш улар учун биринчи ўринда турмайди.  Шунинг учун ёш авлодни сайловларга  жалб этиш  бугунги кунда  журналистлар учун энг мураккаб  вазифа ҳисобланади».
Латвиялик  экспертнинг фикрича,  ахборотни ёшлар ўзлари ўрганган нарсаларда, масалан, смартфонларда  олишларини истасак, унда биз масаланинг  техник томонлари ҳақида ҳам ўйлашимиз керак. Ёшларни ҳам, катта ёшдагиларни ҳам  мультимедиа  маҳсулотларидан фойдаланишга, жадваллар, номзодлар, уларнинг сиёсий дастурлари ҳақидаги далилларга қизиқтириш – хатто энг замонавий  журналистлар учун ҳам  осон вазифа бўлмайди.. Шу билан бирга уларнинг интернет-платформаларга кира олишларини таъминлаш  лозим, шундай қилиш керакки, ёшлар сарфланаётган мегабайтларни ҳисоблаб ўтирмасинлар. Эҳтимол айни  ЎзЭОАВМА тажрибаси ва МСК билан тузилган  битим истиқболда,  аввалдан, одамларга тез, қулай, турли форматларда ахборот олиш имкониятини берадиган  махсус ўқув  дастурларини, маълум платформаларни тайёрлаш учун шароит бўлганда ёрдам берар».
Нодавлат сектор ўтган йилларда  сайлов кампанияларини ёритиш борасида тўпланган тажрибаларнигина эмас,  балки янги усул ва технологияларни ҳам ишга солган ҳолда  кун сайин такомиллашиб бормоқда. Мустақил журналист, Шарқий Европа, Кавказ, Марказий Осиё мамлакатлари  бўйича эксперт Биргит Ветцелнинг фикрлари эътиборни тортади.
«Биз бу ерда  томоша қилган  контент нодавлат ОАВнинг сайловни ёритишга ҳар жиҳатдан  жуда яхши тайёргарлик кўрганини ва ёритишга  тайёр эканини намойиш этади. Бу эса нодавлат ОАВ секторида мамлакат Президенти сайловини ёритиш бўйича  улкан  ишлар амалга оширилганидан сўз очади. Сиз ҳақиқатан ҳам сайловчиларни бу  мамлакат  фуқароси  сифатида қандай ҳуқуқларга    эга  эканлиги ҳақидаги  ахборот билан таъминлаяпсиз. Шу билан бирга сайловолди харакати босма нашрларда, ток-шоулар  воситасида кенг кўламли ёритилмоқда. Бу  бўлажак сайловни ёритишдаги умумбашарий стандартлар томонга  қўйилган  катта қадамдир. Ҳар бир фуқарода  овоз бериш ҳуқуқи борлигини кўрсатадиган  катта  иш қилинган”.
Экспертларнинг фикрича, Президент сайлови арафасида ўзбек медиачилари фуқаролик позицияларини фаол ифода этмасдан, Ўзбекистонда  сайловолди жараёнини кенг қамровли ёритиш учун яратилган имкониятлар ва шарт-шароитларни намойиш қилмасдан  ҳақиқий  демократия бўлиши мумкин эмаслигини жуда яхши  тушунадилар. Бунга эса фақат  мунтазам равишда ўз ишларини такомиллаштириш ва тажриба орттириш.дунёдан ўрганиш орқали  эришиш мумкин.  Бу хулосани Париждаги Agence France-Presse (AFP) ахборот агентлиги бош муҳаррири, Ижтимоий тармоқлар бўлими бошлиғи ўринбосари Амандин Амбреньи(Франция)  ҳам қўллаб-қувватлайди:
Мен ОАВ маконида қандай ўзгаришлар юз бераётгани билан  танишдим. ЭОАВМА билан  ҳамкорлик қилаётган халқаро экспертлар даражасидан, ўзбек томони халқаро экспертлар билан очиқ ҳамкорлик  қилаётганидан жуда таъсирландим.  Журналист сифатида айнан шу ҳамкорликнинг очиқлигини қайд этишни истардим”.
Бугун долзарб бўлган сайловнинг  моҳияти ва аҳамияти, овоз беришнинг асосий қоидалари ва тартиби, сайлов  участкаларининг иши, фуқаролар ҳуқуқларига бағишланган медиа махсулотлар,  теле ва радиороликлар  ортида  неча ўнлаб ўз ишининг усталари, касбини жон-дилидан севганларнинг  меҳнати бор. Майли, улар  кўп йиллик иш тажрибасига эга эмасдирлар, бироқ,  касбда асосийси -  янги билимларни эгаллашга интилиш, вазифани тушуниш ва ўз ишига масъулият билан муносабатда  бўлишдир. ЮНЕСКОнингЎзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Криста Пиккат  шундай фикр билдиради: «ЎзЭОАВМАнинг  ижодий жамоаси бу йўналишда жуда сермаҳсул иш  қилди. Жамоа аъзолари ушбу сиёсий муҳим жараёнга катта масъулият билан  ёндашдилар. Мен кампания  доирасида ўтган  дебатлар шоҳиди бўлдим. ЎзЭОАВМА сайловни  қабул қилинган дунё стандартларига мувофиқ  ёритмоқда».

Выборы 2016: отвечает ли контент негосударственных телерадиостудий, посвященный выборной тематике, международным требованиям?
Как освещаются выборы Президента Республики Узбекистан негосударственными телерадиостудиями страны? Соблюдаются ли международные стандарты независимыми студиями Узбекистана? Предоставляется ли равное время кандидатам в Президенты и не нарушаются ли права партий и кандидатов в ходе их агитационной деятельности?
Этими вопросами открыл международный «круглый стол» на тему «Применение международных стандартов в освещении выборов Президента Республики Узбекистан негосударственными телерадиостудиями страны: национальный опыт и мировая практика» председатель Национальной ассоциации электронных СМИ Узбекистана Фирдавс Абдухаликов.
Ответ на эти и другие вопросы в ходе форума искали отечественные и  международные эксперты медиа-сферы из Болгарии, Германии, Латвии, Литвы, Дании, Франции и других стран, а также представители партнеров НАЭСМИ по мероприятию – Центризбиркома, регионального представительства Фонда имени К.Аденауэра, представительства ЮНЕСКО в Узбекистане, представители партий, общественных и государственных организаций.
После подписания Центризбиркомом и Ассоциацией двустороннего договора об освещении президентских выборов, журналисты негосударственных телерадиостудий всерьез задумались не только о количестве медиа-контента, которым в последний год бьют рекорды, создавая серьезную конкуренцию государственному ТВ, но и о качестве контента по выборной тематике и его соответствия международным стандартам. Вот как прокомментировал это событие Андрей Шведов, Главный редактор журнала  «Телеграф» (Латвия):
«Я считаю, что соглашение Центральной избирательной комиссии Узбекистана и негосударственного телевидения очень важно, так как частные телеканалы зачастую эффективней, они быстрей доходят до своих зрителей, более креативны. Привлечение частных негосударственных каналов к освещению выборов позволит избирателям Узбекистана узнать больше о самой процедуре выборов, о кандидатах, которые претендуют на пост главы государства.  Здесь я не вижу никаких отличий от Риги, от Латвии, от моей медиа-среды, где мне довелось освещать выборы.  Мне кажется, здесь всё четко соблюдается, а остальное зависит от самих кандидатов в Президенты. В данном случае СМИ отражает ситуацию, на мой взгляд, вполне объективную, ну, а выборы покажут».
Для обогащения собственного контента по выборной тематике только за несколько последних месяцев состоялось 8 семинаров-тренингов, направленных на повышение профессионального уровня журналистов по выборной тематике с участием известных международных экспертов.
Такие усилия вполне обоснованы, ведь на кону вопрос чести для каждого уважающего себя медийщика – день выборов главы государства. И эту ответственность хорошо понимают журналисты негосударственного сектора: к настоящему времени уже подготовлено около 450 единиц медиа-продукции, которая вышла в эфир более 2 тысяч раз в эфире негосударственных телерадиостудий по всей республике. В целях разъяснения сути и значения выборов, основных положений и порядка голосования, работы избирательных участков и других вопросов, было подготовлено более 40 социальных роликов, вышедших в эфир более 4,5 тысяч раз.
В этом вопросе негосударственный сектор уже по традиции, сделал ставку на международный опыт, и, судя по всему, не прогадал. Ассоциация пригласила в Узбекистан для обучения молодых журналистов лучших международных экспертов медиа-сферы из-за рубежа. Поговорив с ними, мы узнали, как они оценивают соответствие негосударственного сектора в вопросах освещения Президентской кампании 2016 года международным нормам.
Как отметил старший советник и консультант ЮНЕСКО, экс-Директор отдела по вопросам свободы слова ЮНЕСКО (Дания) Могенс Шмидт, «Чрезвычайно важным является тот факт, что в Узбекистане в процессе освещения выборов и деятельности СМИ также приняло участие большое количество международных экспертов. Например, я сам из Дании. Есть эксперты из Австралии, Франции, Германии, Латвии, Литвы. То есть, таким образом, объединив всех экспертов с различным опытом, здесь, в одной стране, появляется возможность для обогащения профессионального опыта, опыта журналистов Узбекистана».
Изучение передового опыта и его применение в создании собственного контента становится задачей №1 для медиа-сферы. Эксперт по развитию СМИ Юго-восточной Европы, Президент SEECOM, член Европейской ассоциации общества директоров по коммуникациям (EACD) (Болгария) Огниан Златев положительно оценивает эту инициативу:
«Хорошо, что СМИ Узбекистана внедряют международный опыт, приглашают экспертов, это важно. Это значит, что СМИ вашей страны следует передовому опыту, это поможет им в их работе. Я думаю, вся работа соответствует международным стандартам. Как подчеркнули эксперты, работа СМИ при освещении выборов будет сбалансирована, честна, так как все кандидаты получили равные возможности и одинаковый доступ к СМИ и к обществу, так что я думаю в этом смысле все на своих местах», – подчеркнул эксперт из Болгарии.
Еще одной новинкой телевизионной зимы 2016 года «частники» решили сделать модные на западе ток-шоу – и снова в точку. “Менинг овозим” – “Мой голос” с участием представителей ЦИК, депутатов узбекского парламента, представителей политических партий, доверенных лиц кандидатов на пост Президента, а также студенческой молодежи завоевывает все больше поклонников. Сегодня рейтинг передачи – один из самых высоких в негосударственном эфире. Причем основными его “фанатами”, а также ведущими, что немаловажно, являются представители молодого поколения, ведь для многих из них – это удобная площадка для того, чтобы открыто задать интересующий вопрос.
Сегодня мы наблюдаем, как в Узбекистане негосударственные СМИ становятся все более востребованными политическими силами для формирования общественного мнения среди населения. Мне, например, как датскому журналисту очень приятно было приехать и наблюдать за подготовкой к выборам в Узбекистане. Особенно после американских выборов, на которых употреблялись нецензурная лексика, угрозы, все что угодно. Кандидаты чуть не убивали друг друга прямо во время ток-шоу. Я очень обрадован тем, что ваша республика шла и продолжает идти совсем другим путем”, – отметил д-р Юджин Этерис, профессор Факультета европейских исследований Рижского университета им. Страдиня, международный обозреватель интернет-журнала Baltic-Сourse.com. (Дания).
Поддержал эту мысль и Алвис Эглитис, Главный редактор редакции зарубежных новостей BNS, комментатор в газетах Dienas bizness и Diena (Латвия): «Стал свидетелем, как на одной из частных телестудий снимали ток-шоу, посвященное выборам, где представители партий доказывали, что они хотят, чтобы именно их кандидат стал Президентом страны. Также увидел, что в СМИ достаточно широко освещаются позиции партий и предвыборные программы. Это позволяет мне судить о том, что на сегодняшний день в Узбекистане активно применяются современные журналистские приемы и стандарты в освещение предвыборной борьбы».
В мнениях международных экспертов – участников «круглого стола» – неоднократно звучали отзывы в адрес молодежи негосударственных телерадиостудий. Ставка на молодежь – серьезное преимущество негосударственного сектора не только потому, что авангард творческих и технических сотрудников негосударственного ТВ – люди, едва преодолевшие отметку в 25 лет, но еще и тот факт, что более 60% населения Узбекистана – молодые люди до 30 лет. И, очевидно, что формат «молодыми – для молодых» в этом случае – самый выигрышный. Вот как оценил «молодой» потенциал Президент Ассоциации местных телекомпаний Германии, управляющий делами телекомпании «Sachsen Fernshen GmbH & Co. Fernseh-Betriebs KG» из Германии  Рене Фалькнер:
«Журналисты вашей страны работают хорошо, я чувствую, что они представляют четвертую власть, они любят свою работу, они мотивированы. И я вижу интересные результаты работы журналистов как на ТВ и на радио, так и в газетах. Радует, что медиа Узбекистана открыты новым знаниям. И любовь к своей профессии одно из наиболее значимых положительных качеств, в сфере журналистики и в медийной  индустрии в целом».
Международными экспертами высказаны и рекомендации в контексте предоставления информации гражданам, особенно молодежи. Как отметил эксперт Представителя ОБСЕ по вопросам свободы СМИ в Вене, Председатель Союза журналистов Литвы, член комиссии Совета Литовского радио и телевидения Дайнюс Радзьявичиус «Развитие СМИ сегодня – это в первую очередь развитие новых технологий. Для меня было интереснее всего узнать, как молодые люди относятся к выборам. Европейский опыт показывает, что молодые люди 19-20 лет не все голосуют, порой только 15-20% из них приходят на выборы. Интерес к политике и социальной жизни страны у них занимает, скажем откровенно, не первое место. Поэтому заинтересовать выборами молодое поколение – сегодня самая сложная задача для журналистов». Латвийский эксперт говорил о необходимости получения молодежью контента «там, где они привыкли его получать» – на смартфонах, планшетах, на различных медиа-площадках в сети Интернет. Здесь пора думать и о технической стороне вопроса. «Важно заинтересовать и молодежь, и людей постарше пользоваться мультимедийными продуктами: графики, факты про кандидатов, их политические программы – это не такая простая задача даже для современных журналистов. А также – обеспечить им доступ к интернет-платформам, сделать так, чтобы молодежь не считала «утекающие» мегабайты. Может именно опыт НАЭСМИ и договор с ЦИК помогли бы в будущем заранее подготовить специальную программу обучения, определенные интерактивные медиа-платформы, которые помогли бы людям быстро, удобно, в разных форматах получать информацию о выборах».
Негосударственный сектор набирает обороты изо дня в день, включая в работу не только уже имеющийся опыт в освещении избирательных кампаний прошлых лет, но и новые приемы и технологии. Интересен комментарий независимого журналиста, эксперта по странам Восточной Европы, Кавказа, Центральной Азии Биргит Ветцель:
Тот контент, который мы видим здесь, демонстрирует отличную подготовку негосударственных СМИ и их готовность освещать выборы во всех аспектах. Это говорит об огромных усилиях проделанных в секторе негосударственных СМИ в освещении выборов Президента страны. Вы действительно обеспечиваете избирателей информацией о том, какими правами в качестве гражданина этой страны они обладают. Так же, наблюдается объемное освещение посредством ток-шоу. Это большой шаг в сторону глобальных стандартов в освещении предстоящих выборов. Была проделана большая работа, которая показывает, что у каждого гражданина есть право голоса.
По мнению экспертов, в канун президентских выборов у узбекских медийщиков есть четкое понимание того, что без активного выражения своей гражданской позиции, демонстра­ции возможностей и условий, созданных в Узбекистане для всеобъемлющего освещения предвыборных процессов, истинной демократии быть не может. А добиться этого можно только постоянно совершенствуя свой труд и нарабатывая опыт, учась у мира. Этот вывод поддерживает и Амандин Амбреньи, главный редактор Информационного агентства «Agence France Presse» в Париже: «Я ознакомилась с тем, какие изменения происходят в пространстве СМИ. Я была впечатлена уровнем международных экспертов, которые сотрудничают с НАЭСМИ, тем, как открыто узбекская сторона сотрудничает с миром. Как журналист, хотела бы отметить именно эту открытость сотрудничеству».
Выпуск актуальной сегодня социальной медиапродукции, теле- и радиороликов, посвященных разъ­яснению сути и значения выборов, основных положений и порядка голосования, рабо­ты избирательных участков, прав граждан – за всем этим стоит работа не одного десятка профессионалов, «горящих» своей профессией. И пусть за их плечами нет многолетнего стажа работы в медиа, но есть, пожалуй, главное в профессии – стремление к новым знаниям, четкое понимание задачи и ответственность за свою работу. По мнению Главы представительства ЮНЕСКО в Узбекистане Кристы Пиккат, «Творческий коллектив НАЭСМИ проделал колоссальную работу в этом направлении. Они со всей ответственностью отнеслись к данному политически важному процессу. Я стала свидетелем дебатов, проходивших в рамках кампании. НАЭСМИ освещает выборы согласно принятым мировым стандартам».